Wydanie nr 52/2024, Środa 21.02.2024
imieniny: pokaż (3 imiona)Eleonora, Piotr, Gumbert
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Włoskie F-35A Lightning II w Malborku. Zobacz wideo i zdjęcia - 19 stycznia 2024

Włoskie F-35A Lightning II w Malborku. Zobacz wideo i zdjęcia - 19 stycznia… fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl / Piotr Wąsowicz
Włoscy żołnierze w Malborku ponownie z czterema samolotami F-35 w ramach misji Enhanced Air Policing. Głównym zadaniem samolotów jest obserwacja przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią, jak również wspólne szkolenia sojusznicze z polskimi pilotami.

Przypomnijmy: Włoski kontyngent natowskiej misji Enhanced Air Policing z czterema samolotami F-35 będzie stacjonować do pierwszych dni lutego 2024 roku w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku (Pomorskie) - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Poprzednia misja trwała od sierpnia do listopada 2023.

"Głównym zadaniem samolotów będzie obserwacja przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią, jak również wspólne szkolenia sojusznicze z polskimi pilotami" - poinformowano.

Wskazano, że do Polski przyleciały maszyny należące do 32 Stormo (Skrzydła), stacjonującego na co dzień w bazie Amendola na południu Włoch (Apulia) oraz 6 Stormo z bazy lotniczej Ghedi na północy tego kraju (Lombardia).

Poprzednio, włoski kontyngent stacjonował w Malborku od końca sierpnia do pierwszych dni listopada. Jak podało na swojej stronie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych: "włoscy piloci wzmacniali siły patrolujące wschodnią flankę NATO. Byli w ciągłej gotowości, by poderwać samoloty w razie alarmu Alpha Scramble. Włoscy i polscy piloci wykonywali także wspólne loty treningowe".

Włoskie samoloty stacjonują w Polsce w ramach natowskiej operacji Enhanced Air Policing czyli rotacyjnej obecności kontyngentów lotniczych państw członkowskich sojuszu na wschodniej flance NATO.(PAP)

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.