Wydanie nr 334/2024, Piątek 29.11.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Klementyna, Walter, Błażej, Bolemysł, Przemysł, Fryderyk, Saturnin, Paramon
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

POLICJA INFORMUJE JAK BRONIĆ SIĘ PRZED SKIMMERAMI? – 05.01.2014

POLICJA INFORMUJE JAK BRONIĆ SIĘ PRZED SKIMMERAMI? – 05.01.2014 fot. Robert Kaczmarkiewicz [Robert Dzierzgoń]

Ostatnie lata to wyraźny rozwój różnego rodzaju technologii. Niestety coraz częściej przestępcy korzystają z nowych możliwości, jakie daje im współczesny świat. W ten sposób działają m.in. grupy przestępcze fałszujące karty płatnicze czy okradające konta.

Najpopularniejszym przestępstwem z segmentu bankowości elektronicznej, z którym muszą zmierzyć się policjanci, jest skimming.Oszustwa te stają się coraz bardziej powszechne, a działania złodziei zuchwałe. Ofiarą oszustów może być każdy, bez względu na wiek czy zawód. Nawet najdoskonalsze metody policyjne, czy działania banku nie zrobią tyle, co my sami możemy zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Wystarczy zwykła czujność i kilka cennych informacji.

Definicja skimmingu

Skimming to przestępstwo polegające na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej w celu stworzenia duplikatu oryginalnej karty, która w środowisku elektronicznym zachowywać się będzie identycznie, jak karta oryginalna. Przestępcza transakcja przy użyciu skopiowanej karty obciąża rachunek zupełnie nieświadomego właściciela.

Jak działają sprawcy?

Powszechnie dostępne urządzenia umożliwiają przestępcom skopiowanie zawartości paska i zapisanie danych na innej karcie. W tym celu przestępcy przygotowują odpowiednie urządzenia, które umożliwiają pozyskanie danych i ustalenie numeru PIN, a następnie montują je na wybranych wcześniej bankomatach.

Tymczasem osoba korzystająca z bankomatu jest często zupełnie nieświadoma urządzeń zainstalowanych na bankomacie. Skimmery, czyli urządzenia skanujące karty, mogą być zamontowane na bankomacie nawet na kilkadziesiąt godzin. Znane są przypadki, kiedy to przestępcy wykorzystują oryginalne antyskimmery, które zmodyfikowane montują na bankomatach. Trudno je dostrzec, bo są dobrze dopasowane i w tym samym kolorze, co bankomat. Aby zdobyć PIN, bardzo często oszuści stosują nakładkę z mini kamerą, która rejestruje rękę klienta wstukującą numer. Montują ją w specjalnie dopasowanym banerze reklamowym lub listwie z logo systemów kart płatniczych. Po kilku lub kilkunastu godzinach sprawcy demontują urządzenia z bankomatu a pozyskane ze skimmera i kamery dane przenoszą w formie elektronicznej do komputera i wysyłają w dowolne miejsce w kraju lub na świecie. Zdobyte w ten sposób dane mogą być wgrane na karty z paskami magnetycznymi i używane jako klony oryginalnych kart.

Policja wkracza do akcji

W Policji ze skimmingiem walczą wyspecjalizowane komórki. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą są natychmiast informowani przez pracowników bankowych o podejrzanych elementach zainstalowanych na bankomatach. W takich przypadkach funkcjonariusze udają się na miejsce. Jeśli po dyskretnym rozpoznaniu okazuje się, że na bankomacie zamontowano skimmer i listwę z kamerą, doskonale znając sposób działania sprawców obserwują bankomat. Gdy podejrzani zjawiają się, aby zdemontować urządzenia, zostają zatrzymani. Policjanci zabezpieczają przy nich dowody. Zatrzymani mogą usłyszeć zarzuty oszustwa z art. 286 kk (grozi im wtedy do 8 lat pozbawienia wolności) lub z art. 310 kk (tu zagrożenie jest dużo poważniejsze, sprawcy grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności).

Źródło: KSP Warszawa

oprac. kom. Anna Kędzierzawska,
Elżbieta Sandecka-Pultowicz
Wydział Komunikacji Społecznej
Komendy Stołecznej Policji
wykorzystano mat. Zespołu Funduszy Pomocowych KSP
oraz Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KSP

 

Robert Kaczmarkiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.