Wydanie nr 358/2024, Poniedziałek 23.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Wiktoria, Anatola, Sławomir, Sławomira, Dagobert, Anatolia
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Opowiedz ich historię. Wielokulturowy Gdańsk. Powstaje film uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 - 19.01.2016

Opowiedz ich historię. Wielokulturowy Gdańsk. Powstaje film uczniów… fot. zs2 nowy dwór gd.
Trwają pracę nad filmem uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim w ramach projektu „Opowiedz ich historię. Wielokulturowy Gdańsk”. W trakcie mijającego roku biorąca w przedsięwzięciu młodzież miała okazję wziąć udział w dwóch niezwykłych przedsięwzięciach. 23 listopada 2015 r. w Instytucie Kultury Miejskiej odbyła się debata pt. „Zalety i wyzwania życia w wielokulturowym społeczeństwie”. Wzięli w niej udział przedstawiciele mniejszości narodowych, a także Urzędu Marszałkowskiego i prasy. Dyskutowano o takich zagadnieniach jak asymilacja kulturowa, tożsamość narodowa, czy też wyzwania jakie stoją przed przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych w polskim społeczeństwie.

 Oczywiście nie zabrakło również niezwykle ostatnio popularnego wątku imigrantów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Drugim wydarzeniem, które bezpośrednio wiąże się z pracą naszej młodzieży nad filmem była akcja „Ludzka Biblioteka”,. W trakcie jej trwania poznaliśmy, jak się później okazało, bohaterkę naszego filmu p. Eugenię Grodnicką. Była ona jedną z „książek”, które zechciały się podzielić z uczniami swoją historią życia.

Uczniowie naszej szkoły przygotowują 10 minutowy film dokumentalny poświęcony mniejszości rosyjskiej, która zamieszkuje Pomorze. Jego założeniem jest ukazanie historii życia mniejszości narodowych poprzez pryzmat jednostki. Główna bohaterką filmu będzie p. Eugenia Grodnicka ur. w 1945 roku Rosjanka, w której żyłach płynie również krew polska i bułgarska. Urodziła się w sowieckim gułagu, gdzie przetrzymywani byli jej rodzice za rzekome przestępstwa wobec komunistycznego reżimu. Do Polski przybyła w 1971 r., jak mówi z miłości, a nasz kraj stał się jej domem. Historię tej niezwykłej kobiety będzie można poznać w całości na przełomie marca i kwietnia, kiedy to zaprezentowane zostaną wszystkie film powstałe w ramach projektu.

Informacja Łukasz Kępski.

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.