Wydanie nr 340/2022, Wtorek 6.12.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Angelika, Heliodor, Agata, Dionizja, Mikołaj, Emilian, Leoncja, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stacjonarnie czy online? Jak złożyć wniosek o paszport w Malborku

Stacjonarnie czy online? Jak złożyć wniosek o paszport w Malborku fot. Stacjonarnie czy online? Jak złożyć wniosek o paszport w Malborku
Od kilku lat widać wyraźny trend polegający na poszerzających się możliwościach załatwiania przez internet coraz większej liczby spraw. Tym samym pojawia się realna szansa na oszczędzanie czasu czy paliwa na dojazdach do rozmaitych urzędów i placówek w Malborku. Zastanawiasz się, czy w przypadku złożenia wniosku o wyrobienie paszportu również można wykorzystać sieć? Wiesz, jak złożyć wniosek o paszport stacjonarnie, ale nie masz pojęcia, czy da się to zrobić online? Wyjaśniamy poniżej.

Czy można złożyć wniosek o paszport przez internet?

Z roku na rok liczba dostępnych dla mieszkańców Malborka tak zwanych e-usług rośnie, więc wiele osób spodziewało się, że i złożenie wniosku o paszport będzie można procedować online. Jak wskazują informacje podane na stronie https://paszporty.com.pl/, co prawda nowa ustawa z 27 stycznia 2022 roku o dokumentach paszportowych wprowadza istotne zmiany posuwające do przodu informatyzację systemu, ale nie umożliwia złożenia wniosku o paszport drogą internetową. Oznacza to, że pytanie o możliwość złożenia wniosku o wydanie nowego paszportu innym sposobem niż stacjonarnie przez najbliższe lata nadal pozostanie bez odpowiedzi.

Na podstawie obowiązujących zapisów ustawy obywatele będą mogli składać wnioski za pośrednictwem formularzy elektronicznych, ale nadal będzie odbywać się to w urzędach. Trzeba uznać to za ułatwienie, bo nie będziesz musiał wypełniać go pisemnie. Zrobi to urzędnik z pomocą systemu, dzięki czemu cały proces ulegnie przyspieszeniu. Twoja obecność jest jednak obowiązkowa, gdyż musisz zweryfikować poprawność danych i złożyć elektroniczny podpis. Konieczne jest też pobranie od wnioskującego odcisków palców. Chcesz się dowiesz, jak wyrobić paszport? Poradnik na paszporty.com.pl wyjaśnia to w kompleksowy sposób.

Jakie sprawy związane z paszportami można załatwić w Polsce online?

Skoro wiesz już, że złożenie online wniosku o wydanie paszportu nie jest w naszym kraju możliwe, być może zastanawiasz się, czy istnieją jakieś inne czynności dotyczące tego dokumentu, które można załatwić elektronicznie. Po 13 listopada 2022 r. (wtedy zostanie wdrożony nowy system) drogą internetową będzie można m.in.:

  • dokonać opłaty za wyrobienie paszportu,

  • uzyskać informację od urzędu o możliwości odbioru dokumentu (wiadomość na adres e-mail),

  • samodzielnie sprawdzić, czy paszport jest już gotowy do odbioru (strona Sprawdź, czy Twój paszport jest gotowy),

  • zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu,

  • sprawdzać swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych.

Niektóre rozwiązania funkcjonowały też wcześniej (np. opłata online). Z powodu wprowadzanych zmian urzędy nie będą przyjmować wniosków od 8 do 13 listopada.

Zamiast stać w kolejce umów wizytę online

Czy wiesz, że zamiast tracić czas na stanie w kolejkach możesz umówić się na wizytę w biurze paszportowym w konkretnym terminie? Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który trzeba by poświęcić na oczekiwanie, a po prostu stawiasz się w urzędzie na określoną godzinę. Bardzo wygodne, prawda? O wysokim komforcie przesądza także łatwość udostępnionych interesantom mechanizmów rejestracyjnych. Sprawdź, czy w punkcie paszportowym np. w Tczewie, do którego jest najbliżej z Malborka, istnieje taka możliwość. Wybierz odpowiadający Ci termin i potwierdź złożenie rezerwacji. Pamiętaj jednak, że jeśli wyjeżdżasz np. na Bałkany, wystarczy Ci dowód osobisty – więcej informacji na ten temat uzyskasz w artykule, w którym wyjaśniamy, czy do Chorwacji trzeba mieć paszport.

Stacjonarnie czy online? Jak złożyć wniosek o paszport w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.