Wydanie nr 10/2025, Piątek 10.01.2025
imieniny: pokaż (11 imion)Agaton, Danuta, Dobrosław, Jan, Kolumba, Nikanor, Paweł, Wilhelm, Anna, Leonia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Jak Europejczycy spędzają święta? Dzieci z ZSP1 już to wiedzą.

  • Wydanie nr 10/2025
  • 7 grudnia 2022, 12:00
  • Technikum nr 3 w Malborku
  • Wiadomości
Malbork. Jak Europejczycy spędzają święta? Dzieci z ZSP1 już to wiedzą. fot. Technikum nr 3 w Malborku
W Mikołajki uczniowie Technikum nr 3 w Malborku odwiedzili sześciolatki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1, by opowiedzieć im o świętach Bożego Narodzenia w państwach Unii Europejskiej.

We wtorek, 6 grudnia br. w Mikołajki, po raz kolejny w tym roku szkolnym Technikum nr 3 w Malborku gościło w Zespole Szkolno - Przeszkolnym nr 1 w grupie sześciolatków - „Fiołki”. Uczniowie klasy 4ARp: Jakub Filipkowski, Amelia Łaszewska i Julia Kaczmarczyk z Iwoną Krauze – nauczycielem historii odwiedzili z pozdrowieniami od Mikołaja małych uczniów. Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej projektu Szkoła – Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS) „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem” poruszały tematykę Unii Europejskiej i tradycji świątecznych w wybranych krajach europejskich.

- „Amelia przeczytała małym uczniom mit o Europie, a Julka bajkę o krasnalach, które symbolizowały kraje Unii Europejskiej. Sześciolatki, jako, że uważnie słuchały to potrafiły odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadawały im uczennice. Następnie przedszkolaki złapały się za ręce, wspólnie z prowadzącymi utworzyli krąg, który miał symbolizować współpracę i łączność, czyli to, co charakteryzuje Unię Europejską. Każde z dzieci przedstawiło się, powiedziało o wzajemnej pomocy, a to pozwoliło porównać grupę przedszkolną do Unii Europejskiej, w której też występują określone zasady i państwa wspólnie podejmują decyzje” - informuje Technikum nr 3 w Malborku.

Każde z dzieci otrzymało nazwę kraju UE i pod przywództwem Jakuba – lokomotywy, z nazwą Unia Europejska, sześciolatki utworzyły wagoniki pociągu unijnego, który przejechał przez salę w rytm melodii „Jedzie pociąg z daleka”. W ten sposób dzieci poznały kraje tworzące UE, a wkrótce zobaczyły też ich miejsce na mapie Europy.

- „Ponieważ nasza wizyta przypadła w Mikołajki, szczególny dzień dla dzieci, w dalszej części zajęć Julka, Amelka i Kuba zapoznali dzieci z tradycjami świątecznymi wybranych krajów europejskich (nie tylko członków UE). Okazało się, że na stołach europejskich w Wigilię i Święta goszczą nie tylko ryby, ale dziczyzna, drób i wieprzowina. Dowiedziały się, w którym kraju powstała przepiękna kolęda: „Cicha noc” i skąd pochodzi zwyczaj stawiania na święta choinki. A Mikołaj nie zawsze jest Mikołajem. Prezenty dzieciom przynosi: Julemanden w Danii Pere Noel we Francji, Jultomen w Szwecji, La Befana we Włoszech, a  obok Mikołaja w Niemczech czasem pojawia się Frau Berta.” - dodaje szkoła.


A czy wiecie, że w Islandii jest aż trzynastu potomków troli, którzy obdarowują dzieci? Islandczycy nazywają ich gwiazdkowi chłopcy. Każdy z tych Mikołajów przynosi mały podarunek, który wrzuca do buta pozostawionego na oknie. Oczywiście 24 grudnia pojawia się prawdziwy, najważniejszy Święty Mikołaj. Wśród trzynastu Mikołajów są: Postrach Owiec, Rynsztokowy Gamoń, Krótki, Liżący Łyżki, Liżący Garnki, Liżący Miski, Trzaskający Drzwiami, Skyrożerca, Złodziej Kiełbasek, Podglądacz, Obwąchujący, Wywąchujący Mięso, Świeczkowy Żebrak to trzynasty Mikołaj. Ostatni z Mikołajów wraca do siebie, w góry 6 stycznia i to właśnie wtedy kończy się okres świąteczny.

Sześciolatki pokolorowały portrety Mikołajów, La Befany, Jultomena, a na zakończenie zajęć Mikołaj obdarował ich kolorowankami o Unii Europejskiej.

Technikum nr 3 w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.