Wydanie nr 23/2025, Czwartek 23.01.2025
imieniny: pokaż (7 imion)Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Wielkanocne zbiórki żywności. Trwa zbieranie darów dla potrzebujących – 18.03.2016

Sztum: Wielkanocne zbiórki żywności. Trwa zbieranie darów dla potrzebujących… fot. Caritas Diecezji Elbląskiej
W dniach 11-13 marca Bank Żywności w Tczewie prowadził na terenie woj. pomorskiego zbiórkę darów żywnościowych. Była to część ogólnopolskiej zbiórki. Wolontariusze BŻ pojawili się także w Sztumie. Łącznie w naszym mieście mieszkańcy przekazali tej organizacji 1,110 tony darów. Nie próżnowali także ochotnicy z lokalnej sztumskiej Caritas, którzy od 14 marca także zabiegali o tego rodzaju dary.

Celem zbiórek, jak co roku, jest zapewnienie spokojnej i godnej Wielkanocy najbardziej potrzebującym.

 

Najpilniejsze suche produkty

W całym woj. pomorskim uczestników zbiórki Banku Żywności można było spotkać m.in. w: Gdańsku, Tczewie, Malborku, Sztumi, Kwidzynie…

- Akcję w Sztumie przeprowadzono dzięki wolontariuszom z Zespołu Szkół w Sztumie oraz Gimnazjum nr 1, w sklepach: Sokół,  Biedronka, Lidla i Polo Market – informuje Maria Jankowska, prezes Banku Żywności w Sztumie. - Mieszkańcy najchętniej przekazywali mąkę, makaron, olej, a w nieco mniejszej ilości także słodycze, płatki, konserwy mięsne, dania gotowe. W lokalnej akcji tej organizacji wzięło udział 80 wolontariuszy. Rozdawali ulotki przy wejściu do sklepów. Zachęcali także do zbiórki przy kasach obok pojemników na dary. Sztumianie przekazali tej organizacji 1,110 tony darów.  

Łącznie 11-13 marca Banki Żywności były aktywne w 280 miejscowościach w całej Polsce.

Wzięło w niej udział 25 tys. wolontariuszy, którzy odbierali produkty przy kasach 2 tys. sklepów Żywność najpierw trafiła do magazynów Banków Żywności, gdzie obecnie jest sortowana, ważona i liczona. Teraz będzie przekazywana lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka i świetlicom środowiskowym. Z pomocy żywnościowej na święta skorzystają również rodziny wielodzietne, osoby chore, samotnie wychowujące dzieci, bezdomne oraz żyjące w ubóstwie. 

- Wydając na zakupy kilkadziesiąt czy kilkaset złotych nawet nie zauważy się różnicy kupując jeden czy dwa dodatkowe produkty, ale dla tych, którzy nie mają prawie nic, a będzie to ogromna pomoc – zachęcał Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Dodajmy, że zbiórkę żywności Banku Żywności zorganizowano przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sztumie.

 

Małe sklepy razem z Caritas

Jak podawaliśmy we wstępie także Caritas przy par. Św. Anny prowadził przedświąteczną zbiórkę darów. Kosze na dary będą funkcjonowały do środy, po której nastąpi podsumowanie akcji i rozdanie produktów, a zatem jest jeszcze szansa, by podzielić się nadmiarem produktów żywnościowych.  

- Naszą akcję w Sztumie prowadzimy już od wielu lat – mówi Eleonora Każarnowicz z Caritas parafialnej przy Kościele pw. Św. Anny w Sztumie. - Także w tym roku 9 marca umieściliśmy w sklepach koszyki Caritas, w których można zostawiać dary dla potrzebujących. Nasi wolontariusze zbierają dary od klientów sklepów w środy i piątki. Nasze kosze wystawiliśmy we wszystkich sztumskich sklepach poza supermarketami Lidl i Polomarket. W sumie w dwunastu punktach.

W małych sklepikach kosze funkcjonują od 9 marca, a w większych od 14 marca. Jestem bardzo wdzięczna mieszkańcom za ich ofiarność, mimo wielu zbiórek prowadzonych w mieście.

Lokalnej Caritas pomaga 15 wolontariuszy (uczniowie Gimnazjum w Sztumie, Zespołu Szkół w Barlewiczkach, Niepublicznego Gimnazjum w Sztumie), którzy pomagają pakować i roznosić paczki. Pod naszą opieką znajduje się ok. 80 rodzin.

 

Dlaczego pomagamy?

W ubiegłorocznej zbiórce BŻ wzięło udział 31 tys. wolontariuszy, którzy w 2,5 tys. sklepów zebrali 370 ton żywności. Ilość ta zajmuje 350 tirów. Zebrane produkty trafiły do ponad 123 tys. osób, które dzięki nim mogły spokojnie i godnie spędzić Święta Wielkanocne.

 W Polsce 2,8 mln osób, czyli aż 7,4 proc. Polaków, żyje w skrajnym ubóstwie. Nie oznacza to naturalnie, że każdy z nich jest niedożywiony, niewątpliwie jednak, żywność jest dużym obciążeniem ich skromnych budżetów domowych i niestety często na niej oszczędzają.

Szczególnie bolesne jest to, gdy taka bieda dotyka dzieci. Jednocześnie w Polsce marnujemy co roku 9 mln ton jedzenia. Ta ilość mogłaby wystarczyć do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego osobom najbardziej potrzebujących w Polsce, dodaje Borowski. (źródło - Bank Żywności)

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.