Wydanie nr 167/2024, Sobota 15.06.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Bernard, Abraham, Edburga, Witold, Witosław, Jolanta, Wit, Leonida, Lotar, Angelina, Wisława
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Mistrz (nie tylko) parkowania na ul. Mickiewicza w Malborku.

Mistrz (nie tylko) parkowania na ul. Mickiewicza w Malborku. fot. Widz TvRegionalna24.pl
Po naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów, a miejsc parkingowych wcale nie przybywa. Do tego wielu kierowców nie przykłada zbytniej uwagi do tego, czy prawidłowo parkują. A przecież pojazd nieprawidłowo zaparkowany stanowi utrudnienie nie tylko dla pieszych, ale również dla innych kierowców.

Po raz kolejny na naszą skrzynkę pocztową przysłano zdjęcie kierowcy, który zaparkował samochód tuż przy przejściu dla pieszych, a drugi skręcał na przejściu dla pieszych, by zaparkować na chodniku.

- „Po lewej Toyota Yaris, która skręca w swoją lewą stronę, aby po pasach przejścia dla pieszych przejechać na chodnik po drugiej stronie jezdni. Po prawej inny samochód, zaparkowany bezpośrednio za przejściem dla pieszych” - informuje mieszkaniec Malborka.

Zgodnie z art. 26 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się „wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych”.

Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt. 2 Prawa o ruchu drogowym samochód można zaparkować w odległości 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych. W bliższej odległości bowiem obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju.

- „Zabrania się zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem”.

Za takie parkowanie grozi mandat w wysokości od 100 do 300 zł.

Po raz kolejny przypomnijmy, dlaczego nie powinno parkować się samochodów na przejściu dla pieszych i w jego bliskiej odległości. Wśród pieszych są dzieci i osoby starsze, które z racji wieku mogą mieć problem z orientacją i refleksem. Co za tym idzie, kierowcy parkując w bliskiej odległości lub na samym przejściu dla pieszych zasłaniają go innym uczestnikom ruchu. Może dojść do tragedii, bowiem zarówno pieszy, jak i nadjeżdżający kierowca nie widzą siebie nawzajem. Wówczas może dojść do sytuacji, że pieszy znajdzie się na torze jazdy zbliżającego się do przejścia pojazdu. Pamiętajmy jednak, że nie tylko kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których stoją nieprawidłowo zaparkowane samochody. Piesi również powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo - wychodząc zza samochodu nieprawidłowo zaparkowanego mają obowiązek zorientować się, czy rzeczywiście drogą nie nadjeżdża żaden samochód i poczekać, aż ten przejedzie lub zatrzyma się i ustąpi pierwszeństwa.

 

A wy co sądzicie na ten temat?

Czekamy na kolejne zdjęcia z powiatu malborskiego, sztumskiego i nowodworskiego. Wraz z krótkim opisem sytuacji i miejsca, w którym zostały wykonane, można je przesyłać na adres: redakcja@zulawyimierzeja24.pl redakcja@tvregionalna24.pl info@tvregionalna24.pl redakcja@tvmalbork.pl Wszystkie fotografie opublikujemy na naszych stronach.

Wysyłając zdjęcie/a bardzo prosimy o wskazanie autora fotografii, któremu zapewniamy anonimowość i nadesłanie pisemnej zgody na jej publikację. Można w formie mailowej.: „Wysyłając zdjęcie oświadczam, że są one moją własnością i mam prawa do jego rozpowszechniania”.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Mistrzowie (nie tylko) parkowania


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.