Wydanie nr 230/2022, Czwartek 18.08.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Klara, Ilona, Tacjana, Tworzysława, Helena, Agapit, Bogusława, Bronisław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Zasady obsadzania stanowisk kierowników (cz.2)

Malbork. Zasady obsadzania stanowisk kierowników (cz.2) fot. fot. FB/ Muzeum Miasta Malborka
Temat zasad obsadzania stanowisk kierowników jednostek organizacyjnych miasta nie został – za pierwszym razem - wyczerpany. A okazał się bardzo interesujący. Wracamy więc do niego. Przypomnijmy treść interpelacji jaką w tym temacie złożyłem: „Szanowny Panie Burmistrzu! Proszę o podanie zasad powoływania kierowników jednostek organizacyjnych w Malborku oraz informację o tym czy stanowiska te są kadencyjne? Proszę o podanie odpowiednich przepisów prawnych.”
Odpowiedź na moje zapytanie została przedstawiona w czterech pismach. Poniżej prezentuję kolejne dwa z nich:
1) „W odpowiedzi na Pana pytanie zadane podczas XLI Sesji Rady Miasta Malborka w dniu 27 stycznia br. dot. „kadencyjności oraz zasad powoływania kierowników jednostek organizacyjnych w Malborku" informuję, że stanowiska Dyrektorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku nie są stanowiskami kadencyjnymi.
W sprawie zasad powoływania na stanowisko zastosowanie mają przepisy art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym oraz art. 11 i 13 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.”
2) „W odpowiedzi na Pana interpelację z XLI sesji Rady Miasta Malborka w dniu 27.01.2022r. w sprawie zasad powoływania oraz kadencyjności kierowników jednostek organizacyjnych w Malborku przedstawiam poniżej stosowne informacje.
Zgodnie z art. 63 ust. 21 ustawy z dnia 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U.2021.1082) stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych. W uzasadnionych przypadkach można powierzyć to stanowisko na krótszy okres, jednak nie krótszy niż 1 rok szkolny. Konkurs na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej lub publicznej placówki jest przeprowadzany na podstawie art. 63 ww. ustawy Prawo oświatowe oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (t.j. Dz.U.2021.1428).
 
Zatrudnienie dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malborku nastąpiło po przeprowadzeniu konkursu, ogłoszonego na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Dyrektor zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, co wynika z powyższej ustawy oaz § 7 Statutu OSiR
 
Powołanie dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej i Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji następuje w trybie przepisów ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz.U.2020.194). Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy dyrektora instytucji kultury powołuje organizator na czas określony. Jednocześnie zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy dyrektora instytucji kultury innej niż instytucja artystyczna powołuje się na okres od trzech do siedmiu lat. W ogłoszeniu o konkursach na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej i dyrektora Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji zawarto informację, że ww. konkursy ogłaszane są na stanowiska dyrektora w pełnym wymiarze czasu pracy, a zatrudnienie nastąpi od dnia 01 stycznia 2019 r. na okres 5 lat.”
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 27.01.2022 r.,
2) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 02.02.2022 r.,
3) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 03.02.2022 r..
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Nemo
Nemo 23.04.2022, 16:50
Niestety Panie Radny nie nadaje się pan na żadne stanowisko w administracji samorządowej.
Marlin
Marlin 23.04.2022, 19:38 (odpowiedź do Nemo)
Komentarz Nemo jak zwykle zgryźliwy, pewnie z obozy władzy