Wydanie nr 178/2022, Poniedziałek 27.06.2022
imieniny: pokaż (3 imiona)Włodzisław, Cyryl, Bożydar
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Piesi na celowniku policjantów – działania NURD.

  • Wydanie nr 178/2022
  • 22 czerwca 2022, 12:40
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Sztum. Piesi na celowniku policjantów – działania NURD. fot. zdjęcie poglądowe
Policja apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w rejonie przejść dla pieszych, a pieszych o uważne wchodzenie na jezdnię i stosowanie odblasków po zmroku. Dziś i jutro policjanci wezmą udział w akcji pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Działania te będą miały na celu zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych.

Bezpieczeństwo na drogach to nie jest spór pomiędzy kierowcami a pieszymi. Naprawdę niewiele trzeba, by znacząco zmniejszyć ryzyko tragedii. W ostatnich latach głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Bardzo często są to zdarzenia, które charakteryzują się tragicznymi skutkami, a ich sprawcami są w głównej mierze kierujący samochodami osobowymi.

Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.

Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

- „Sztumscy policjanci, dziś i jutro (w środę i czwartek, 22 i 23 czerwca br.) przeprowadzą na terenie naszego powiatu działania NURD. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądają się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego” - informuje st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Po raz kolejny policjanci apelują do kierowców i pieszych - tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia. A odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego! Należy też dbać o własne bezpieczeństwo! W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo, że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu ponosi poważniejsze konsekwencje tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie.

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.