Wydanie nr 38/2023, Wtorek 7.02.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Ryszard, Teodor, Partenia, Parteniusz, Rozalia, Romeusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kontrola realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego „Napis przestrzenny MALBORK”.

Kontrola realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego „Napis przestrzenny… fot. Archiwum TvMalbork.pl
Rada Miasta Malborka zleciła Komisji Rewizyjnej przeprowadzenie kontroli dotyczącej realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego „Napis przestrzenny MALBORK”. Komisja powołała Zespół Kontrolny. Zespół zbadał sprawę i przedstawił KR protokół. Protokół został przyjęty najpierw przez Komisję Rewizyjną, a następnie w formie uchwały przez Radę Miasta Malborka.

Oto najważniejsze fragmenty protokołu: „1. Kontrolowana jednostka organizacyjna: Urząd Miasta Malborka Pl. Słowiański 5, 82-200 Malbork NIP: 579-22-30-763  Regon: 170747827

2. Kierownik jednostki organizacyjnej podlegającej kontroli: Marek Charzewski  – Burmistrza Miasta Malborka

na podstawie zaświadczenia PKW o wyborze na Burmistrza Miasta Malborka

3. Kontrole przeprowadził zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Malborka w składzie:

Adam Ilarz – przewodniczący,

Wioletta Klepacka – członek,

Dariusz Rowiński  - członek,

na podstawie uchwały nr XLV/373/2022 Rady Miasta Malborka w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta Malborka z dnia 28.04.2022r.

4. Kontrole przeprowadzono w okresie od 24.05.2021 r. do 21.09.2022 r.

5. Przedmiotowy zakres kontroli: Realizacja projektu z budżetu obywatelskiego pn. „Napis Przestrzenny MALBORK”

6. Okres objęty kontrolą;  01.01.2021 – 01.04.2022

(…) W związku z brakiem w dokumentacji informacji w sprawie „zawężenia” litery „O” w napisie Zespół Kontrolny w dniu 26.07.2022 r. wystosował do Burmistrza Miasta Malborka następujące pismo:

„W związku z realizacją uchwały nr XLV/373/2022 Rady Miasta Malborka w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta Malborka z dnia 28.04.2022 r. zespół kontrolny prosi o odpowiedź na następujące pytania:

1) W którym momencie podjęto decyzję o zwężeniu litery O w napisie przestrzennym MALBORK?

2) Jaka była przyczyna podjęcia takiej decyzji?

3) Czy projekt tego napisu został odpowiednio przygotowany?”

Odpowiedź z dnia 28.07.2022 r. była następująca:

„W odpowiedzi na otrzymane pismo z pytaniami dotyczącymi realizacji projektu budżetu obywatelskiego pod nazwą „Przestrzenny Napis Malbork” chciałbym udzielić następujących informacji. Miasto Malbork nie podejmowało decyzji o zwężeniu litery O. Za przygotowanie napisu według przekazanego projektu budowlanego odpowiedzialny był wykonawca. Realizacja inwestycji związana była z przygotowaniem fundamentu wraz z kotwami, do których mocowane były w kolejnym etapie gotowe litery. Według informacji uzyskanych od wykonawcy litery zostały dostosowane proporcjami do fundamentu, wszystko zgodnie z projektem. W naszej ocenie projekt napisu został prawidłowo przygotowany. Ponadto organy opiniotwórcze takie jak Miejski oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraziły pozytywne opinie na temat przedłożonego im projektu rzeźby stalowo-betonowej wraz z instalacją oświetleniową „Napis Malbork”.” Odpowiedź została podpisana przez Burmistrza Miasta Malborka Marka Charzewskiego.

Wnioski z kontroli:

1) W społecznym odbiorze napis przestrzenny MALBORK był w Malborku potrzebny i pożądany. Do budżetu obywatelskiego wpłynęły dwa wnioski: „wielki” napis przestrzenny Kocham Malbork i napis „Malbork”. W dniu 06.08.2020 na  posiedzeniu zespołu ds. Budżetu obywatelskiego zdecydowano o połączeniu projektów napis „Malbork” i Kocham Malbork – jako dotyczących tego samego zadania. Poinformowano wnioskodawców projektów, że  jednak nie można stwierdzić, który projekt był realizowany. Niemniej zespół kontrolny docenia wszelką pomoc udzieloną inwestorowi przez wszelkie organy władzy publicznej.

2) We wniosku wskazano kilka przykładów napisów przestrzennych z innych miast. Napisy te różnią się od siebie. Brak   jest   kosztorysu,  lokalizacji, koszt określono wstępnie na 25 tys.

Dla mieszkańca miasta głosującego na powyższy projekt nie było wiadomo jak ten napis będzie wyglądał. Osoba głosująca mogła w głosowaniu poprzeć pomysł/ideę powstania takiego napisu.

3) Błędna kwalifikacja wniosku jako mały (poniżej 30.000 zł). Informacje zawarte w notatce z dnia 19.10.2021 r. ukazują oferty wyceniane na kwoty w zakresie 45800 zł – 57810 zł brutto. Ponadto projekt budowlany kosztował 3500 zł. Brak weryfikacji zawartych we wniosku kosztach wykonania projektu spowodował błędną kwalifikację wniosku.

4)  We wniosku zawarto następujące określenie: „(…) chciałabym stworzyć wielki napis „Kocham Malbork (…)”. Stworzony napis nie zawiera ani słowa „Kocham”, ani znaku graficznego serca. Rozmiar powstałego napisu także trudno określić jako „Wielki”.

5) Autor wniosku wyraźnie sugeruje, że zarówno projekt napisu, jak i lokalizację napisu można poddać pod głosowanie w lokalnych mediach. W przypadku braku takiej możliwości jako przykład podano napis „Kocham Warszawę” W tym zakresie ta część wniosku nie została wykonana. Lokalizacja napisu tym samym budzi duże wątpliwości.

