Wydanie nr 79/2024, Wtorek 19.03.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Bogdan, Jan, Józef, Leoncjusz, Marceli, Marek
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kamery on-line 24/7

Zamek w Malborku na żywo. Malborska Madonna.

  • 282682 odsłony
  • 83 komentarze
Podziel się ze znajomymi:

Widok na żywo prezentuje zespół Bramy Nowej na zamku w Malborku. Przez bramę prowadzi nowe wejście na teren twierdzy. Muzeum Zamkowe zyskało też obiekt, w którym znalazły się m.in. recepcja, kasy i sklep.

Budowa warowni w Malborku rozpoczęła się w ok. 1275 r. W latach 1309-1457 była ona siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Po wojnie 13-letniej, w efekcie której krzyżacy utracili zamek na rzecz Polski, stolica państwa zakonnego została przeniesiona do Królewca, a Malbork - aż do 1772 roku, był jedną z rezydencji królów Polski. W czasie działań wojennych w 1945 r. warownia została poważnie zniszczona, prace nad przywróceniem jej świetności trwają do dziś.

Historia posągu

Malborska Madonna – powstanie, zniszczenie i odbudowa.


Około 1340 roku dobiegały końca prace związane z rozbudową kościoła zamkowego. Decyzja o umieszczeniu we wschodniej blendzie wielobocznego zamknięcia świątyni nadnaturalnej wielkości posągu Marii musiała zapaść już wcześniej, bo budowniczowie zrealizowali zamiast okna szeroko rozglifioną wnękę. Brak profili w glifach blendy wskazuje na konsekwentną realizację zadania zaplanowanego już w momencie powstania zamysłu powiększenia malborskiej świątyni zamkowej. Jak pisze Andrzej Grzybkowski figura powstawała jednocześnie ze wznoszeniem murów kościoła. Figura miała ponad 8 metrów wysokości. Wykonano ją ze sztucznego kamienia (Kunststein) i pokryto polichromią położoną na cienkim podkładzie tynkarskim. Szczegółowo najdawniejsze dzieje posągu opisał Maciej Kilarski. On też zrekonstruował technologię wznoszenia posągu.

Jak stwierdził Kilarski w najwcześniejszym okresie istnienia posągu pokryty on był barwną polichromią wykonaną na bazie farb wapiennych. Czy inwestor jakim był Zakon od początku zamierzał pokryć kolosa mozaiką nie wiemy. Bezspornym jest jednak fakt, że zabieg ten dodał rzeźbie majestatu oraz uczynił z niej plastyczny symbol malborskiej warowni a jednocześnie podkreślał jedność Zakonu z Matką Boga.

Spójrzmy na pochodzący z około 1480 roku zaginiony obraz „Oblężenie Malborka”. Średniowieczny artysta stosuje na nim niezmiernie ciekawy zabieg ikonograficzny – prezbiterium kościoła zamkowego kieruje na północ, a w miejscu wschodniego zakonczenia świątyni ustawia wieżową tynkowaną budowlę różniącą się w wielu szczegółach od architektury świątyni. „Buduje” artystyczną wizję relikwiarza poświęconego Matce Chrystusa, swoistą „Wieżę z Kości Słoniowej” z powstałej kilka stuleci później katolickiej litanii do Matki Boskiej.

Ostatnim etapem powstawania rzeźby było pokrycie jej mozaiką. Technika ta obca jest sztuce Państwa Zakonnego. Znamy tylko dwie realizacje z II połowy XIV wieku wykonane w tej technice. Jest to mozaika „Meczęństwo świetego Jana w Oleju” znajdująca sie na południowej elewacji katedry w Kwidzynie oraz właśnie powłoka mozaikowa malborskiej rzeźby. Te dwa dzieła powstały pomiędzy 1370 a 1380 rokiem, często wiązane są z jeszcze jednym dziełem zrealizowanym w tym samym okresie – z mozaiką z katedry świetego Wita w Pradze.

