Wydanie nr 279/2024, Sobota 5.10.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Justyn, Faust, Galla, Charytyna, Placyd, Konstancjusz, Apolinary, Flawiana, Igor
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy Urząd Miasta Malborka „zachorował”?

Czy Urząd Miasta Malborka „zachorował”? fot. archiwum TvRegionalna24.pl
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w Urzędzie Miasta Malborka urzędnicy mieli masowo przejść na zwolnienie lekarskie. Mowa jest nawet o 30 pracownikach. Czy to atak grypy czy może nowego wariantu koronawirusa? Czy brak tak licznej kadry może źle wpłynąć na działalność magistratu?

W tym tygodniu dotarła do naszej redakcji nieoficjalna informacja o wzroście zachorowań wśród urzędników malborskiego magistratu. Na zwolnienie lekarskie miało przejść już około 30 pracowników. Czy w naszym mieście pojawił się nowy wariant koronawirusa? Czy tak duża liczba nieobecnych urzędników nie spowalnia prac magistratu, a poszczególne wydziały pracują bez zakłóceń?

O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Malborka i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Malborku.

W odpowiedzi Sekretarz Miasta Malborka Ewa Dąbrowska wyjaśniła, że absencja pracowników malborskiego magistratu nie jest szczególnie wyższa, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego oraz w latach wcześniejszych.

- „Nie występuje w Urzędzie pandemia koronawirusa. Płynna praca Urzędu nie jest zagrożona. Wszystkie wydziały pracują normalnie, a dokumenty wydawane są w terminach przewidzianych prawem” – wyjaśnia Ewa Dąbrowska.

W Malborku nie ma ogniska koronawirusa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku Elżbieta Zybko poinformowała, że malborski sanepid prowadzi bieżący nadzór sanitarny oraz działalność zapobiegawczą i przeciwepidemiczną w zakresie chorób zakaźnych. Dane osób zakażonych koronawirusem przekazywane są w Systemie Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który jest dostępny dla laboratoriów i podmiotów leczniczych.

- „Na dzień 25.01.2024 r. nie odnotowano ogniska zakażenia koronawirusem w powiecie malborskim. Od początku stycznia do chwili obecnej stwierdzono 64 przypadki zakażenia COVID-19, dziennie zakażają się 2-3 osoby w różnym wieku. Najmłodsze dziecko zakażone koronawirusem było w wieku do 1 r. życia. Ogółem do chwili obecnej stwierdzono 4 przypadki zakażenia koronawirusem do 18 r. życia (do 1 r. życia, 7 lat, 14 lat, 15 lat), 31 przypadków w przedziale wieku 19 – 60 lat i 29 przypadków osób w wieku od 61 lat. Osoby starsze są szczególnie narażone na zachorowanie wirusami z powodu często obniżonej odporności związanej z chorobami przewlekłymi. Do dnia 25.01.2024 r. nie stwierdzono zgonu z powodu zakażenia COVID – 19” – wyjaśnia Elżbieta Zybko.

Jak zapobiegać zakażeniu się koronawirusem?

Od 1 kwietnia 2022 r. zmianie uległy zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa decyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19.

- „Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi z niepokojącym objawami, to jest to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Test jest bezpłatny dla pacjenta. W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie” – wyjaśnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku.

Długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań. Szybki test antygenowy jest również dostępny za opłatą w aptekach do samodzielnego wykonania.

- „Test PCR umożliwiający wykrycie materiału genetycznego koronawirusa po pobraniu wymazu z gardła lub nosogardzieli.  może zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Test PCR jest stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem” – dodaje Elżbieta Zybko.

Do Inspekcji Sanitarnej poprzez system SEPIS wpływają tylko informacje o testach pozytywnych.

- „Liczba osób, które zachorowały pomimo szczepień – 51 (objawy lekkie typu katar, kaszel), osoby, które zachorowały i nie były szczepione – 13 (objawy – kaszel, katar, osłabienie, bóle mięśni, gorączka)” – wyjaśnia Elżbieta Zybko.

W celu zminimalizowania ryzyka zachorowania na ostre infekcje układu oddechowego zaleca się:

  1. noszenie maski w zatłoczonych, zamkniętych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach,

  2. zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób, jeśli jest taka możliwość,

  3. regularne wietrzenie pomieszczeń,

  4. zakrywanie nosa i ust podczas kichania, kaszlu,

  5. regularne mycie rąk oraz czyszczenie powierzchni użytkowych i przedmiotów codziennego użytku, zaszczepienie przeciwko COVID – 19  i grypie( dotyczy zwłaszcza osób z grup podwyższonego ryzyka),

  6. pozostanie w domu w razie manifestowania objawów chorobowych, w miarę możliwości wykonanie testu w kierunku zakażenia wirusami oddechowymi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku sprawuje nadzór sanitarny nad punktami szczepień, które są zlokalizowane w powiecie malborskim. Są to punkty:

- MEDERI Sp. J. Malbork, ul. Kotarbińskiego 10,  tel. 55 272 24

- Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Malbork, ul. Marii Konopnickiej 4, tel. 556171427

- Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Malbork, ul. 500 Lecia 23, tel. 885 055 809 lub 603 803 237

W miarę dostępności preparatów szczepionkowych, szczepienie można również wykonać w aptekach:

- Apteka, ul. Michałowskiego 23 c

- Apteka, ul. Kotarbińskiego 10

- Apteka, ul. Sienkiewicza 37

- Apteka, ul. Koszykowa 2

W celu wykonania szczepienia są 3 możliwości zapisu:

- rejestracja elektroniczna poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

- kontakt  z wybranym punktem szczepień

- poprzez  mojeIKP – aplikację mobilną

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 jest dostępna dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 6. miesiąc życia.

Szczegółowe informacje dotyczące szczepień COVID-19 znajdują się na stronie Szczepienie przeciwko COVID-19 - Szczepienie przeciwko COVID-19 - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Mieszkaniec
Mieszkaniec 29.01.2024, 12:04
Urzędnik też człowiek ma prawo zachorować.Nikt nie bierze zwolnienia specjalnie i tak trzeba później nadrobić pracę.Skad tyle zawiści w ludziach.Zycze wszystkim zdrówka
buśka
buśka 28.01.2024, 16:42
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jasne, Jasne
Krzyzak
Krzyzak 27.01.2024, 09:08
Ja wziąłem 6 dawkę szczepionki i jestem zdrowy jak ryba
Opr
Opr 26.01.2024, 19:01
Artykuł bez sensu.I tak siedzą i patrzą w okna.W budżecie tak było ,jest i będzie.Pojedzcie do Szwajcarii,zobaczycie co to urzędnik.
citu
citu 26.01.2024, 18:22
A to nie strajk chorobowy?