Wydanie nr 165/2024, Czwartek 13.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Herman, Armand, Chociemir, Lucjan, Gerard, Antoni, Tobiasz, Gerarda, Lubowid
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Działania na cmentarzu komunalnym w Malborku (cz.1)

Działania na cmentarzu komunalnym w Malborku (cz.1) fot. archiwum TvMalbork.pl
Ostatnimi czasy na cmentarzu komunalnym w Malborku dużo się zmieniło. O tym co dokładnie, kiedy i jakie były tego koszty, możemy przeczytać w dokumencie sporządzonym przez Zarząd ZGKiM dla Rady Miasta Malborka. Dokument jest sporządzony bardzo rzetelnie, dlatego też pozwolę go sobie zacytować. Dziś część pierwsza.
„Cmentarz komunalny - inwestycje i remonty w latach 2021-2022.
Jedną z najważniejszych i najbardziej kluczowych inwestycji, które wykonane są na terenie cmentarza komunalnego przez Urząd Miasta Malborka oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. o.o. są gruntowne remonty alejek poprawiające dostępność komunikacyjną na terenie nekropolii.
 
Nie od dziś wiadomo, że po terenie nekropolii przemieszczają się osoby starsze, niepełnosprawne, osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, a także rodziny z małymi dziećmi, dlatego komfort poruszania się mieszkańców miasta Malborka po alejkach jest jednym z priorytetów na który Urząd Miasta Malborka jak i ZGKiM w Malborku Sp. z o.o. zwracają szczególną uwagę.
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. dołożył więc wszelkich starań, aby wyremontowane alejki nie tylko zapewniały możliwość bezkolizyjnej komunikacji po równym i utwardzonym terenie, które niewątpliwie ułatwiają pieszym dostęp do miejsc pochówku, ale również wyglądały estetycznie i wkomponowywały się w teren cmentarza komunalnego.
 
Inwestycja remontu i utwardzenia alejek została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, zrealizowany na zlecenie i za środki przekazane przez Urząd Miasta Malborka obejmował dwie główne ścieżki cmentarne o łącznej powierzchni ok. 800 metrów kwadratowych. Koszt wykonania inwestycji sfinansowany z funduszy przekazanych przez Urząd Miasta Malborka wyniósł około 300 tysięcy złotych. Drugi etap, zrealizowany i sfinansowany w całości ze środków własnych Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. wyniósł około 330 tysięcy złotych. Powierzchnia remontowanej nawierzchni to około 900 metrów kwadratowych i obejmuje teren od nowej części nekropolii w kierunku starszego kwartału, ulokowanego wzdłuż drogi krajowej nr 55 Malbork-Sztum.
Łącznie w samym tylko 2021 r. wyremontowano i utwardzono teren o łącznej powierzchni ponad 1700 metrów kwadratowych. Na rok 2022 zaplanowana została realizacja alei cmentarnej zlokalizowanej wzdłuż grobowców które usytuowane zostały nieopodal biura administracji cmentarza (tj. alejki znajdującej się pomiędzy sektorami S-2G oraz S-2A - mapa stanowiąca załącznik nr 1 w załączeniu). Planowany koszt realizacji inwestycji wyniesie ok 55 000 zł. Planowany termin zakończenia inwestycji wrzesień 2022.
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. wraz z Urzędem Miasta Malborka podejmując działania na rzecz poprawy komfortu użytkowników cmentarza komunalnego w Malborku nieustannie wsłuchują się w docierające do nas głosy użytkowników cmentarza w celu nieustannego podnoszenia jakości oferowanych usług, jak i jakości korzystania z nekropolii.
 
Najlepszym tego przykładem jest budowa kolumbarium na terenie cmentarza komunalnego. Pomysł budowy kolumbarium to inicjatywa społeczna. To właśnie mieszkańcy i użytkownicy cmentarza oczekiwali możliwości skorzystania z takiej formy pochówku. Koszt realizacji inwestycji po wyłonieniu wykonawcy w drodze ogłoszonego zamówienia publicznego wyniósł niespełna 300 tysięcy złotych. Ponadto uwzględnić należy konieczność realizacji prac dodatkowych których potrzeba wynikła w trakcie realizacji inwestycji. Koszt realizacji dodatkowych prac wyniósł niespełna 40 tyś złotych. Inwestycja sfinansowana została ze środków zabezpieczonych w budżecie Miasta Malborka w wysokości 210 tys. złotych oraz środków własnych Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. w wysokości około 130 tys. złotych. Łączny koszt realizacji inwestycji wyniósł około 340 tys. złotych.
 
Kolumbarium zlokalizowane zostało w dogodnym miejscu, tj. po lewej stronie wzdłuż płotu przy bramie głównej nekropolii. W dwóch segmentach znajdują się 42 nisze - po trzy w pionie i siedem w poziomie, a w trzecim segmencie ulokowano 24 nisze - trzy w pionie i osiem w poziomie. Łącznie powstało więc 66 nisz. Wart zaznaczenia jest również fakt, iż w każdej z nisz można umieścić do czterech urn i stworzyć tym samym rodzinny grobowiec.
Co istotne, inwestycja polegała nie tylko na budowie segmentów do pochówku, ale również na stworzeniu przyjaznej przestrzeni przed kolumbarium. Zagospodarowano więc teren dookoła segmentów, a także postawiono ławki, aby rodziny i przyjaciele zmarłych mogli w spokoju przeżywać stratę bliskich osób. Nowo powstałe kolumbarium jest więc nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne oraz dobrze wkomponowuje się w układ cmentarza komunalnego.” CDN
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS . Źródła jakie wykorzystałem:
1) Dokument przygotowany przez Zarząd ZGKiM w Malborku z dnia 25.08.2022 r..
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ann
ann 13.10.2022, 10:43
Dobrze, że prace są prowadzone, zaniedbane było to miejsce przez ostatnie lata.
Raport sporządził ZGKIM samodzielnie? I nikt Im go nie napisał?Szok.