Skąd zatem pochodził warsztat, który wykonał te prace, że Historycy łączą je z osobą biskupa kwidzyńskiego Jana I Mnicha, a wykonanie mozaiki z inicjatywą Jana z Kwidzyna studiującego w Pradze, gdzie zetknął się ze wspomnianym powyżej dziełem. Liczne kontakty dworu Wielkich Mistrzów z dworami panujących średniowiecznej Europy, szczególnie ze środowiskiem praskim (rzeźba Chrystusa modlącego się w Ogrójcu z kościoła świetego Wawrzyńca na Przedzamczu) wskazują na możliwość czeskiej inspiracji. Jednak wspomniany wyżej brak na północy Europy artystów pracujących w tej technice wskazuje na możliwość przybycia do Państwa Zakonnego artysty ze środowiska weneckiego specjalizującego się w tego typu realizacjach i wykonanie przez niego obydwu dzieł. Nie ulega wątpliwości, że realizacje te przydały obiektom, w których zostały zrealizowane wielkiego splendoru oraz rangi centrów artystycznych.

Rzeźba Madonny odtąd zawsze fascynowała osoby odwiedzające Malbork. Jej opisy pojawiają sie nader często w relacjach z podróży do naszego miasta, w pamiętnikach i listach pisanych w związku z pobytem tutaj. Także artyści uwieczniają jej widok na swoich dziełach. Wspomnę tu chociażby XVI wieczną grafikę Moellera „Bójka u stóp zamku malborskiego” czy liczne grafiki z XIX wieku.

XIX wiek przyniósł także szereg prac konserwatorsko – naprawczych przy niszczejącej coraz bardziej rzeźbie. Zapoczątkowały je roboty konserwatorskie przy mozaice przeprowadzone w latach 1822 – 1823 przez włoskiego mistrza Gregoriego. Uzupełnił on przywiezionym częściowo z Włoch, a częściowo wyprodukowanym w Malborku materiałem mozaikarskim ubytki w powłoce pokrywającej rzeźbę. Kolejne prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1869 – 1870. Wykonywał je wenecjanin Angelo Gagliardotti z materiału dostarczonego z Wenecji przez mistrza tej sztuki Salwatiego. Kolejne prace podjęto w 1903 roku. Wówczas to 21 kwietnia odpadła prawa, podtrzymująca berło, dłon Madonny. Wykonano replike tego elementu, a oryginał z pozostałoociami mozaiki znajduje sie do dziś w zbiorach Kolekcji Detalu Architektonicznego muzeum malborskiego. W trakcie tych prac uzupełniono także drobne ubytki w powłoce mozaikowej. Wówczas też wykonano zachowany w zbiorach muzealnych gipsowy odlew głowy Madonny.

Pojęcie o tym jak wyglądała wschodnia elewacja Zamku Wysokiego ze stojącą we wnęce figurą Matki Boskiej dają zaprezentowane zdjęcia.

Wydawało sie, że zamek malborski po pracach konserwatorsko – budowlanych przeprowadzonych przez Konrada Steinbrechta bedzie trwać wiecznie. Ale nadeszła II wojna światowa a wraz z nią zima 1945 roku. Wraz ze zniszczeniem kościoła zamkowego runął symbol Malborka – figura Madonny. Pozostały jedynie pieczołowicie wydobyte z gruzu wykonane ze sztucznego kamienia, pozbawione mozaiki, segmenty rzeźby. Dzisiaj eksponujemy je w jednym z wnętrz piwnicznych pod Pałacem Wielkich Mistrzów.

Jak wygląda pusta blenda i cała wschodnia elewacja nie muszę mówić, zaprezentuję tylko dwa zdjęcia. One mówią wszystko.

Naszym zadaniem jest przywrócenie rzeźby w przeznaczone dla niej przez średniowiecznych budowniczych miejsce. Jesteśmy na początku drogi, przed nami jeszcze cała masa formalności wymaganych prawem, zbiórka środków na realizacje tego zadania, ale i określenie sposobu i technologii prac rekonstrukcyjnych. Musimy opracować program konserwatorski, wykonać projekt techniczny prac, uzyskać jego akceptację w różnych urzędach, przeprowadzić przetarg na realizację dzieła aż w końcu zrealizować zamiar i przekazać go potomnym. To dużo gdy uświadomimy sobie, że jeszcze nie wiemy w jakiej technologii wykonana ma być replika rzeźby. Na obecnym etapie zakładamy, że nie wykorzystamy ocalałych segmentów. Nowe dzieło chcemy wykonać jako konstrukcję skorupową wykonaną z nowoczesnych tworzyw. Najwięcej problemów może nam nastreczyć wykonanie kopii mozaiki, uzyskanie znanego z opisów i jednostkowych zdjeć kolorowych efektu lśnienia całej powierzchni rzeźby. Mamy nadzieje, że ten cel uda się nam zrealizować. Powiem więcej – teraz nie mamy już innego wyjścia, musimy to zrobić.

