Wydanie nr 112/2024, Niedziela 21.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Feliks, Addar, Anzelm, Drogomił, Apollo, Apollina, Bartosz, Konrad
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak wybrać spodnie motocyklowe?

Jak wybrać spodnie motocyklowe? fot. Jak wybrać spodnie motocyklowe?
Dobór właściwego ubioru to kluczowy element bezpieczeństwa każdego motocyklisty. A w przypadku spodni motocyklowych, wybór jest szeroki i może być mylący. Dlatego poniżej znajdziesz kilka kryteriów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, udając się na zakupy.

Materiał

Decydując o materiale, z którego powinny być zrobione Twoje spodnie, do wyboru mamy głównie skórę lub tkaniny. Skórzane spodnie motocyklowe, które możesz kupić na https://www.intermotors.pl/oferta/spodnie-motocyklowe-5010752, zapewniają najlepszą ochronę przed ścieraniem i są powszechnie uważane za najbezpieczniejsze. Oferują również pewną naturalną odporność na wodę, choć nie są wodoodporne.

Z drugiej strony, potrafią być dosyć ciężkie i nie zawsze zapewniają wystarczającą wentylację, co może być problematyczne podczas ciepłych dni. Natomiast spodnie wykonane z materiałów tekstylnych, takich jak Cordura czy Kevlar, są lżejsze i zazwyczaj lepiej wentylowane. Mogą też posiadać membrany, które czynią je wodoodpornymi, co stanowi dodatkowy atut podczas deszczowych dni.

Ochrona

Spodnie motocyklowe powinny być zaprojektowane tak, aby skutecznie chronić najbardziej narażone na urazy części ciała, takie jak biodra i kolana. Wiele modeli posiada wbudowane lub wymienne ochraniacze, które absorbują energię uderzenia i rozpraszają ją, zamiast pozwolić, aby skupiła się w jednym punkcie.

Istotne jest, aby te ochraniacze były certyfikowane zgodnie z normą CE, co jest dowodem na ich sprawdzoną skuteczność. Niektóre spodnie oferują dodatkowo możliwość zamontowania protektorów kręgosłupa, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Komfort

Komfort jest nieodzownym kryterium przy wyborze spodni motocyklowych. Powinny one być dopasowane na tyle, aby nie ograniczały ruchów, ale także nie mogą być zbyt luźne, co  wpłynęłoby niekorzystnie na skuteczność ochrony.

Elastyczne panele na kolanach i w pasie mogą poprawić komfort jazdy, zapewniając swobodę ruchów podczas jazdy. Pamiętajcie, że często długie przestoje na czerwonym świetle, czy godziny za kierownicą, mogą stać się męczące jeżeli spodnie nie są odpowiednio wygodne.

Dopasowanie

Spodnie motocyklowe, tak jak i inne elementy stroju, powinny być odpowiednio dopasowane. Niezbyt ciasne, aby nie ograniczać ruchów, ale też nie zbyt luźne, aby ochraniacze na kolanach i biodrach nie przemieszczały się. Zbyt obcisłe spodnie mogą utrudniać poruszanie się, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Przy wyborze spodni warto mieć na uwadze, że będziesz je nosić w różnych pozycjach – stojącej, siedzącej, a także podczas różnych manewrów. 

Podsumowanie

Wybierając spodnie motocyklowe, należy zwrócić uwagę na materiał, ochronę, komfort i dopasowanie. Skóra zapewnia najlepszą ochronę przed ścieraniem, ale może być ciężka i mało wentylowana. Tkaniny typu Cordura czy Kevlar są lżejsze i lepiej wentylowane, często też wodoodporne. Spodnie powinny zawierać certyfikowane ochraniacze na biodra i kolana. Komfortowe spodnie nie ograniczają ruchów, ale nie są zbyt luźne, co mogłoby wpłynąć na ochronę. Dopasowanie jest kluczowe, aby ochraniacze nie przemieszczały się.

Jak wybrać spodnie motocyklowe?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.