Wydanie nr 273/2022, Piątek 30.09.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Ograniczenia w pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy

Ograniczenia w pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy fot. Archiwum TvMalbork.pl
W akcje pomocy obywatelom Ukrainy zaangażowanych jest wiele podmiotów. Działają w tym zakresie instytucje kościelne oraz świeckie, samorządy czy osoby indywidualne. Wszystkim za udzieloną pomoc należą się uznanie i podziękowania.
Biorąc jednak pod uwagę, że zakres tej pomocy jest bardzo szeroki, musimy uwzględnić, że zawsze w takiej sytuacji mogą pojawić się błędy, pomyłki czy różnego rodzaju niedociągnięcia.
Z takim problemem zgłosili się do mnie mieszkańcy udzielający pomocy Ukraińcom, zaniepokojeni informacją jaką otrzymali z magistratu. Prosili o zajęcie się tematem.
Zgodnie z kompetencjami napisałem interpelację o następującej treści: „Szanowny Panie Burmistrzu! Został mi przekazany poniższy e-mail z prośbą o interwencję. Podaję treść e-maila: „Dzień dobry.
Mimo licznych rozmów i ustaleń, poza jednorazowymi dostawami, do dnia dzisiejszego nie zostały przekazane przez lokalne samorządy dary rzeczowe bądź środki finansowe na zapewnienie pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy znajdujących się na terenie gmin: Stare Pole, Miłoradz, Nowy Staw, Lichnowy oraz w gminie Malbork.
Nie otrzymaliśmy również żadnej pomocy z lokalnych samorządów w obsłudze punktu, o co wielokrotnie prosiliśmy.
Zbiórka produktów ze sklepu Intermarche już po raz kolejny trafia w inne miejsce.
 
W związku z powyższym, od dnia 19 kwietnia dary rzeczowe przekazane przez miasta partnerskie Malborka oraz mieszkańców Malborka, trafiać będą tylko do osób zamieszkałych na terenie miasta z wyłączeniem pensjonatów, moteli, hoteli i internatów.
Z poważaniem,
(anonimizacja zgodna z interpelacją zamieszczoną na BIP Malbork)
Urząd Miasta Malborka
PI. Słowiański 5, pok. 307
82-200 Malbork
t.: (anonimizacja zgodna z interpelacją zamieszczoną na BIP Malbork)”
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania (po pytaniach bezpośrednio odpowiedzi, których udzielił Burmistrz Miasta Malborka):
1) Czy powyższa wiadomość jest autentyczna?
Ad 1. Tak. Wiadomość jest autentyczna. Została przekazana ona do Sekretarz Powiatu Malborskiego i do Dyrektora Biura Kryzysowego w Starostwie Powiatowym oraz do wiadomości Burmistrza i Sekretarz Miasta Malborka.
2) Proszę o podanie podstawy prawnej do podjęcia takowych działań?
Ad 2. Pomoc humanitarna nie ma określonych norm prawnych.
3) Co jest powodem wyłączenia grupy uchodźców z Ukrainy zamieszkujących pensjonaty, motele, hotele i internaty z możliwości korzystania z darów z punktu dystrybucji?
Ad 3. Właściciele hoteli, moteli czy pensjonatów otrzymują z budżetu państwa pomoc finansową na zapewnienie całodziennego wyżywienia dla uchodźców.
Punkt bez przerwy wydaje produkty kosmetyczne i chemiczne oraz ubrania wszystkim uchodźcom z Ukrainy, bez względu na miejsce zamieszkania na terenie powiatu.
4) Czy darczyńcy przynoszący dary do punktu dystrybucji byli/będą informowani, że dary zostaną przekazywane tylko niektórym uchodźcom z Ukrainy? Czy nasze miasta partnerskie o takim fakcie były/będą informowane?
Ad 4. Wszystkie dary rzeczowe, w tym żywieniowe przekazane na punkt do chwili wysłania maila zostały już dawno przekazane uchodźcom. Wielu mieszkańców Malborka, przynosząc dary podkreśla, że są to rzeczy dla osób mieszkających w naszym mieście. W punkcie przekazywana jest im informacja, że dary trafiają do osób zamieszkujących w Malborku.
Dary przekazane przez nasze miasta partnerskie - po rozpakowaniu transportów: rzeczy medyczne trafiły przez organizującą pomoc medyczną firmę SIN MED z Wejherowa do szpitala we Lwowie, do Buczy oraz na front, leki ogólnodostępne w każdej aptece bez (recepty - przyp. AI) po konsultacjach z farmaceutą i lekarzem zostały przekazane do parafii na Piaskach oraz są wydawane na punkcie. Odzież po segregacji oraz środki higieniczne wydawane są wszystkim potrzebującym Ukraińcom na punkcie oraz w Muzeum Miasta Malborka.
W tej chwili na potrzeby punktu na bieżąco kupujemy: olej, mąkę, mleko, konserwy mięsne, herbatę, patyczki do uszu, gąbki do mycia ciała, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, płyny uniwersalne do mycia powierzchni oraz inne artykuły codziennego użytku.
5) Czy ograniczenia będą także dotyczyć uchodźców z Ukrainy zamieszkujących dziś lub w przyszłości pensjonaty, motele, hotele i internaty, którzy wcześniej byli zakwaterowani na obiektach miejskich (malborskich)?
Ad 5. Obiekty przejmujące uchodźców zamieszkałych wcześniej w miejskich placówkach są informowane przez Sekretarz Miasta o możliwości złożenia zapotrzebowania na produkty potrzebne uchodźcom.
Praca na punkcie jest bardzo wyczerpująca. To nie tylko wydawanie towarów, ale także ich przenoszenie, układanie, sortowanie. Przez pierwsze 4 tygodnie działania punktu pracowaliśmy średnio po 12 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Wielokrotnie prosiliśmy o pomoc w obsłudze, choćby o jednego pracownika z gmin na każdy dzień tygodnia. Obecnie, po konsultacji z Burmistrzem Miasta i Sekretarz, podjęto decyzję o skróceniu czasu pracy punktu. Aktualnie przez dwa dni wydajemy żywność i kosmetyki, a kolejne dwa dni wydajemy ubrania, zabawki, kołdry i pościele w Muzeum Miasta Malborka.”
Myślę, że uszczegółowienie niektórych kwestii dokonane w odpowiedzi na interpelację jest w tej sytuacji bardzo potrzebne.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 22.04.2022 r.,
2) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 06.05.2022 r..
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Nemo
Nemo 27.05.2022, 20:34
Kolejna próba zaistnienia tzw. "rajcy" . Ciekawe czy sam wymyśla tematy "interpelacji" czy jest przez kogoś sterowany?Rybka
Rybka 28.05.2022, 15:19 (odpowiedź do Nemo)
Sam tego nie wymyślił