źródło: http://www.materdei.org.pl

Losowe kamery


Losowe ogłoszenia

Ostatnie artykuły


Komentarze (81)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

 
waldi
waldi 05.01.2024, 08:19
5 dzien stycznia 2024 roku .wszystkim wszystkiego najlepszego
Piotr
Piotr 03.01.2024, 11:11
Przyszła zima
Ania
Ania 02.12.2023, 10:24
Zimowo i mgliście
Piotr
Piotr 09.09.2023, 09:05
Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim
Muzeum Zamkowe w Malborku, sobota 9 września 2023 r.

Wały von Plauena, okolice Bastei Rycerskiej - wydarzenie 1 „Żywe dziedzictwo Powiśla”
12:00 – 17:00 Powiślański Jarmark z produktami lokalnych wystawców,
Warsztaty ze wzorem powiślańskim, tworzenie ozdobnych cylindrów i wianków ślubnych, malowanie Kracek- ozdobnych przęślic do kołowrotka- tradycyjnych darów dla wybranki serca,
Wesele powiślańskie- komentarz etnograficzno- historyczny.
od. 16:00 warsztaty śpiewu powiślańskiego (Jolanta Masny - Olech, Agnieszka Doering ze Sztumu)
16:30 pogadanka etnograficzna


Izba Konwentu, Wydarzenie 2 „Instrumenty i muzyka wypraw krzyżowych”
14:00 -19:00 warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach muzycznych w nawiązaniu do tradycji pieśni krucjatowych


Karwan, przyziemie „Żywe dziedzictwo Powiśla” c.d.
18:00 Finał wydarzenia - Widowisko muzyczno-teatralne „Wesele na Powiślu”.
Spektakl powstał w minionym roku dzięki akceptacji i dofinansowaniu  Narodowego Centrum Kultury (program EtnoPolska 2022).
Widowisko jest stworzone na podstawie zachowanych źródeł historycznych/etnograficznych, m.in. badań ks. W. Łęgi i jego zapisków o obrzędach i pieśniach weselnych na Ziemi Malborskiej. Sztuka ta ukazuje zatem cały proces weselny jak np. wicie wianka, czy ubieranie panny młodej opatrzone pieśnią „Czego Kalino w dole stoisz”. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest żywy obrzęd weselny naszej kultury ludowej, w którym publika jest jednocześnie gośćmi weselnymi. Całość widowiska zaaranżowana jest tak, że nie ma podziału na scenę i publiczność, lecz widownia siedzi przy stołach jak weselnicy, a akcja dzieje się pośród nich. W widowisku, w części finałowej, wezmą udział dzieci uczestniczące w zorganizowanych wciągu dnia warsztatach wokalnych. Wspólnie z artystami zaśpiewają pieśń o Powiślu.
Piotr
Piotr 21.07.2023, 06:26
Dzień dobry Zamek, dzień dobry Malbork
Od 21 do 23 lipca 2023 malborski zamek zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto, a wieczorami w miejsce widowiskowej bitwy, która na zawsze znalazła miejsce w historii.

Jak za dawnych czasów pod zamkiem obóz rozbiją rycerze. Będą rycerskie pojedynki i pokazy konne. Możecie liczyć na widowiskowe elementy kaskaderskie. W końcu do Malborka przybędą najlepsi koniarze, a wojsko zaprezentuje się w pełnym, historycznym uzbrojeniu. Dzielnych wojaków będzie można zobaczyć na terenach wokół zamku, a także na scenie. Przecież podczas oblężenia nie może zabraknąć scenek z pojedynkami rycerskimi. Na tej samej scenie będzie też miejsce na przedstawienia teatralne i koncerty.

Jak zwykle na międzymurzu odbędzie się jarmark rzemiosła. Będzie co posmakować, zobaczyć i poznać różne tajemnice, do których na co dzień zwykły śmiertelnik nie ma dostępu. Kowale, kucharze, szewcy, krawcy będą dzielili się z Wami tajnikami swojego rzemiosła. Żonglerka flagami to kolejna atrakcja, jaką dla Was przygotowaliśmy. Wspólnie możemy też wykuć miecz z damasceńskiej stali.

