Wydanie nr 271/2024, Piątek 27.09.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Przedbor, Urban, Gaja, Amadeusz, Gajusz, Mirela, Adolf, Adolfa, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zagraj w pokera! Porady i zasady

Zagraj w pokera! Porady i zasady fot. pixabay.com
Któż nie zna pokera! W końcu to jedna z najpopularniejszych karcianek świata. Zaimponuj znajomym podczas rozgrywki, naucz się dobrze grać i ograj ich do zera!

Zagraj w pokera! Porady i zasady

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami, wieczory zaczynają się dłużyć, dlatego warto znaleźć sobie na ten czas dobre zajęcie. Poker wydaje się być do tego idealnym rozwiązaniem. To gra karciana ciesząca się na świecie bardzo dużym uznaniem. – W pokera grają miliony, wielu robi to profesjonalnie. To świetna rozgrywka towarzyska, bo nie jest zbyt trudna w opanowaniu, ma dość klarowne zasady i można się w niej połapać już po kilku partyjkach. “Rzecz jasna najwięcej problemów na początku może sprawić zapamiętanie wszystkich figur, jednak to przyjdzie z czasem” – mówi kasyno ekspert. 

Na początek – geneza pokera 

Z czym najczęściej kojarzy się gra w pokera? Jeśli wskazaliście westerny i skąpany w piasku Dziki Zachód, nie pomyliliście się. W filmach karty do gry były nieodzownym elementem. I faktycznie coś musiało być na rzeczy, ponieważ początek tej karcianki przypada właśnie na tamten okres. Gdzie najpierw pojawił się poker? 

Tego tak do końca nie wiadomo. Jak podaje Wikipedia: „Jako pierwszy grę tę opisał Jonathan H. Green w 1834 roku w książce J. HIldretha z 1836 roku pod tytułem „Kampanie Dragoon do Gór Skalistych”. Dwa późniejsze dzieła literackie wskazują jednak, że gra mogła być znana jeszcze przed 1829 rokiem. Wspomnienia o pokerze w swoich zapiskach zawarł Jonathan H. Green (Przedstawienie sztuki i niedoli hazardu – 1843) oraz Joe Cowell (Trzydzieści lat wśród graczy z Anglii i Ameryki – 1844)”. 

Następnie w okolicy 1860 roku kowboje stanów Indiana, Ohio czy Illinois zagrywali się w studa, który był pierwotną wersją pokera. Ale znajdziemy też historyków twierdzących, że geneza pokera sięga o wiele dalej, bo XV wieku. W ich ocenie poker jest zbyt podobny do pewnej gry znanej w Europie Zachodniej i z pewnością nie jest to przypadek. 

Nie zmienia się fakt, że to jednak na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych rozgrywka w pokera stała się szalenie popularna i ta sława ciągnie się po dziś dzień. Takiej gry wręcz nie wolno lekceważyć i deprecjonować, dlatego przyszedł najwyższy liznąć co nieco zasad i układów. 

Zasady gry w pokera dla początkujących. Poznaj układy kart

Zacznijmy od samego początku. Koniecznie trzeba poznać zasady gry w pokera tradycyjnego. Tutaj najsłabszym układem jest wysoka karta. To nic innego jak najwyższa karta wśród tych, które posiadamy. Następnie mamy parę – to dwie karty o takiej samej wartości. 

Skoro mieliśmy jedną parę, teraz przychodzi czas na dwie pary, czyli analogicznie dwa układy kart mające tą samą wartość. Idąc dalej w pokerowej hierarchii natkniemy się na trójkę – trzy identyczne karty. Początek da się opanować w kilka chwil. Nieco trudniej jest z kolejnymi pokerowymi figurami. 

Następstwem trójki jest strit, a więc ciąg kart ułożonych według wartości po kolei. Przykładowo: 5, 6, 7, 8 i 9. Kolejny układ kart to kolor. I chyba nie będzie tu zaskoczenia jeśli powiemy, że o przynależności do tego układu decyduje fakt, że mamy w dłoni karty o tym samym kolorze. Co należy tutaj zaznaczyć, mogą one mieć różne wartości. 

