Wydanie nr 166/2024, Piątek 14.06.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Walerian, Justyn, Eliza, Ninogniew
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Pomorskie Nagrody Muzealne wręczone - poznajcie laureatów. Wideo

Malbork. Pomorskie Nagrody Muzealne wręczone - poznajcie laureatów.… fot. TvRegionalna24.pl
Po raz dziewiąty w historii, ale po raz pierwszy w murach malborskiego zamku przyznano Pomorską Nagrodę Muzealników. Nagroda przyznawana jest od 2015 r. Jej pomysłodawcą jest obecny dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Janusz Trupinda, ówczesny prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Od samego początku honorowy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się muzealnicy z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W sobotę, 3 czerwca w Letnim Refektarzu na Zamku Średnim w Malborku odbyła się uroczystość wręczenia Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Celem konkursu jest wyłanianie co roku najlepszych i najważniejszych inicjatyw muzealnych realizowanych na terenie naszego województwa – wystaw, programów edukacyjnych, projektów badawczych czy wydawnictw. Każdego roku do konkursu zgłaszanych jest kilkadziesiąt propozycji z niemal wszystkich muzeów województwa pomorskiego.

W tym roku kilkunastoosobowa kapituła konkursu wyłoniła trzech zwycięzców oraz trzy wyróżnienia. Laureaci, oprócz nagrody, otrzymali również nagrodę finansową w kwocie 10 tys. zł brutto. Wyróżnieni twórcy uhonorowani zostali dyplomami.

Pomorską Nagrodę Muzealną otrzymali:

Dobromiła Rzyska-Laube z Muzeum Narodowego w Gdańsku za publikacje pt. „Zbiory artystyczne polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim od końca XVIII wieku po czasy dzisiejsze”

Elżbieta Wróblewska i Patryk Klein z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku za wystawę czasową pt. „Do DNA”

Wojciech Zmorzyński z Muzeum Narodowego w Gdańsku za wystawę czasową i katalog „Fangor. Poza obraz”

Wyróżnienia otrzymali:

Agnieszka Kłys i Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof w Sztutowie za projekt „Upamiętnienie ofiar i trasy Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof w 1945 roku” i efekty jego realizacji jako przykład dobrej praktyki współdziałania muzeum pamięci z partnerami lokalnymi

Dawid Goncarz z Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za projekt „Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego budownictwa wiejskiego w Swołowie na cele utworzenia nowych wystaw stałych” (dyplom odebrała Marzenna Mazur, dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)

Katarzyna Kulikowska z Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich za projekt „Przeniesienie i odtworzenie kiosku ruchu z Dziemian wraz z wyposażeniem z lat 80”

 

Nagrody i wyróżnienia wręczali m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezes Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich Anna Sojecka.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z tego wydarzenia.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.