Wydanie nr 172/2024, Czwartek 20.06.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Dlaczego remont windy w wieżowcu musi trwać kilka tygodni? - pytają mieszkańcy.

Malbork. Dlaczego remont windy w wieżowcu musi trwać kilka tygodni?… fot. archiwum TvRegionalna24.pl/widok na wieżowiec przy ul. Sienkiewicza 30 w Malborku
W znacznej przewadze mieszkańcy wielopiętrowych budynków nie wyobrażają swojego codziennego życia bez windy, z której w ciągu dnia potrafią wielokrotnie korzystać. Mieszkając na wyższych piętrach trudno wyobrazić sobie moment, gdy winda jest nieczynna i – by dojść do swojego mieszkania, trzeba pokonać dziesiątki schodów. Zapewne dla niektórych, zwłaszcza młodych ludzi nie stanowiłoby to większego problemu, jednak warto podkreślić, że w wieżowcach mieszkają także rodzice z małymi dziećmi, starsze osoby, czy osoby schorowane i niepełnosprawne. I zaczynają się „schody”.

Na początku lutego br. odebraliśmy kilka zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców, że w wieżowcu przy ulicy Sienkiewicza 30 w Malborku z końcem stycznia br. zamknięto dostęp do windy ze względu na jej remont. Są przerażeni faktem, że będą mogli z niej korzystać dopiero na początku kwietnia. Zwracają uwagę, że nie widać pracujących osób przy tym remoncie i obawiają się, że przez to termin oddania do użytku windy przedłuży się. Niepokoją się tym, ponieważ w bloku w przeważającej liczbie mieszkają starsi ludzie, a także pani na wózku inwalidzkim. Brak działającej windy może spowodować, że osoby te będą odcięte „od świata zewnętrznego” przez długi czas. Owszem, jest możliwość, by zjechać windą, ale trzeba wejść schodami na 10. piętro, przejść przez długi i wąski łącznik, by wejść do windy w klatce obok i zjechać. Dla młodej osoby nie stanowi to zapewne problemu, jednak dla starszej osoby to już nie lada wyczyn.

Nasza redakcja zwróciła się o wyjaśnienie tej sprawy do Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która jest administratorem wspomnianego wieżowca. Zapytaliśmy, dlaczego wymiana tej windy musi trwać aż tyle tygodni? Z czym to jest związane? Czy Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa wypracowała jakiś system pomocowy dla starszych osób, np. w robieniu zakupów itp.? Kiedy przewidywany jest termin oddania do użytku tej windy? I najważniejsze - ile jeszcze zostało wind do wymiany na terenie Malborka (w budynkach administrowanych przez MSM)?

Modernizacja windy z reguły trwa 7-9 tygodni

Modernizacja windy zlokalizowanej w budynku przy ul. Sienkiewicza 30 w Malborku rozpoczęła się 30 stycznia br. W ramach prac, zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami bezpieczeństwa, zaplanowano wymianę: wciągarki, lin nośnych, aparatury sterowniczej wraz z instalacją elektryczną, kabiny osobowej wyposażonej w drzwi separujące użytkownika od ruchomych ścian szybu, drzwi do windy na wszystkich kondygnacjach, dostosowanie prowadnic do nowej kabiny, a ponadto wyposażenie windy w system komunikacji głosowej, umożliwiający osobom uwięzionym w kabinie windy nawiązanie łączności alarmowej ze służbami ratowniczymi.

- „Tak szeroki zakres prac, których koszt brutto wyniesie ok. 210 000 zł, trwa z reguły 7-9 tygodni. Po zakończeniu wymienionych wyżej prac, winda musi być poddana procedurze odbiorowej, certyfikacji i rejestracji, którą przeprowadzą inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego w Gdańsku. Dopiero po pozytywnym przejściu wspomnianych procedur winda będzie mogła być oddana do użytku dla mieszkańców” – wyjaśnia prezes Zarządu MSM Grzegorz Kucman.

Mieszkańcy wysokich budynków często zarzucają, że przy modernizacjach wind pracuje zbyt mało pracowników i tu może tkwić przyczyna wydłużającego się remontu.

- „Spotykamy się z opinią mieszkańców budynków wysokich, że podczas remontu wind pracuje zbyt mała ilość pracowników, a bywają dni, kiedy ich przy pracy nie widać. Wykonawca wyjaśnia, iż wiele czynności pracownicy wykonują w warsztatach firmy, gdzie dysponują specjalistycznym sprzętem. Ponadto z uwagi na konieczność wykonywania poszczególnych prac montażowych w ściśle określonej kolejności, ograniczoną przestrzeń w pomieszczeniu maszynowni i szybie windy, a także z uwagi na bezpieczeństwo, przy remoncie windy może pracować jednocześnie maksymalnie dwóch pracowników” – wyjaśnia Prezes Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - „Zdajemy sobie sprawę z niedogodności, na jakie narażeni są nasi mieszkańcy podczas modernizacji wind, jednakże remonty takie są niezbędne dla zapewnienia sprawności działania tych urządzeń na długi czas a nade wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa osób z nich korzystających”.

Prezes Grzegorz Kucman podkreśla, że każdorazowo - za czas przestoju windy udzielana jest mieszkańcom bonifikata w opłatach za jej konserwację.

- „Tak samo będzie w tym przypadku” – informuje na zakończenie.

W zasobach Malborskiej Spółdzielni Mieszkaniowej znajduje się 17 budynków wysokich, w których zamontowane są dźwigi osobowe. W ostatnich latach zmodernizowanych zostało 14 wind. Obecnie trwają prace remontowe dwóch z nich, a remont ostatniego dźwigu nastąpi w najbliższych latach.


 


 

Zdjęcia z wnętrza klatki i przejścia do łącznika przy ul. Sienkiewicza 30 od widza TvRegionalna24.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.