Pamiętamy o najmłodszych! Dla dzieci przygotowaliśmy „Gród dziecięcy” z teatrzykami, kuglarzami, warsztatami i zabawami. Kilku animatorów będzie prowadzić z dziećmi różne zajęcia związane ze średniowieczem. Tegoroczne Oblężenie Malborka to także niezwykła możliwość zwiedzania zamku. Specjalnie na piątkowy i sobotni wieczór przygotowaliśmy „Rycerską przygodę na zamku”.

Wieczorami (21 i 22 lipca), dwa razy odbędzie się inscenizacja bitwy. Nawiązuje ona do wydarzeń z 1410 roku, kiedy to wojska polsko – litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły szturmem natarły na malborską warownię. Jaki był dalszy bieg wydarzeń tej niezapomnianej walki? Czy zakonowi krzyżackiemu udało się odeprzeć atak króla? Dowiedzmy się tego przy blaskach pochodni przenosząc się w średniowieczny klimat widowiska… Zapraszamy do Malborka!
Piotr
Piotr 14.05.2023, 08:59
Piękny jak zawsze 14 maja 2023
Piotr
Piotr 29.04.2023, 14:15
Trwa Malborski Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku na Wałach von Plauena. Zapraszamy w sobotę i niedzielę, 29 i 30 kwietnia br. w godz. 09.00-19.00. Swoje towary wystawi wielu kolekcjonerów, miłośników starych przedmiotów i rękodzielników z całej Polski.
Piotr
Piotr 06.01.2023, 18:08
06.01.2023
Piotr
Piotr 08.10.2022, 09:33
Zobaczcie co się dzieje pod Zamkiem
#HubertusOgólnopolski, #Myśliwi, #Leśnicy, #ZamekMalbork, #Stachursky, #ZnanyWojtekKamiński, #Taraka, #FabrykaDziałań, #EventPlanet #OgólnopolskiHubertusMalbork2022
Oblężenie Malborka 2022
Oblężenie Malborka 2022 23.07.2022, 21:48
Oblężenie Malborka 2022
Oblężenie Malborka 2022 - program
Oblężenie Malborka 2022 - program 23.07.2022, 09:19
Oblężenie Malborka 2022 - program
Piotr
Piotr 19.07.2022, 21:44
Zamkowo :)
Ewa
Ewa 13.05.2022, 21:20
W oczekiwaniu na Noc Muzeów
Alan
Alan 01.05.2022, 14:58
Jarmark 2022
Zamek w Malborku 4 marca 2022
Zamek w Malborku 4 marca 2022 04.03.2022, 18:27
Zamek w Malborku 4 marca 2022
Ada
Ada 24.02.2022, 07:58
Super
Antoni
Antoni 26.12.2021, 17:17
CUDO!
Piotr
Piotr 13.12.2021, 20:02
Zamek 13.12.2021
Ada
Ada 12.09.2021, 19:27
Zamek
Ala
Ala 12.08.2021, 21:42
ślicznie
Piotr
Piotr 12.08.2021, 08:54
Nasza pierwsza kamera 4K :)
Mieszkańcy
Mieszkańcy 25.04.2021, 11:38
Zaniedbania na zamku dyrektor urządził sobie badania bo robi doktorat wszystko podporządkowane nauce dyrektora ale zapomniał że zamek to też ludzie o których nie dba i inwestcje urodził sobie prywatę z zamku, dyrektor do wymiany nie nadaje się do prowadzenia takiej placówki szalony naukowiec który dba o swój interes
Mieszkańcy
Mieszkańcy 25.04.2021, 11:38
Zaniedbania na zamku dyrektor urządził sobie badania bo robi doktorat wszystko podporządkowane nauce dyrektora ale zapomniał że zamek to też ludzie o których nie dba i inwestcje urodził sobie prywatę z zamku, dyrektor do wymiany nie nadaje się do prowadzenia takiej placówki szalony naukowiec który dba o swój interes
Piotr
Piotr 19.04.2021, 20:32
Zamek w Malborku z kamery TvMalbork.pl - 19 kwietnia 2021
Andrzej