6) Nie jest prawdą określenie którego użył w odpowiedzi Burmistrz Miasta Malborka: „Według informacji uzyskanych od wykonawcy litery zostały dostosowane proporcjami do fundamentu, wszystko zgodnie z projektem.” Projekt pn. „Kompozycja architektoniczna – rzeźba stalowo- betonowa” zakładał taką samą wielkość wszystkich liter. Stworzony napis ma większą od pozostałych literę „O”. W dokumentacji technicznej i  notatkach ze spotkań brak informacji o problemach technicznych związanych z wielkością postumentu i potrzebie zmniejszania liter.

7)  Wątpliwości budzi fakt, że „Miasto Malbork nie podejmowało decyzji o zwężeniu litery O. Za przygotowanie napisu według przekazanego projektu budowlanego odpowiedzialny był wykonawca”. Napis został wykonany niezgodnie z przyjętym i zatwierdzonym projektem. W dokumentacji projekt napisu o wymiarach wys.1,5 m dł. 10 m, postument wys.0,5 m dł. 11m, wysokość liter 120 cm  szerokość 60 cm. Dlaczego więc odebrano i opłacono napis, który jest inny od zakładanego w projekcie?

8) We wniosku uzasadniano, że „Malbork potrzebuje dobrego PR-u w nowoczesnych mediach. Zespół Kontrolny ma wątpliwości, czy „burza” medialna, która wybuchła wokół zawężonej litery „O” jest przykładem „dobrego PR-u”.”

Protokół został podpisany przez Burmistrza Marka Charzewskiego. Burmistrz nie wniósł uwag do protokołu. Z całym dokumentem można zapoznać się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Malborka.

Podsumowując, jeśli w taki sposób realizuje się małe projekty, to boję się pomyśleć jak realizuje się duże, kilkumilionowe…

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl 

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

1) Protokół z kontroli przeprowadzonej przez zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Malborka.

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Romen
Romen 21.11.2022, 20:28
Czy możecie włączyć napis Biało Czerwony, Polacy Grają w Katarze fajnie byłoby ich wspierać
Piotr
Piotr 21.11.2022, 21:14 (odpowiedź do Romen)
Super pomysł
KAT.
KAT. 03.11.2022, 19:15
Ludzie, jest tyle poważniejszych spraw (rekordowa inflacja, mega drożyzna, zubożenie podatników, malejąca liczba Polaków) , a tu kilku osobników urządza gównoburzę z powodu napisu. Proponuję jak najszybciej ograniczyć o połowę ilość rajców, aby ci mądrzejsi mogli zająć się prawdziwymi problemami lokalnej społeczności, a nie biciem piany.
Ewa
Ewa 04.11.2022, 15:16 (odpowiedź do KAT.)
Jak nie potrafią ogarnąć tak małej sprawy to jak mogą sobie poradzić z dużymi tematami?
M.
M. 04.11.2022, 08:58 (odpowiedź do KAT.)
W pełni zgadzam się z tą wypowiedzią. A może by tak Komisja Rewizyjna zajęła się innymi ,dużo ważniejszymi niż kształt jednej z liter tematami? Jest ich bowiem sporo,ale jak widać Radni wolą zajmować się ,,pierdołami" niż faktycznymi problemami miasta.
gosc
gosc 04.11.2022, 14:44 (odpowiedź do M.)
może to drobna sprawa ale z naszych podatków. Skoro nie potrafią upilnować takiej sprawy to co z ważniejszymi?
telewidz
telewidz 03.11.2022, 14:12
Od momentu pojawienia się tego napisu moje życie stało się koszmarem. Nie mogę jeść, nie mogę spać, katastrofa.
A przepraszam a o co chodzi z tym napisem?
Jest takie powiedzenie mądry się nie spostrzeże, a g..pi pomyśli że tak ma być.
Pozdrawiam.
All
All 03.11.2022, 02:21
Dobrze że sali widowiskowej nie budują, dopiero wyszedłby ciekawy kształt.
Młody polityk
Młody polityk 02.11.2022, 22:50
Tyle urzędników w mieście, nikt nie potrafi napisu zrobić, zadbać, zastanowić się czy jest wykonany prawidłowo. Dzieci się śmieją z tych mędrców, nazwa własnego miasta w którym startują do wyborów jest na słabym poziomie, na poziomie ZERO. Takich mamy biernych urzędników, jajko to jest czy zero? Może plebiscyt ogłosić ? Kto wygra, miasto czy starostwo? Kto się odważy skrytykować niedorajdy ? Żadnego przemysłu, tylko cwaniactwo malborskie od 30 lat po komunie myślą jak komuchy. Brawo dla komisji, tylko co dalej z naszym miastem, skoro nazwa miasta to problem?
Gość
Gość 02.11.2022, 15:32
miasto zna firmy zajmujące się reklamą w Malborku, to małe miasto. Znamy się na ty i cześć. Mogli zapytać w 3 minuty za darmo ktoś zrobił by wizualizację bez "0"
Cały Malbork
Cały Malbork 02.11.2022, 13:58
Wątpliwości budzi fakt, że „Miasto Malbork nie podejmowało decyzji o zwężeniu litery O. Za przygotowanie napisu według przekazanego projektu budowlanego odpowiedzialny był wykonawca”. Napis został wykonany niezgodnie z przyjętym i zatwierdzonym projektem. W dokumentacji projekt napisu o wymiarach wys.1,5 m dł. 10 m, postument wys.0,5 m dł. 11m, wysokość liter 120 cm szerokość 60 cm. Dlaczego więc odebrano i opłacono napis, który jest inny od zakładanego w projekcie?