Wydanie nr 202/2024, Sobota 20.07.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Paweł, Eliasz, Sewera, Hieronim, Małgorzata, Leon, Heliasz, Czesław, Leona
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego o walce z ASF i nielegalnymi wysypiskami.

Sztum. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego o walce z ASF i nielegalnymi… fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
W Starostwie Powiatowym w Sztumie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. przedstawicieli służb mundurowych, inspekcji powiatowych i jednostek organizacyjnych samorządu gminnego.

W tym tygodniu w Starostwie Powiatowym w Sztumie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele straży, służb i inspekcji powiatowych oraz jednostek organizacyjnych samorządu gminnego, lasów państwowych, organizacji społecznych i prywatnych firm. Poruszano tematy związane z aktualną sytuacją związaną z epizootią ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) oraz sprawy związane z nielegalnymi składowiskami odpadów na terenie powiatu sztumskiego

Gości przywitał Przewodniczący Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, starosta Leszek Sarnowski. Inspektor ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dariusz Dura przedstawił powody zwołania sztabu kryzysowego. Urzędnik opowiedział o dotychczasowych działaniach zapobiegawczych jakie zastosowano, by ograniczyć migrację dzików. Przedstawił rozmieszczenie dotychczasowo znalezionych przypadków na mapie powiatu. Przekazał także prośbę do przedstawicieli gmin o stworzenie grup do stałej współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz z PCZK starostwa. Przedstawił również prośbę do komendantów służb, a przede wszystkim do Państwowej Straży Pożarnej, o pomoc przy wyciąganiu zwłok martwych dzików z miejsc trudno dostępnych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Malborku Wojciech Szczerbiński przedstawił rys historyczny ASF, aktualną sytuację w województwie pomorskim oraz konsekwencje jakie wynikają z przemieszczania się epizootii. Określił problemy, jakie stoją przed Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz przed myśliwymi biorącymi udział w poszukiwaniach i zbieraniu martwych dzików.

Katarzyna Wiercińska z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Malborku przedstawiła problem związany z ustaleniem właścicieli działki, na której mogą znajdywać się zwłoki martwych dzików oraz przedstawiła aktualne dane na temat ognisk na terenie powiatu sztumskiego.

Głos zabierali również przedstawiciele kół łowieckich, opowiadając z jakimi problemami muszą mierzyć się myśliwi podczas poszukiwań padłych dzików. Przedstawiciele Straży Pożarnej (PSP i OSP) podkreślali brak otrzymania wytycznych i procedur działania dla współpracy przy zwalczaniu ASF oraz brak odpowiedniego sprzętu, który byłby na wyposażeniu PSP lub jednostki OSP na terenie powiatu sztumskiego.

Magdalena Pawłowska, przedstawicielka firmy Poskór w Sztumie, zaoferowała pomoc ze strony firmy w zakresie zbierania i utylizacji padłych dzików znalezionych na terenie powiatu (w ramach planowych poszukiwań oraz wsparcia dla Powiatowego Lekarza Weterynarii w działaniach związanych z zabieraniem znalezionych padłych dzików bezpośrednio z miejsca ich znalezienia). Poinformowała o dysponowaniu niezbędnym sprzętem, siłami i środkami do realizacji takich zadań z zachowaniem wymaganych przepisami zasad bezpieczeństwa.

Druga część posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcona była aktualnej sytuacji związanej z zidentyfikowanymi i potencjalnymi miejscami nielegalnego składowania odpadów na terenie powiatu sztumskiego.

W temat tej części zebrania wprowadził uczestników Dariusz Dura. Przedstawił istotę ścisłej współpracy pomiędzy gminami, powiatem i policją w zakresie monitorowania sytuacji związanej z zagrożeniami nielegalnymi składowiskami odpadów.

Sekretarz Powiatu i Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Adriana Dobrzyńska przedstawiła aktualną sytuację nielegalnego składowiska odpadów w Waplewie Wielkim oraz Polaszkach.

Przedstawiciele poszczególnych gmin informowali jak przedstawia się sytuacja na ich obszarach. Prowadzący spotkanie Dariusz Dura na koniec podkreślił jeszcze istotę informowania o nielegalnych składowiskach odpadów i przekazywanie tych informacji do powiatu oraz stworzenia odpowiednich zespołów reagowania w gminach.

 

Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sztumie

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.