Andrzej 28.01.2021, 14:29
Prawie się udało dojechać. Auto się rozkraczyło i szlag trafił wycieczkę! Zmarznięci, wkurzeni, ale cali:) W sumie cała akcja zakończona w 3 godziny i bez problemów.... polecam szczerze tego Pana z firmy www.auto-skup24h.pl
Gosc
Gosc 25.04.2021, 11:33 (odpowiedź do Andrzej)
Zamek mamy piękny ale dyrekcja urządza sobie prywatę na zamku nie dbają o pracowników zaniedbania w zamku brak inwestycji dyrektor skłócił wszystkich
engel
engel 05.01.2021, 22:04
Zamek w Malborku
Piotr
Piotr 04.01.2021, 21:33
Piękny Zamek w Malborku - 04.01.2021
Ula
Ula 14.09.2020, 17:59
Piękny zachód słońca nad zamkiem
Iza z Dortmundu
Iza z Dortmundu 31.07.2020, 14:15
kamera żyje, dziękujemy
Piotr
Piotr 19.04.2020, 18:07
słoneczno w Malborku
Piotr
Piotr 11.04.2020, 06:07
Dzień Dobry Wszystkim. Jest 11 kwietnia 2020 - Wielka Sobota
Imieniny: Anioł, Antypas, Arleta, Filip, Gemma, Helena, Herman, Hildebrand, Hildebranda, Izaak, Jaromir, Leona, Rajner, Stanisław, Stanisława
Wschód słońca: 5:47 Zachód słońca: 19:26
Dzień trwa 13 godz. 39 min i jest krótszy od najdłuższego o 3 godz. i 7 min oraz dłuższy od najkrótszego o 5 godz. i 57 min
Znak zodiaku urodzonych 11 kwietnia to Baran
Piotr
Piotr 29.11.2019, 09:03
Zamek w Malborku - 29 listopada 2019
Piotr
Piotr 26.08.2019, 18:56
zachód słońca nad malborskim zamkiem - 26 sierpnia 2019
Piotr
Piotr 17.08.2019, 08:12
17 sierpnia 2019
Piotr
Piotr 19.07.2019, 21:49
Inscenizacja Oblężenie Malborka 2019 , pokaz sztucznych ogni
Zobacz całość: http://www.tvmalbork…
Piotr
Piotr 17.07.2019, 21:01
Przygotowania do obrony zamku
Piotr
Piotr 17.07.2019, 13:43
Każdy, kto chce spróbować średniowiecznego życia, powinien stawić się w Malborku, gdzie na trzy dni, od 19 do 21 lipca 2019 r., będzie mógł przenieść się w czasie. Wojska króla Jagiełły zmierzają już do krzyżackiej twierdzy. Zakonnicy zwierają szeregi i umacniają warownie. W tym roku zamek będzie oblegany po raz dwudziesty.
Piotr
Piotr 29.03.2019, 19:39
to nie jest obraz malowany, to obraz na żywo z kamer telewizji Malbork
Piotr
Piotr 29.01.2019, 17:54
Piękny Zamek w Malborku
Ala z Gdyni
Ala z Gdyni 29.01.2019, 07:35
Super super super
Piotr
Piotr 28.01.2019, 20:36
Jak się podoba Zamek (aktualne zdjęcie z naszej kamery pogodowej)
http://www.tvmalbork…
Piotr
Piotr 24.01.2019, 07:10
Księżyc nad zamkiem w Malborku godzina 7:10, 24 stycznia 2019
Domin
Domin 08.01.2019, 09:11
piękny zamek zimą
baldi
baldi 01.01.2019, 02:39
cos nie tak w Kaldowie swiatelka nie mrugaja
Piotr
Piotr 24.12.2018, 16:14
Wigilia 2018 - Malbork Zamek
Iza
Iza 16.12.2018, 16:19
ależ pięknie
Terakota
Terakota 16.12.2018, 12:21
Pada śnieg :D http://www.tvmalbork…
Ewelina
Ewelina 16.12.2018, 09:28
biało biało pozdrawiam Malbork z Bydgoszczy
Piotr
Piotr 15.12.2018, 14:19
i pada śnieg - 15 grudnia 2018
Piotr
Piotr 28.11.2018, 18:07
Zamek jak malowany.
Zamek Malbork na żywo. Malborska Madonna - Zespół Bramy Nowej na Zamku w Malborku live ul. Parkowa
Zobacz całość: http://www.tvmalbork…