Wydanie nr 14/2025, Wtorek 14.01.2025
imieniny: pokaż (10 imion)Feliks, Hilary, Amadea, Krystiana, Nina, Otto, Rajner, Saba, Mściwuj, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Muzeum Miasta Malborka podsumowało 2024 rok.

Muzeum Miasta Malborka podsumowało 2024 rok. fot. archiwum TvRegionalna24.pl
Zapewne każdy się zgodzi, że odkąd dyrektorem Muzeum Miasta Malborka został Tomasz Agejczyk, placówka zaczęła prężniej działać i częściej organizowane są ciekawe wystawy, warsztaty czy spotkania autorskie. Minął już drugi rok działalności Muzeum pod sterami nowego dyrektora. Co ciekawego wydarzyło się w Muzeum w 2024 roku? Sprawdźcie sami.

Tomasz Agejczyk dyrektorem Muzeum Miasta Malborka jest od 1 stycznia 2023 roku. Każdy, kto obserwuje, co dzieje się w tej szczególnej dla naszego miasta placówce przyzna, że Muzeum rozkwita i z każdym kolejnym miesiącem wychodzi z coraz to ciekawszymi propozycjami dla mieszkańców i turystów. Rok 2024 był szczególnie obfity w różne wydarzenia kulturalne w Muzeum.

- „Praca Muzeum Miasta Malbork przynosi efekty, rozwijamy się na różnych płaszczyznach, współpracujemy z wieloma zagranicznymi i polskimi instytucjami, nasze zbiory powiększają się, a to wszystko dzięki mieszkańcom i darczyńcom” - podkreśla Muzeum Miasta Malborka.

Wystawy stałe, warsztaty, spotkania, darowizny

Zaczęło się 13 marca 2024 r. od podpisania umowy, na podstawie której do Muzeum Zamkowego w Malborku wróciło siedem krzeseł z ok. 1894 roku, a do Muzeum Miasta Malborka dwanaście książek datowanych na XVIII i XIX wiek, związanych z dawnym Muzeum Miejskim oraz malborskimi szkołami (więcej na ten temat w materiale https://tvmalbork.pl/aktualnosci/42087,po-80-latach-wrocily-do-domu-uroczyste-przekazanie).

W ubiegłym roku Muzeum Miasta Malborka zaprezentowało 9. wystaw czasowych, w tym 3. pokazywane były w Niemczech i Norwegii. Odbyły się także 43. zajęcia edukacyjne z udziałem łącznie 780. osób, 8. „Spotkań z historią”, Noc Muzeów, II Wielki Test wiedzy o Malborku (więcej na ten temat w materiale https://tvmalbork.pl/aktualnosci/42523,znamy-zwyciezcow-ii-wielkiego-testu-wiedzy-o-malbo) oraz inne imprezy organizowane wspólnie z miejskimi instytucjami. Były organizowane także warsztaty w ramach Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce i Akcji Żonkile.

W formie darowizny, Muzeum Miasta Malborka w 2024 roku otrzymało m.in.: pamiątki po Edwinie Eggercie, fragment postumentu fontanny strzeleckiej z 1926 r., fotografie wykonane przez Aleksandra Banaszaka, repliki mundurów brytyjskich z czasów II wojny światowej, mleczniki z hotelu „Koenig von Preussen”, pamiątki po Tadeuszu Woźnym, pamiątki po Małgorzacie Ostrowskiej, pamiątki z ILO przekazane przez Albina Bobera, pamiątki po Anatolu Romskim, nieśmiertelnik jeńca Stalagu XXB, pamiątki po generale Stanisławie Taczaku, list z 1901 roku pochodzący z kapsuły czasu ratusza staromiejskiego, dwa piece kaflowe datowane na przełom XIX i XX wieku, pocztówki, zdjęcia przedstawiające Malbork, tablicę peronową z napisem Malbork, a także gazety i książki.

Wśród depozytów znalazły się m.in.: kompletny siewnik z malborskiej fabryki Alberta Rahna, pamiątki po generalne Stanisławie Taczaku (użyczone do wystawy przez wnuka generała – Jerzego Gogołkiewicza), pamiątki po powstańcu wielkopolskim Janie Repce oraz mundury i wyposażenie żołnierzy Powstania Wielkopolskiego, w tym odznaczenia i medale – Marek Bojcun.

- „Dzięki sponsorom zakupiliśmy m.in. specjalistyczny system wystawowy umożliwiający prezentowanie wystaw zewnętrznych (ok. 30 tys. zł), a każda z sal wyposażona została w system zawiesi (ok. 5 tys. zł)” - informuje Muzeum Miasta Malborka.

W minionym roku Muzeum współpracowało z wieloma instytucjami z Polski i zagranicy. Warto w tym miejscu wymienić: Archiwum Państwowe w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Stutthof/Stutthof Museum, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Muzeum Regionalne w Rogoźnie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Gdańska, Instytut Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku Filia w Malborku, MCKiE - Uniwersytet Trzeciego Wieku w Malborku, Stowarzyszenie „Malbork wczoraj i dziś”, Związek Piłsudczyków RP w Gdańsku, Westpreußisches Landesmuseum in Warendorf, Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu, Kulturreferat für Westpreußen, Posener Land und Mittelpolen, Kulturreferat für Ostpreußen, Förderverein Jerusalem-Hospital des Deutschen Ordens in Marienburg, Copernicus Vereinigung für Geschichte und Landeskunde Westpreußens eV, Kulturstiftung Westpreußen.

Plany na 2025

- „Co przyniesie 2025 rok? Możemy już odkryć karty. Dzięki międzynarodowej współpracy przedstawimy Państwu wystawę czasową dotyczącą roku 1945, której zwieńczeniem będzie publikacja naukowa doktora Tomasza Glinieckiego opisująca walki o Marienburg w 1945 roku” - wyjaśnia Muzeum Miasta Malborka. - „W czerwcu przedstawimy dwie wystawy o historii Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza oraz o Straży Pożarnej”.

Muzeum zapowiada, że w dalszym ciągu organizowane będą „Spotkania z historią”, ciekawe warsztaty, a dla najmłodszych specjalne lekcje muzealne. I z pewnością to nie wszystko, co w tym roku szykuje dla nas Muzeum Miasta Malborka.

W dalszym ciągu można obejrzeć kilka wystaw stałych, m.in. dotyczącej życia gen. Stanisława Taczaka, głównodowodzącego Powstania Wielkopolskiego, który ostatnie lata swojego życia spędził w Malborku.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Ania
Ania Dzisiaj, 20:48
Brawo pan dyrektor Tomasz Agejczyk !!!