Wydanie nr 165/2024, Czwartek 13.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Herman, Armand, Chociemir, Lucjan, Gerard, Antoni, Tobiasz, Gerarda, Lubowid
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ruszył nabór wniosków do programu Pomorskie OSP 2023 – 800 tys. zł na sprzęt dla strażaków ochotników.

Ruszył nabór wniosków do programu Pomorskie OSP 2023 – 800 tys. zł… fot. zdjęcie poglądowe
Na bezpieczeństwie mieszkańców regionu nie można oszczędzać. Dlatego samorząd województwa pomorskiego od dawna wspiera finansowo Ochotnicze Straże Pożarne. W tegorocznej edycji programu „Pomorskie OSP” na zakup sprzętu niezbędnego do ratowania życia i zdrowia przeznaczono aż 800 tys. zł. Wnioski o przyznanie dofinansowania dla jednostek OSP mogą składać jednostki samorządu terytorialnego od 14 marca do 31 marca br.

W województwie pomorskim działa 580 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Służy w nich kilkadziesiąt tysięcy druhów i druhen. W 2022 r. brali oni udział w ponad 4 tys. akcji.

- „Strażacy ochotnicy to profesjonaliści. Często to oni są pierwsi na miejscu zdarzenia i podejmują działania ratownicze” – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Niemożliwe jest jednak ratowanie życia i mienia bez odpowiedniego wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, środki ochrony indywidualnej czy łączność. Odpowiedzią na potrzeby OSP jest specjalny program samorządu województwa pomorskiego.

- „Każdego roku przekazywaliśmy OSP pół miliona zł na sprzęt do akcji ratowniczych. W 2023 r. zwiększamy finansowanie o ponad połowę. Pula środków w programie „Pomorskie OSP 2023” wyniesie 800 tys. zł” – zapowiada marszałek Struk.

A co kupują strażacy dzięki wsparciu?

Potrzeby jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych są ogromne. Choć sprzęt kupowany jest często, to w akcjach ratunkowych zużywa się szybko. Doposażanie jednostek OSP jest procesem ciągłym, wymagającym od gmin dużego zaangażowania środków budżetowych.

- „Potrzebne są ubrania i buty specjalistyczne. Wiele jednostek potrzebuje piły spalinowe, pompy szlamowe, pompy pływające i normalne pompy” – wylicza Marek Buza, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Nie bez znaczenia jest tez ogromny wzrost cen sprzętu - jedna pompa szlamowa może kosztować nawet 35 tys. zł. Dzięki dofinansowaniu mogą być kupione także mundury bojowe czy pralki i urządzenia do ich suszenia. Wsparcie można także przeznaczyć na środki łączności.

- „Bardzo się cieszymy z możliwości zdobycia środków na nasze działanie. Na pewno wniosków będzie mnóstwo” – dodaje Marek Buza.

A jak wygląda ścieżka aplikowania o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą aplikować wszystkie jednostki samorządu terytorialnego działające na obszarach wiejskich.

- „Co istotne, we wniosku można wskazać dowolną liczbę OSP z gminy” – opisuje zasady Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – „Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie lub osobiście. Termin jest krótki, bo tylko do końca marca. Wnioskowana kwota wsparcia nie może być większa niż 20 tys. zł”.

Aplikacje oceniać będzie powołany przez marszałka województwa zespół.


 


 

Źródło: pomorskie.eu

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.