Wydanie nr 23/2025, Czwartek 23.01.2025
imieniny: pokaż (7 imion)Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne - ustawa już na finiszu prac

  • Wydanie nr 23/2025
  • 23 stycznia 2025, 07:04
  • Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot
  • Wiadomości
XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne - ustawa już na finiszu prac fot. Fot. K. Kędzior/OMGGS
Jesteśmy na finiszu prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza - zadeklarował w Gdańsku wiceminister MSWiA Tomasz Szymański. 20 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego na XI Metropolitalnym Spotkaniu Noworocznym spotkali się przedstawiciele czterech kluczowych środowisk współtworzących metropolię: samorządu i administracji rządowej, samorządu gospodarczego, nauki i środowiska obywatelskiego.

W poniedziałek, 20 stycznia w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku odbyło się XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne. Wzięli w nim udział samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także przedstawiciele świata biznesu, gospodarki i nauki, pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele rządu RP – czyli wszyscy skupieni wokół idei pomorskiej metropolii i pracujący na rzecz jej prawnego usankcjonowania. 

- Rok 2025 powinien być przełomowy dla naszego obszaru metropolitalnego - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. - Mam nadzieję, że przyszłoroczne spotkanie noworoczne odbędzie się już w innych nastrojach; że będziemy rozmawiać nie o tym, co z ustawą, ale jak ją wdrożymy w życie. Głęboko w to wierzę. 

Nadziei związanych z szybkim uchwaleniem ustawy metropolitalnej dla Pomorza nie studził obecny na spotkaniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański

- Jesteśmy na finiszu prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza, ale i prac związanych z dostosowaniem do nowych realiów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przygotowujemy takie ramy legislacji w ramach konsensusu, aby spełniały oczekiwania, ale i dawały potencjał do rozwoju. Ostatnie miesiące w ramach komisji wspólnych to intensywna praca. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że jest sukces i ustawa zostanie przegłosowana w sejmie. Wiosna będzie nasza - podkreślił Tomasz Szymański dziękując wszystkim zaangażowanym w prace nad ustawą. 

Prace nad ustawą metropolitalną dla Pomorza wchodzą w finałowy etap. Projekt trafił pod koniec roku do uzgodnień międzyresortowych. Prace nad nim zostały zintensyfikowane po to, by jeszcze w styczniu zakończyć etap prac rządowych. Stąd już prosta droga do sejmu. 

- Dziękujemy za to, że rząd RP pierwszy raz w historii dostrzegł, że metropolie to nasz wspólny interes. Polska potrzebuje metropolii, bo one są paliwem napędowym rozwoju. Na bieżąco rozmawiamy z ministerstwami i liczymy na to, że już wkrótce przejdziemy z etapu rządowego na etap sejmowy - przekonywał Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS

- To wyjątkowy czas, wyjątkowy rok, który może nam przynieść nie tylko nadzieje, ale i realne szanse na wykorzystanie metropolitalnego potencjału. Składają się na niego współpraca, kooperacja, wykorzystanie potencjału, tkwiącego w biznesie, administracji samorządowej i nauki. Te wyzwania, jak choćby tworzenie hubu energetycznego - to fakty, bo są już decyzje o budowie elektrowni nuklearnej, za chwile powstaną pierwsze farmy wiatrowe w naszym województwie. Ważne jest, jak przygotowujemy obywateli, mieszkańców, by te cele osiągać, zarówno na poziomie kształcenia zawodowego, które jest realizowane w miastach metropolitalnych, czy też na uniwersytecie - dodał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 


Jeden z gospodarzy spotkania, profesor dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku, nawiązał do obchodów 55. rocznicy istnienia UG, ale i wspomniał o uniwersytecie, jako placówce o znaczeniu metropolitalnym, posiadającej zarówno ofertę kształcenia, jak i ofertę badań naukowych, a także pracę dla uczonych z całego świata. 

- Jesteśmy dumni i wdzięczni, że znaleźliśmy się w samym środku prac legislacyjnych nad metropolią, że możemy współpracować z OMGGS przy tym wielkim projekcie, który stanowi wielką szansę rozwoju regionu. Jestem też głęboko przekonany, że pełnimy tu rolę strategiczną jako silnik napędzający jego rozwój - mówił rektor Piotr Stepnowski.  


Oficjalną część spotkania uświetnił koncert Gdańskiej Orkiestry Akademickiej. Zespół zrzesza instrumentalistów z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej w Gdańsku i innych, stanowiąc tym samym doskonałą platformę do integracji. Zespołem dyrygował Marcin Janek - multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer z bogatym doświadczeniem scenicznym.

Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.