Wydanie nr 266/2023, Sobota 23.09.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Szukanie pracy przez internet – na co zwracać uwagę?

Szukanie pracy przez internet – na co zwracać uwagę? fot. Szukanie pracy przez internet – na co zwracać uwagę?
Większość z nas szuka pracy tylko przez internet. To świetne i wygodne rozwiązanie, które pozwala wygodnie aplikować do wymarzonej pracy z każdego miejsca – niezależnie od pory dnia. By w pełni korzystać z takiej formy szukania pracy, warto pamiętać o kilku poniższych zasadach.

 

Coraz mniej osób szuka pracy w inny sposób niż za pośrednictwem internetu. Nic w tym dziwnego! To rozwiązanie wygodne dla obydwu stron – oszczędza czas, umożliwia przejrzenie najróżniejszych ofert, w którym czasie, a także szybkie zweryfikowanie wymagań pracodawcy. Tym samym zarówno jedna, jak i druga strona szybciej znajdzie dokładnie to, czego szuka.

Informacje zawarte w ogłoszeniu

Szukając pracy warto uważnie czytać ogłoszenia. Brzmi to banalnie, ale pobieżne zapoznanie się z ofertą pracy to jeden z najpopularniejszych błędów na etapie wysyłaniu CV. Czym to skutkuje? Wysłaniem CV do firmy, która nie może zapewnić nam ważnych dla nas warunków współpracy, bądź niedoczytanie informacji o niektórych obowiązkach. W związku z taką sytuacją pojawiają się niedomówienia, a tym samym zarówno pracownik, jak i pracodawca niepotrzebnie stracą czas.

Zbyt ogólne oferty pracy

Z dużą rozwagą należy podejść do bardzo ogólnikowych ofert pracy, w których nie zostały przedstawione obowiązki pracownika, przewidywana wypłata, czy informacje o formie zatrudnienia. Przy wysyłaniu CV dobrym pomysłem jest zapytać o najbardziej podstawowe kwestie z szacunku dla własnego czasu. W takiej sytuacji rozmowa kwalifikacyjna może być rozczarowująca, bo okaże się, że nasze przewidywania dotyczące takiej pracy znacznie odbiegają od rzeczywistości.

prace.jpeg

Do tego podejdź z ostrożnością

Jak zauważają redaktorzy portalu Aplikuj.pl: "Coraz częściej w mediach społecznościowych spotykamy się z ogłoszeniami o pracę z domu, w których nie znajdziemy konkretnych informacji, dopóki nie nawiążemy kontaktu z ogłoszeniodawcą. Lepiej uważać na takie oferty, wiele z nich to próby nakłonienia do zakładania kont bankowych i korzystania z podejrzanych platform."

Praca zdalna staje się coraz popularniejsza. W niektórych branżach propozycje pracy zdalnej pojawiają się niezwykle często. O ile jest to świetne rozwiązanie dla freelancerów zajmujących się działalnością kreatywną, to warto przy odpowiadaniu na takie ogłoszenia zachować środki ostrożności. Co powinno być alarmujące? Z pewnością obietnice szybkiego i dużego zarobku, bardzo ogólne ogłoszenie bez konkretnych informacji, które można uzyskać dopiero po kontakcie ze zleceniodawcą.

W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność – nie podawać danych osobistych, nie zakładać kont bankowych, czy rejestrować się na platformach, które wydają się podejrzane. Często takie ogłoszenia dotyczą piramid biznesowych bądź innych wątpliwych form działalności.

Pożądany zawód: inżynier

Przez internet pracę mogą znaleźć osoby o przeróżnym doświadczeniu, jak i wykształceniu. Rośnie zapotrzebowanie na inżynierów: w niektórych branżach panuje nawet deficyt wykwalifikowanych pracowników na takie stanowiska (więcej w artykule: "Rynek pracy dla inżyniera"). Taka praca jest także dobrze opłacalna, według danych GUS mediana zarobków magistrów inżynierów to 5 300 zł, przy czym 25% zarabia powyżej 8 000 zł. Ponieważ inżynieria wiąże się z szerokim zakresem specjalności, rynek ofert wymagających takiego wykształcenia jest naprawdę spory.

Szukanie pracy przez internet to rozwiązanie, z którego nie warto rezygnować. Jest ono wygodne, otwiera wiele możliwości rozwoju, o ile przestrzega się kilka podstawowych zasad, które oszczędzają czas i zapewniają bezpieczeństwo w sieci.

Szukanie pracy przez internet – na co zwracać uwagę?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.