Wydanie nr 149/2023, Poniedziałek 29.05.2023
imieniny: pokaż (9 imion)Maksymina, Teodor, Bogusława, Maksymin, Ermentruda, Urszula, Rajmunda, Magdalena, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tczew z lotu ptaka - Most drogowy i kolejowy (most tczewski, most lisewski) z drona 4K - 10 maja 2022

Tczew z lotu ptaka - Most drogowy i kolejowy (most tczewski, most lisewski)… fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl
Powiat tczewski przygotowuje się do kolejnych etapów odbudowy zabytkowego drogowego mostu przez Wisłę w Tczewie.


Co dalej z odbudową słynnego mostu w Tczewie?

Jak informuje inzynieria.com opracowana zostanie dokumentacja projektowa zamienna dla III i IV etapu modernizacji mostu. Obejmie m.in. przebudowę i odbudowę przęseł, do tego wykonanie ciągów pieszo-rowerowych i dróg dojazdowych. Poza tym w planie jest budowa portalu wjazdowego i wieżyczek mostowych, kanalizacji deszczowej, a także montaż oświetlenia i iluminacji.

Modernizacja (według wariantu historycznego) zabytkowego mostu w Tczewie to inwestycja rozpoczęta w 2012 r. W 2019 r. konserwator zabytków nakazał przerwać prace w trakcie rozbiórki powojennego przęsła ESTB, które miało zostać zachowane i wyeksponowane. W maju 2020 r. wykonawca zszedł z placu budowy. Obecnie przeprawa jest częściowo zdemontowana, a przęsło od strony Tczewa podpiera tymczasowy filar w nurcie Wisły.

Już zimą minionego roku Wody Polskie alarmowały, że w wyniku ewentualnego zatoru lodowego zabytkowa przeprawa może się zawalić, a jednocześnie uszkodzić znajdujący się obok, także zabytkowy, czynny most kolejowy.

Żeby dokończyć inwestycję potrzeba około 200 mln zł. Wiemy, że to duża kwota, dlatego chcemy to realizować etapami. W następnym rozdaniu Polskiego Ładu chcielibyśmy otrzymać środki na dokończenie drugiego etapu przebudowy mostu, czyli zapobiec niebezpieczeństwu, bo w drugiej linii znajduje się most kolejowy, który jest najbardziej zagrożony. Pieniądze, które zostały wydane na zabezpieczenie podpory mostowej, to około 15 mln zł i chcielibyśmy taką kwotę otrzymać na dokończenie drugiego etapu – powiedział na antenie Radia Gdańsk starosta tczewski Mirosław Augustyn.
Słynna przeprawa w Tczewie

Most w Tczewie zbudowano w latach 1851–1857, jako obiekt drogowo-kolejowy. Wtedy był najdłuższym mostem w Europie. Ma 1052 m długości, posiada charakterystyczne wieże. W 2004 r. został uznany przez American Society of Civil Engineers, jako pierwszy obiekt w Polsce, za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii. Stanowi najkrótszą drogę łączącą gminy żuławskie z Tczewem.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Latający Biały 24


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.