Wydanie nr 334/2024, Piątek 29.11.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Klementyna, Walter, Błażej, Bolemysł, Przemysł, Fryderyk, Saturnin, Paramon
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

IV Pomorskie Seminarium Formacji Mundurowych w Systemach Walk Wręcz

  • Wydanie nr 334/2024
  • 20 lutego 2015, 13:56
  • Na sygnale
IV Pomorskie Seminarium Formacji Mundurowych w Systemach Walk Wręcz fot. IV Pomorskie Seminarium Formacji Mundurowych w Systemach Walk Wręcz

Po wielu przygotowaniach w dniu 20.02.2015 w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Traugutta w Gdańsku odbyło się IV Pomorskie Seminarium Formacji Mundurowych z Systemów Walk Wręcz. Wydarzenie zainaugurował Zastępca Dyrektora Okręgowego Służby więziennej płk Lesław Bryłkowski.

 

Z niebezpiecznymi sytuacjami spotykają się na co dzień. Wiedzą jak obezwładnić aby nie uczynić atakującemu niepotrzebnej krzywdy, jak obronić się przed napaścią, jak poradzić sobie z przeciwnikiem uzbrojonym w niebezpieczne narzędzie. Pracują abyśmy czuli się bezpieczniejsi.

Mowa oczywiście o przedstawicielach różnych służb mundurowych, których ponad 100 stawiło się dziś „na macie”. Funkcjonariusze Służby Więziennej i Grup Interwencyjnych SW, trójmiejskiej policji, Specjalnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Marynarki Wojennej, lotnictwa, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celnej oraz straży pożarnej oraz przedstawiciele agencji ochrony mienia, mieli okazję wymienić się swoimi umiejętnościami w dziedzinie samoobrony i sportów walki. Wszystko to po to aby wykonywać swoją pracę z największym profesjonalizmem. Honorowy patronat nad wydarzeniem organizowanym przez Zakład Karny w Gdańsku-Przeróbce objęli: Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Gdańsku.

To nie przypadek, że imprezę tego typu zorganizowała Służba Więzienna.  W więzieniach przebywają bardzo różni osadzeni, także niebezpieczni, agresywni wobec funkcjonariuszy czy też wobec innych więźniów. Rokrocznie w polskich więzieniach dochodzi do kilku napaści na funkcjonariuszy i wielu bójek pomiędzy osadzonymi. Taka jest rzeczywistość, która wymaga od funkcjonariuszy umiejętności stosowania odpowiednich technik interwencji dostosowanych np. do wykorzystania w niewielkich pomieszczeniach lub na otwartym terenie.

W rolę wykładowców wcielili się praktycy, prawdziwi eksperci. Wielu z nich to utytułowani w kraju i zagranicą sportowcy. Dzięki temu każdy miał okazję szkolić się pod „fachowym okiem” i poznać tajniki takich sztuk walki jak Kickboxing, Unifight, Combat, Judo, zapasy w stylu wolnym czy Krav Maga. Każdy z uczestników wziął także udział w wyczerpującym treningu siłowym.

Z roku na rok zainteresowanie naszym przedsięwzięciem jest coraz większe, co podtrzymuje we mnie przekonanie, że wymiana doświadczeń jest potrzebna i służy wszystkim uczestnikom niezależnie od formacji w jakiej na co dzień pracują” - stwierdził ppor. Andrzej Kurzawski, główny organizator seminarium.

Pomimo faktu, że cały dzień treningu niejednego doprowadziłby do skraju wyczerpania, wszyscy uczestnicy starali się włożyć w pracę nad przyswojeniem nowych technik maksimum energii.
„Widać niesamowitą moc i siłę drzemiącą w uczestnikach. Udało mi się ich nauczyć radzenia sobie w sytuacji ekstremalnej jaką jest bycie zakładnikiem agresora z bronią krótką. Widać, że dokładali starań, aby połączyć technikę z taktyką” – powiedział Tito, reprezentujący Klub Kravtrening, ekspert izraelskiej firmy Krav Maga Global, trener dzisiejszej imprezy.

Widać, że ludzie, którzy tu trenują, trenują z pasją” – dodał nadkomisarz Edward Płomin, Dowódca Specjalnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku, instruktor KMG.


 

Przy przygotowaniu seminarium, naszą jednostkę wsparł Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, Bałtycka Instytucja Gospodarki Budżetowej BALTICA, Dom Sportowca Roko, Pomorska Agencja Kształcenia Służb Ochrony PAKSO i Agencja Ochrony Osób i Mienia GRUPA ATON.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Zbigniew Knicewicz z Z-ca Dyrektora ds. Zarządzania Kryzysowego przy Wojewodzie Pomorskim, Marcin Mazerewicz, właściciel Agencji Ochrony osób i Mienia „GRUPA ATON” oraz Prezes Pomorskiej Akademii Kształcenia Służb Ochrony „Pakso”.

Tekst: ppor. Agnieszka Szultka

Zdjęcia: mjr Robert Witkowski, ppor. Agnieszka Szultka

Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.