Wydanie nr 331/2024, Wtorek 26.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Leonard, Sylwester, Dobiemiest, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Policyjne podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje nieprzerwanie od sześciu lat. W tym czasie dzięki zaangażowaniu osób z niej korzystających, jak i policjantów dokonano wielu zmian funkcjonalnych, które pozwoliły usprawnić te narzędzie i spowodowały, że stało się ono skutecznym kanałem wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a policją. Ta współpraca zaowocowała skutecznymi działaniami na rzecz poprawy poczucia bezpieczeństwa ludzi.

 

Dzięki zgłoszeniom dokonanym za pośrednictwem aplikacji udało się rozwiązać wiele lokalnych problemów, które mogłyby się z pozoru wydawać błahe, a które to w istotny sposób utrudniały codzienne życie. Dlatego też, każde pojedyncze zagrożenie, które zmieniło status z Potwierdzone na Potwierdzone wyeliminowane to sukces zarówno policji, jak i społeczności lokalnej. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest przykładem bardzo dobrej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

- „W 2021 roku na mapie w powiecie sztumskim naniesiono ponad 1340 zagrożeń z 24 dostępnych kategorii. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowej infrastruktury drogowej” - informuje st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka, oficer prasowy KPP w Sztumie. - „W ostatnich kilku latach, na wniosek użytkowników, kategorie również ulegały zmianie. Jedne zostały usunięte, inne połączone w jedną, a kolejne dodano. Wszystkie dotychczas podejmowane działania miały na celu dostosowanie aplikacji do aktualnych potrzeb i oczekiwań osób korzystających z tego rozwiązania, dzięki czemu każda kategoria była w użyciu”.


 

 

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie podsumowali 2021 r.

- „Mundurowi potwierdzili 830 sygnałów zgłoszonych przez internautów, z czego większość z nich sukcesywnie zostaje wyeliminowanych oraz niektóre z nich zostały przekazane do realizacji innym instytucjom. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi przekraczania dozwolonej prędkości (634), nieprawidłowe parkowanie (220), spożywania alkoholu w miejscach publicznych (181)” - precyzuje st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka.

 

Sztumscy policjanci przypominają o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której można zgłosić różne zagrożenia: osoba bezdomna wymagająca pomocy, akty wandalizmu, dzikie kąpieliska, dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwo, miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone przejście przez tory, niestrzeżony przejazd kolejowy, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, utonięcia, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, znęcanie się na zwierzętami, zła organizacja ruchu drogowego, żebractwo.

- „Wszystkie punkty umieszczone na mapie zagrożeń poddane zostają weryfikacji. Każdy z tych punktów jest systematycznie kontrolowany przez patrole policji, a sprawcy wykroczeń karani są mandatami. W zależności od rodzaju zgłoszenia są to policjanci z różnych wydziałów. Ważna jest właśnie rola dzielnicowych. To oni - nawet po eliminacji wskazanego zagrożenia - monitorują poziom bezpieczeństwa w swoim rejonie” - informuje oficer prasowy KPP w Sztumie. - Wszystkie punkty umieszczone na mapie zagrożeń poddane zostają weryfikacji. Każdy z tych punktów jest systematycznie kontrolowany przez patrole policji, a sprawcy wykroczeń karani są mandatami”.

 

St. asp. Karolina Gastoł – Zawicka dodaje, że dzięki zgłoszeniom na mapie zagrożeń przeprowadzono w tych miejscach szereg akcji oraz objęto te miejsca szczególnym nadzorem, aby mieszkańcy powiatu mogli czuć się bezpiecznie. Wszystkie podjęte działania pozwoliły na zmniejszenie wskazywanych problemów przez internautów.

- „Niejednokrotnie policjanci kierowani we wskazane miejsca, gdzie dochodzi do przekraczania prędkości, za te wykroczenia nakładali mandaty karne, kierowali wnioski o ukaranie oraz zatrzymywali prawa jazdy kierowcom. nakładając na te osoby mandaty lub kierując do sądu wnioski o ukaranie. Wymienione wcześniej przedsięwzięcia przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na naszym obszarze” - podsumowała.

 

 

Policjanci przypominają po raz kolejny, że korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Dziękując za wszystkie przekazane zgłoszenia skutkujące poprawą bezpieczeństwa, zachęcają do dalszego korzystania i jednocześnie promowania wśród przyjaciół, znajomych oraz rodziny tego rozwiązania. Jeżeli chcesz mieć wpływ na stan bezpieczeństwa w twojej okolicy podziel się swoimi spostrzeżeniami z policją. Reaguj na zagrożenia, a wspólne działania przyniosą oczekiwany efekt.

 

Pamiętajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer 112.


 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.