Wydanie nr 358/2024, Poniedziałek 23.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Wiktoria, Anatola, Sławomir, Sławomira, Dagobert, Anatolia
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wielkie sprzątanie cmentarza żydowskiego w Dzierzgoniu – młodzież uczciła 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wideo i zdjęcia

Wielkie sprzątanie cmentarza żydowskiego w Dzierzgoniu – młodzież… fot. TvRegionalna24.pl
Uczniowie z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu z opiekunami i starostą sztumskim Leszkiem Sarnowskim porządkowali teren dawnego cmentarza żydowskiego w Dzierzgoniu. W ten nietypowy sposób uczcili 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, podczas którego, w heroicznej i z góry skazanej na porażkę walce z Niemcami, większość ludności żydowskiej poniosła śmierć.

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim – była to zbrojna reakcja ludności żydowskiej na wieść o likwidacji getta, równoznacznie związanego z zagładą jego mieszkańców. Od kilku dekad tego dnia wspominamy ich heroiczną walkę, która z góry skazana była na przegraną.

W Dzierzgoniu młodzież szkolna z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida wraz z opiekunami i starostą sztumskim Leszkiem Sarnowskim upamiętniła ten dzień w dość nietypowy sposób – uporządkowali teren dawnego cmentarza żydowskiego w Dzierzgoniu.

Znajduje się on przy ul. Słonecznej, przy drodze na Mikołajki Pomorskie i należy do najstarszych tego typu obiektów w naszym regionie. Założony został prawdopodobnie w XVIII w. i przez pierwsze dekady służył jako miejsce pochówku również dla społeczności żydowskich z Malborka, Kwidzyna, Sztumu i Elbląga. Od początku XX w. społeczność żydowska stopniowo opuszczała miasto, szczególnie w czasie nasilenia represji hitlerowskich, a z upływem czasu cmentarz ulegał daleko posuniętej destrukcji. Mimo tego zachowało się na nim około 60 nagrobków w formie charakterystycznych macew. Kilkanaście z nich udało się odkryć podczas porządkowania terenu, gdy młodzież szkolna z Leszkiem Sarnowskim kilka lat temu brała udział w podobnym przedsięwzięciu.
Jak podkreśla starosta Leszek Sarnowski, pamięć i dziedzictwo kulturowe są najważniejsze. A pielęgnowanie i kultywowanie tego dziedzictwa jest naszym najważniejszym obowiązkiem i świadczy o naszym człowieczeństwie.

 

Więcej szczegółów w materiale wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.