Kwalifikacja wojskowa służy do określenia zdolności do czynnej służby wojskowej podlegających temu obowiązkowi osób, a także osób zgłaszających się do służby na ochotnika, które skończyły 18 lat. Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku zorganizowanych zostało pięć Powiatowych Komisji Lekarskich. Sprawdź, kiedy i gdzie należy się stawić na kwalifikację wojskową.
Kwalifikacji wojskowej 2024 podlegają:
1. Mężczyźni urodzeni w 2005 oraz mężczyźni urodzeni w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
2. Osoby, które w latach 2022 i 2023:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
2. Kobiety urodzone w latach 1997 – 2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji.
3. Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
4. Za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji, mogą stawić się ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia. Do kwalifikacji wojskowej, za pośrednictwem szefa wojskowego centrum rekrutacji, mogą stawić się również osoby ubiegające się o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.
Kwalifikacja wojskowa polega na określeniu zdolności do służby wojskowej, opartej o obiektywne przesłanki zdrowotne i polegającej na nadaniu kategorii – od A (zdolny do służby wojskowej) do E (niezdolny); wpisaniu do ewidencji wojskowej; nadaniu stopnia szeregowego; przeniesieniu do rezerwy pasywnej (chyba że podczas kwalifikacji ochotnik zadeklaruje chęć odbycia służby wojskowej); wydaniu zaświadczenia oraz przekazaniu informacji o możliwości odbycia służby wojskowej przez zainteresowanych.
Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Malborskiego zostanie przeprowadzona przez Powiatową Komisję Lekarską w Malborku, w budynku Starostwa Powiatowego, Plac Słowiański 17 w Malborku od 26 lutego do 14 marca 2024 r. - od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-14:00.
Kobiety przyjmowane będą w ostatnim dniu kwalifikacji wojskowej, tj. 14 marca 2024 r. od godz. 8:00.
Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Sztumskiego zostanie przeprowadzona przez Powiatową Komisję Lekarską w Sztumie, w budynku Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej, ul. Reja 12 w Sztumie od 1 lutego do 14 lutego 2024 r. – od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30-15:30.
Kobiety przyjmowane będą w ostatnim dniu kwalifikacji wojskowej, tj. 14 lutego 2024 r.
Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Nowodworskiego zostanie przeprowadzona przez Powiatową Komisję Lekarską w Nowym Dworze Gdańskim, w budynku Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim przy ul. 3 Maja 3 od 1 lutego do 13 lutego 2024 r. - od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30.
Kobiety przyjmowane będą w ostatnim dniu kwalifikacji wojskowej, tj. 13 lutego 2024 r.
Osoba stająca do kwalifikacji zobowiązana jest przedstawić: dowód osobisty, ostatnie świadectwo szkolne potwierdzające wykształcenie, zdjęcie 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy, inne dokumenty (np. dokumenty dotyczące stanu zdrowia, prawo jazdy, akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka).
Osoba, która spełniła obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymuje książeczkę wojskową i zostaje przeniesiona do rezerwy bez odbycia służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej dotyczącego zdolności do czynnej służby wojskowej.