Opanowując zasady gry w pokera warto poznać kolejne elementy tej układanki. Mamy też fula, czyli układ trzech takich samych kart wzbogaconych o jedną parę. Oczywiście niełatwo go skompletować, ale jeszcze trudniej zdobyć karetę, a więc cztery takie same karty. Jeśli zaś trafisz pokera, jesteś prawdziwym szczęśliwcem! Jest on mocniejszy od karety i rzecz jasna trudniejszy w skompletowaniu. Jak wygląda? Otóż niemal tak samo jak strit, z tym że wszystkie elementy składowe tej układanki mają ten sam kolor. 

Najwyższy jest poker królewski. Jak czytamy w serwisie branżowym Holdemshop, poker królewski to „najmocniejszy i tym samym najlepiej punktowany układ kart w pokerze. Składa się na niego pięć kart w tym samym kolorze – as, król, dama, walet i dziesiątka. Możliwości wystąpienia takiego ułożenia podczas jednej gry są niewielkie, jest ich zaledwie 4”. 

Czas na pierwszy ruch! 

Powiedzmy, że zasady gry w pokera 5 kart zostały opanowane. Co więcej będą one bardzo przydatne w innych odsłonach tej karcianki. Skoro za nami absolutne podstawy, pora wejść stopień wyżej. Tutaj różnic między odmianami będzie więcej, dlatego skupimy się na ten moment na wersji tradycyjnej.

Każdy z uczestników rozgrywki dostaje do ręki po pięć kart, z tego grona może się pozbyć maksymalnie czterech, a następnie dobrać nowe. Finalnie w rękach każdego z graczy jest układ, który da wygraną lub przegraną. Po każdym doborze następuje decyzja – gramy, czy robimy pas, żeby nie ryzykować przegranej. 

Do wyboru jest kilka ruchów: 

  • Postawienie – czyli żetony trafiają do puli. 

  • Pas – decyzja o zakończeniu rywalizacji. Gracz traci żetony, jakie dotychczas trafiły do puli.

  • Podbicie – wdrożenie kolejnych żetonów do gry. Rywale mogą wyrównać lub spasować. 

  • Sprawdzenie – a więc wyrównanie stawki podbitej przez innego gracza.

  • Czekanie – jeśli inni gracze nie podbijają stawki, można zrezygnować z jakiegokolwiek ruchu w danej rundzie. 

  • Va Banque – pójście na całość i wprowadzenie wszystkich żetonów do puli.

Zasady gry w pokera Texas Hold'em

To najpopularniejsza forma pokera na świecie. W przypadku tej odmiany musimy przyswoić trochę innych zasad. Figury w Texas holdem są takie same jak w pokerze tradycyjnym. Tutaj różnice występują w samej rozgrywce. Stawka ustalana jest przed rozdaniem kart. Następnie do ręki dostajemy tylko dwie z nich i w tym momencie zaczyna się cała zabawa, bo uczestnicy muszą przemyśleć i ustalić, czy są w stanie na ich podstawie ugrać coś dającego zwycięstwo, czy lepiej będzie się wycofać. 

W następstwie wykonanego ruchu (pas, czekanie, podbijanie, sprawdzanie), rozdający wykłada na stół trzy karty, które stanowią uzupełnienie puli dla wszystkich graczy. Po kolejnym ruchu ze strony uczestników rozgrywki, na stole pojawia się czwarta karta, po czym przychodzi czas na kolejny ruch. Finalnie odkrywamy też piątą kartę, dzięki której gracze tworzą swoje układy. Na koniec każdy z grających odsłania swoje karty, które były wcześniej ukryte i dochodzi do weryfikacji, kto posiada najmocniejszy układ. 

Tego typu rozgrywka jest możliwa do zorganizowania nie tylko w domowym zaciszu, ale też w kasynach online oraz punktach naziemnych. Szczególnie ciekawe wydaje się rozwiązanie przez sieć, gdyż możemy grać za prawdziwe pieniądze w niemal każdym miejscu o dowolnej porze. 

W kasynach online czeka na nas poker wieloma możliwościami – promocjami, licznymi bonusami, sprawdzonymi metodami płatności. Wszystko w bardzo dobrej oprawie audiowizualnej. Zatem jeśli zebranie ekipy do gry w pokera przysparza nam trudności, alternatywą jest spróbowanie swoich sił w grze internetowej. 

Zagraj w pokera! Porady i zasady
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.