Wydanie nr 57/2024, Poniedziałek 26.02.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Aleksander, Dionizy, Mirosław, Klaudian, Gerlinda
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Windy na dworcu PKP w Malborku gotowe! - 29.12.2017

Na trzech peronach malborskiego dworca kolejowego zakończył się montaż wind.

Wraz z remontem całego dworca, który rozpoczął się 3 lata temu, istniała mała iskierka nadziei, że problem brakujących wind na dworcu PKP w Malborku które z pewnością ułatwiły by poruszanie się miedzy peronami zostanie rozwiązany - tak się jednak nie stało. Powód, dla którego windy nie zostały zamontowane był wtedy oczywisty. By nie naruszyć zabytkowej architektury dworca postanowiono zamontować platformy przyschodowe. Chociaż w teorii platformy te miały być samoobsługowe, to jednak skorzystanie z nich możliwe było tylko z pomocą obsługi dworca. A to już było najlepszym sposobem na... spóźnienie się na pociąg. Jak się okazało niestety takie rozwiązanie nie do końca satysfakcjonowało podróżnych, ponieważ z platform mogą korzystać wyłącznie osoby poruszające się o wózku. A co z osobami starszymi, czy matkami z dziećmi w wózkach? Najwidoczniej ich pominięto.

Windy dla (nie) pełnosprawnych

Na całe szczęście dziś możemy korzystać z wind i to nie tych przyschodowych, a nowo powstałych trzech dźwigów osobowych z których mogą korzystać wszyscy podróżni. Jednak jak się okazuje wielu z nich dla sportu ze zwykłej niewiedzy, przyzwyczajenia, a może z obawy wybiera tradycyjną „wspinaczkę”. Wymiary kabiny są na tyle duże że z wind mogą korzystać także rowerzyści.

 

Windy oszpeciły architekturę zabytku?

Powstałe windy kolorystycznie i pod względem wzornictwa komponują się z resztą stacji kolejowej. Są przyjazne w użytkowaniu nie tylko dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy o kulach, ale też dla osób niewidomych - pojawi się przy nich informacja głosowa oraz opisowa w brajlu na tablicy z przyciskami.

 

Platformy zostaną zdemontowane?

Jak się okazuje platformy przyschodowe-samoobsługowe nie zostaną zdjęte. Zostaną przez zarządcę wyłączone z eksploatacji i zabezpieczone przed dewastacją, a w przypadku awarii dźwigu osobowego na ten czas uruchamiane dla potrzeb obsługi osób niepełnosprawnych. Jak informuje spółka PKP PLK wszystko wynika z tzw. trwałości projektu. Miejmy nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie dochodziło.

 

Jaki los czeka platformy po upływie tego okresu? Na te pytanie na razie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Basia
Basia 02.01.2018, 18:17
Windy owszem ,ale co z tego skoro do pociagu nie ma szansy wsiasc z elektrycznym wozkiem bo nie ma przystosowania.