Wydanie nr 151/2024, Czwartek 30.05.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Feliks, Ferdynand, Jan, Andronik, Sulimir, Suligniewa, Bazyli
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. Trzy kolizje drogowe jednego dnia – policjanci apelują o ostrożność.

  • Wydanie nr 151/2024
  • 27 września 2023, 10:29
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Powiat sztumski. Trzy kolizje drogowe jednego dnia – policjanci apelują… fot. zdjęcie poglądowe
W ciągu jednego dnia na terenie powiatu sztumskiego doszło do trzech kolizji drogowych. Jesienna pogoda, a wraz z nią mokra i śliska nawierzchnia, nie sprzyja przyczepności opon, dlatego policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności.

Nadejście jesiennej aury sprawiło, że warunki na drodze mogą być zmienne, zdradliwe i niebezpieczne. Opady deszczu, ale też spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Dodatkowym utrudnieniem są poranne mgły. Ograniczają one widoczność nawet do kilkunastu metrów - osadzając się na jezdni sprawią, że nawierzchnia staje się śliska. Pamiętajmy, że leżące na drogach liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne, jak śnieg i lód.

Tylko w poniedziałek, 25 września na terenie powiatu sztumskiego doszło do trzech kolizji. Do pierwszej doszło na ul. Kwidzyńskiej w Sztumie. Zderzyły się dwie ciężarówki.

- „43-latek, który spowodował to zdarzenie został przez policjantów ukarany mandatem w wysokości 1020 zł” - informuje asp. szt. Karolina Kosmowska, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Do drugiego zdarzenia doszło w Gościszewie.

- „Kierujący BMW nie zachował bezpiecznej odległości uderzając w stojąca Hondę, która następnie uderzyła w stojące przed nim BMW. Kolejne zdarzenie miało miejsce w Sztumie na ul. Młyńskiej. Tam kierujący Volkswagenem najechał na tył Dacii, która uderzyła w pojazd marki Daimler” - dodaje policjantka. - „47-letni kierujący Volkswagenem został ukarany mandatem w wysokości 1020 złotych. Na szczęście, w wyniku tych zdarzeń nikt nie odniósł poważnych obrażeń, wszyscy uczestnicy byli trzeźwi”.

Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Wszyscy kierujący powinni pamiętać, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pamiętajmy też, aby zachować szczególną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Dlatego też szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się uprzednio upewnić, czy kierujący widzi nas i czy zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.

Sztumscy policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.