Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański: Gala Czytających w Żuławskim Ośrodku Kultury

Nowy Dwór Gdański: Gala Czytających w Żuławskim Ośrodku Kultury fot. Beata Opitz p. o. dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański
W środę – 12 czerwca spotkaliśmy się w Żuławskim Ośrodku Kultury, aby uroczyście podsumować kolejny wspólny rok z czytającymi klasami i przedszkolakami. W jednej, ogromnej sali zebraliśmy dzieci, które kochają książki. Tym razem było nas wyjątkowo dużo-aż siedem grup (150 osób!), które są z Oddziałem dla Dzieci od roku, a nawet dwóch i trzech lat!

„Czytające przedszkole” oraz „Czytająca szkoła” to grupy dzieci zrzeszone w jednym projekcie biblioteki, które w ciągu roku szkolnego regularnie uczestniczą w czytelniczych zajęciach w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowy Dwór Gdański. W tym roku priorytetem była ekologia, ale były też zajęcia relaksacyjne. Po wspólnej aktywności (ponieważ w naszych zajęciach często wykorzystujemy muzykę w formie bajki, tańca, zabaw ruchowych) dzieci wypożyczają wybrane przez siebie książki. I oczywiście oddają te, które już przeczytały. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo zapracowani są obecnie rodzice – znaleźliśmy więc sposób na to, aby dzieci wyrobiły sobie sympatię do książki nawet jeśli przyjście z rodzicem nie jest możliwe. Wystarczy zaangażowany wychowawca, który jest nas ciekaw, a my dokładnie wiemy co robić, aby dzieci chciały do nas wracać po kolejni książki. Zajęcia prowadzi Katarzyna Sarnik.

Gala Czytających to pierwsza tak duża impreza Oddziału dla Dzieci. Wynikła z potrzeby – dotąd mieliśmy po jednej grupie „Czytających przedszkoli” i „Czytającej szkoły”. W obecnym roku szkolnym 2018/2019 mieliśmy już tych grup siedem: „Kotki” i „Słoniki” z Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej Nr 1, „Motylki” z Przedszkola Niepublicznego nr 1, „Krasnale” z Miejskiego Przedszkola Nr 4 oraz klasy: IIa, IIc, IIIa ze Szkoły Podstawowej Nr 1. To dla nas znak, że idziemy dobrą drogą. Dzieciaki nie mogą się doczekać, kiedy do nas –  do Oddziału dla Dzieci – wrócą, a po zajęciach wychodzą podekscytowane. Dla każdego jest książka, tylko trzeba ją dobrać (to zupełnie jak z różdżkami w Harrym Potterze).

Klasa III a jest z nami już od trzech lat dzięki wspaniałej współpracy z wychowawczynią klasy – panią Basią Bednarską. Cała Gala Czytających była możliwa dzięki zaangażowaniu nauczycieli – to właśnie te osoby budują pozytywne nastawienie do czytelniczej aktywności wśród dzieci. W tym roku były to: Agnieszka Lisowska (IIa), Renia Lewicka (II c), Jadzia Kordylasińska („Krasnale”), Magda Przytuła („Motylki”), Ania Sławińska (Słoniki) oraz Justyna Cybulska (Kotki). I oczywiście wspomniana wcześniej Basia Bednarska.

Podczas Gali Czytających każda z grup otrzymała piękne książki do swoich czytelniczych kącików. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi partnerzy-to dzięki nim mogliśmy wybierać wśród najlepszych pozycji literatury dziecięcej (a na promocji takiej właśnie literatury zależy nam najbardziej - stąd też wybór książek - postawiliśmy na jakość, a nie na ilość). Sponsorom serdecznie dziękujemy! W sumie zebraliśmy 650 zł na rozbudowę przedszkolnych i szkolnych kącików książki! Wśród zakupów nie znalazły się książki literatury obyczajowej. Wybieraliśmy książki dające dzieciom możliwość rozbudowywania już posiadanych zainteresowań i wiedzy oraz rozwijania ich. Warto mieć takie książki „pod ręką”, żeby wracać i odkrywać codziennie w innych miejscach coś zasługującego na zaczytanie. Po resztę książek do czytania zapraszamy po prostu do BIBLIOTEKI.

Galę, w imieniu BPMiG Nowy Dwór Gd., zorganizowała i poprowadziła Katarzyna Sarnik – autorka i realizatorka całego projektu.

Artykuł opracowała: Katarzyna Sarnik/ foto Beata Opitz  p. o. dyrektora  Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy  Nowy Dwór Gdański

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.