Wydanie nr 355/2024, Piątek 20.12.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Bogumiła, Dominik, Amon, Liberat, Dagmara, Teofil, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Doceńcie klimat swojej młodości - prelekcja i wystawa w Zespole Szkół Technicznych z okazji 43. rocznicy stanu wojennego w Polsce. Wideo i zdjęcia

Malbork. Doceńcie klimat swojej młodości - prelekcja i wystawa w Zespole… fot. TvRegionalna24.pl
Stan wojenny w Polsce wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. W niedzielny poranek rodaków poinformował o tym gen. Wojciech Jaruzelski, pojawiając na ekranach telewizorów zamiast Teleranka. Trwał 586. dni.

Stan wojenny w Polsce trwał od 13 grudnia 1981 roku do 22 lipca 1983 roku. W pierwszych godzinach stanu wojennego na ulice wyprowadzono 70. tys. żołnierzy i 30. tys. milicjantów. Internowano około 10. tys. osób, a śmierć poniosły 103. osoby.

Historykom trudno określić jest, ile osób pośrednio dotknęły skutki stanu wojennego. Ze względu na poglądy polityczne, wielu z naszych rodaków zmuszonych było opuścić Polskę, inni tracili pracę. W 2011 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stan wojenny wprowadzono w naszym kraju nielegalnie. Osoby odpowiedzialne za jego wprowadzenie, nigdy nie odpowiedziały przed sądem za swoją zbrodnię.

Z okazji 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, w Zespole Szkół Technicznych w Malborku odbyło się w środę, 18 grudnia spotkanie młodzieży z Janem Kołakowskim z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zaproszony gość wygłosił prelekcję na temat okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przedstawił kluczowe wydarzenia oraz ich wpływ na współczesną historię naszego kraju. Podzielił się także informacjami dotyczącymi osób i organizacji, które walczyły o wolną i demokratyczną Polskę.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas przygotowania wojskowego.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć również wystawę IPN pt. „Stan wojenny 1981-1983”, która przybliżyła wydarzenia z tamtego okresu i ich znaczenie dla współczesnej Polski.


Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z tego wydarzenia.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.