Wydanie nr 112/2024, Niedziela 21.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Feliks, Addar, Anzelm, Drogomił, Apollo, Apollina, Bartosz, Konrad
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Miniatura zamku jeszcze nie gotowa

Miniatura zamku jeszcze nie gotowa fot. TvMalbork.pl / archiwum
O miniaturę zamku przygotowywaną przy ul. Piłsudskiego pytałem rok temu, przed sezonem turystycznym. Pytanie musiałem ponowić w tym roku, bo miniatura jest ciągle w przygotowaniu. Przypomnijmy trochę historii. Starą makietę usunięto w lutym 2019 roku. Podobno do niczego już się nie nadawała. Była stara, zniszczona i jak pisał Burmistrz Miasta w odpowiedzi na moją interpelację w 2019 roku „nie podjęto próby przekazania starej makiety zamku ze względu na znaczne zużycie materiałów, z których została wykonana. W trakcie prac rozbiórkowych uległy one dalszemu rozpadowi. Makieta zamku została zniesiona z ewidencji środków trwałych a materiał rozbiórkowy przekazano do utylizacji.” Zapowiedziano więc nową makietę… Prawdę mówiąc zapowiadano, bo sytuacja miała miejsce kilka razy.

W zeszłym, 2022 roku pytałem w interpelacji: „„Szanowny Panie Burmistrzu ! Proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1) Z jakich powodów następuje kolejne przesunięcie wykonania makiety zamku?
2) Kiedy zostanie ukończona makieta zamku na ul. Piłsudskiego ? (…)”
Odpowiedź była następująca: „„W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną w dniu 1 kwietnia 2022 r., dotyczącej miniatury zamku przy ul. Piłsudskiego informuję co następuje:
1) Budowa miniatury zamku malborskiej warowni z roku 1938 jest złożonym procesem budowlanym wymagającym oddania wszystkich szczegółów zamku z okresu przedwojennego z wykorzystaniem betonu, cegły, stali, drewna, nie tylko dla przeciętnego turysty, ale także dla znawców tematu. Wiele elementów tej budowli na 60m2 wymaga czasu na wykonanie ich pozytywów, form miniaturyzacji, w dalszej kolejności odlewów betonowych w przygotowanych formach. Procesy wiązania betonu, jego odparowanie oraz odlewy mosiężne wykonane w odlewniach miały także wpływ na czas realizacji projektu. Niesprzyjającym do montażu elementów budowli był także okres zimowy.
2) Zgodnie z deklaracją twórcy miniatury zostanie ona udostępniona szerszej publiczności w tegorocznym sezonie turystycznym. (…)”
 
Ten „tegoroczny sezon turystyczny” roku 2022 minął. I czas posezonowy też minął. Mamy następny sezon turystyczny roku 2023. A miniatura nadal nie jest gotowa. Musiałem więc ponowić moje pytania i złożyłem następną interpelację. Oto jej treść:
„Szanowny Panie Burmistrzu! Proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1) Kiedy zostanie ukończona makieta/miniatura zamku na ul. Piłsudskiego?
2) Który to już raz termin ukończenia zostaje przesunięty i jakie są tego powody?”
Uzyskałem następującą odpowiedź: „W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną w dniu 27 kwietnia 2023 r., dotyczącą miniatury zamku przy ul. Piłsudskiego informuję co następuje:
1) Stosownie do złożonej deklaracji Pana Piotra Banasika, twórcy miniatury zamku w Malborku zostanie ona ostatecznie udostępniona szerszej publiczności w tegorocznym sezonie turystycznym.
2) Zmiana terminów ukończenia związana jest z technicznymi aspektami tej budowli. Ta budowla nie posiada elementów do powielenia z istniejący form. Wszystkie jej elementy powstają z przygotowanych wcześniej pozytywów, wykonanych form i odlewów, w tym odlewów metalowych wykonywanych w odlewniach. Tak jak przy budowie domów, tak i przy budowie małej architektury jej zakończenie limitują roboczogodziny. Z przebiegu budowli miniatury przygotowywany jest materiał filmowy, który w pełni pokaże istotę złożoności tej budowli. Należy zatem cierpliwie zaczekać na jej zakończenie”
Odpowiedź na interpelację została podpisana przez Burmistrza Marka Charzewskiego.
 
Jeżeli termin zakończenia budowy miniatury jest zależny od złożoności tej budowy oraz limitują go roboczogodziny, to chyba można obliczyć, ile taka budowa zajmie. Czemu nie powiedziano wprost, że miniatura powstanie po 5 czy 10 latach, tylko mami się społeczeństwo, że już, już niedługo!. Zostaje nam więc zastosować się do ostatniego zdania z odpowiedzi na interpelację i „cierpliwie zaczekać na jej zakończenie”.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 23.04.2019 r.,
2) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 01.04.2022 r.,
3) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 07.04.2022 r.,
4) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 27.04.2023 r.,
5) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 04.05.2023 r..
 
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.