Wydanie nr 334/2024, Piątek 29.11.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Klementyna, Walter, Błażej, Bolemysł, Przemysł, Fryderyk, Saturnin, Paramon
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Cisza wyborcza - ile trwa, od kiedy obowiązuje?

  • Wydanie nr 334/2024
  • 12 pażdziernika 2019, 00:00
  • PKW
  • Wiadomości
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi dotkliwa kara. Dlatego też warto wiedzieć, gdzie i jak długo ona obowiązuje oraz co oznacza w praktyce. Sprawdźcie.

W Polsce od 1991 r. cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w przeddzień głosowania, a kończy się po zamknięciu lokali wyborczych. To oznacza, że przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku cisza wyborcza rozpocznie się o północy w sobotę, 12 października, i potrwa do niedzieli, 13 października, o godz. 21. Wtedy bowiem mają zostać zamknięte lokale wyborcze, a tym samym zakończy się głosowanie.

 

Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

 

Zakaz publikacji sondaży
W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

 

Naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji
PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów. 

Dlatego też wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji. 

W filmowym skrócie

PKW

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości