Jeżeli jesteś komunikatywny, potrafisz budować pozytywne relacje z drugą osobą, jesteś zorientowany na osiąganie założonych celów, jesteś dokładny i systematyczny to powinieneś pomyśleć nad wyborem zawodu sprzedawca.
Zawód – Sprzedawca.
Sprzedawca, to osoba zajmująca się bezpośrednią i pośrednią obsługą klientów w handlu detalicznym i hurtowym. Kształcenie w zawodzie sprzedawcy ma na celu przygotowanie absolwentów do sprawnego i fachowego wykonywania zadań zawodowych w warunkach gospodarki rynkowej. Sprzedawcy to pracownicy zatrudnieni w sklepach, hurtowniach i supermarketach, osoby realizujące czynności kupna i sprzedaży w imieniu firmy lub przedsiębiorstwa. W zależności od miejsca zatrudnienia sprzedawca może zajmować się przyjmowaniem towarów od dostawców, przygotowywaniem ich do sprzedaży, bezpośrednim promowaniu produktów, przyjmowaniu należnej zapłaty i księgowaniem jej za pośrednictwem kasy fiskalnej. Do jego zadań należy wynegocjowanie jak najniższej ceny kupna towaru i jego sprzedaż po cenie jak najwyższej. Musi być na bieżąco zorientowany, na co jest popyt na rynku. W swojej pracy często używa technik negocjacji. Kontaktuje się bezpośrednio lub pośrednio z przedstawicielem handlu detalicznego, udzielając niezbędnych informacji na temat sprzedawanego towaru. Po dokonaniu transakcji podlicza i wystawia fakturę VAT. Ta czynność jest związana z obsługą komputera oraz sprzętu biurowego. Ponadto sporządza raporty sprzedaży, prowadzi ewidencję towarów, a także przyjmuje reklamacje od klientów. Absolwenci po ukończeniu szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w sklepach różnych branż oraz prowadzić własną działalność gospodarczą.
W tym zawodzie do obowiązków należy m.in. przyjmowanie dostaw, przygotowanie towarów do sprzedaży, wykonywanie prac związanych z obsługą klientów, obsługa urządzeń wykorzystywanych w różnych punktach sprzedaży, a także realizacja transakcji kupna i sprzedaży. Preferowane kompetencje to m.in. umiejętność organizacji, współpraca w grupie, komunikatywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, umiejętności negocjacyjne, determinacja w działaniu, a także umiejętność zdobywania wiedzy na temat klientów i konkurencji.
Wykształcenie - Branżowe Szkoły I stopnia, Branżowe Szkoły II stopnia, Pomaturalne szkoły, Studia wyższe oraz kursy kwalifikacyjne. W tym zawodzie pracować można m.in. w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowniach, supermarketach, sklepach katalogowych, salonach sprzedaży lub galeriach handlowych.
Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim zaprasza wszystkich chętnych do skorzystania z oferty szkolnej. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i dokumentów znajdują się na stronie internetowej szkoły pod adresem zs2ndg.szkolnastrona.pl w zakładce rekrutacja 2020/20201. Osoba do kontaktu- kierownik praktycznej nauki zawodu-Gabriela Figacz, tel. 55-247 24 91 wew. 44 lub e-mail gabrielafigacz.zs2@wp.pl lub zsndgd@wp.pl
Informacja prasowa Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim