Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy opłaca się oszczędzać pieniądze na lokacie?

Polacy mają coraz większą świadomość tego, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy. Problem w tym, że brakuje instrumentów pozwalających na osiągnięcie optymalnych zysków. Powszechne niegdyś lokaty tracą na popularności, a gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym bywa mało opłacalne. Biorąc jednak dostępne możliwości, oszczędzanie na lokacie nadal może się opłacać.

Zgodnie ze statystykami, nawet połowa Polaków decyduje się na umieszczenie środków finansowych na lokatach. Z czego to wynika, skoro lokaty nie są atrakcyjne tak jak kiedyś?

Niskie stopy procentowe nie sprzyjają oszczędzaniu na lokatach

Rekordowo niskie stopy procentowe sprawiają, że tania lokata nie jest już tak korzystna jak jeszcze kilkanaście lat temu. Słaba oferta w tym zakresie wynika również z faktu, że kondycja finansowa banków jest doskonała. A ponieważ nie mają problemu z pozyskiwaniem kapitału, nie muszą aż tak bardzo walczyć o klientów. Trzeba więc przyzwyczaić się do tego, że oferty lokat dochodzące do 8-9% już nie powrócą. Obecnie banki są w stanie zagwarantować oprocentowanie w wysokości 2-3 procent w skali roku, co nie przekłada się na zbyt duże zyski.

Niskie oprocentowanie, ale pewność oszczędności

Tania lokata, choć nie pozwala wypracować dużych zysków, jest bezpieczna. Zdeponowanie środków właśnie w takim instrumencie to pewność oszczędności. Klient nie musi obawiać się, że jego pieniądze przepadną. W razie niewypłacalności banku, jego zadłużenie przejmuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca klientom zdeponowane pieniądze.

Z lokatą wiesz, ile zarabiasz

Decydując się na zdeponowanie środków finansowych na lokacie, od samego początku wiesz, ile zyskasz (w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem). Otrzymasz ulokowane oszczędności powiększone o wypracowane odsetki. Warunek jest tylko jeden - nie możesz wypłacić pieniędzy wcześniej niż jest to ustalone w umowie. Jeżeli wyciągniesz środki przed upływem wskazanego terminu, utracisz odsetki.

Lepsze warunki lokat mobilnych?

Podczas gdy standardowe lokaty nie kuszą oprocentowaniem, lokaty mobilne okazują się być atrakcyjniejsze dla klientów. Decydując się na takie rozwiązanie, można liczyć na korzystniejsze oprocentowanie, wyższe średnio o 0,5-1 procent. Może nie jest to dużo, jednak zawsze więcej niż w przypadku standardowych warunków.

Zanim wybierzesz lokatę, porównaj oferty

Chociaż banki proponują lokaty dla klientów indywidualnych na podobnych warunkach, nie warto zdecydować się na przypadkową ofertę. Jeżeli dobrze przeanalizujesz dostępne produkty finansowe, możesz trafić na wyjątkowe okazje. Warto dobrze szukać, ponieważ wiele banków proponuje lokaty z wyższym niż standardowo oprocentowaniem dla nowych klientów. Przykładem może być lokata Happy oferowana przez Idea Bank - tutaj można liczyć nawet na 4% w skali roku po spełnieniu określonych warunków.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przedstawia się oprocentowanie lokat w konkretnych bankach, skorzystaj z rankingu lokat. Zestawienie tych produktów (wraz z informacją o oprocentowaniu oraz warunkach) publikowane są w serwisach internetowych poświęconych tematyce finansów oraz na stronach banków. Zapoznaj się z wynikami, by wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Czy opłaca się oszczędzać pieniądze na lokacie?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.