Gdańsk to nie tylko stocznia i port
Nadmorskie położenie uczyniło z Gdańska niemal naturalnie miasto portowe i stoczniowe. Faktycznie przez wiele lat to stocznia była wizytówką miasta i najważniejszym pracodawcą. Dziś sytuacja wygląda inaczej, oferty pracy w Gdańsku obejmują niemal wszystkie specjalizacje. Poszukuje się zarówno przedstawicieli zawodów popularnych, jak i tych dość niszowych. Szczegóły można sprawdzić tutaj: https://www.gowork.pl/praca/gdansk;l.
W Gdańsku jest stosunkowo niskie bezrobocie, co stawia potencjalnych pracowników w korzystnej sytuacji. Nietrudno tu o wynegocjowanie korzystniejszych warunków pracy, a ofert – szczególnie dla niektórych branż – jest bardzo dużo.
W tym zawodzie szybko znajdziesz zatrudnienie w Gdańsku
Jak wszędzie, tak i w Gdańsku zapotrzebowanie na pracowników rozkłada się nierównomiernie. Dobrą wiadomością zapewne będzie ta, że tu nawet przedstawiciele zawodów uznawanych za niszowe lub wymierające, nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Dotyczy to między innymi archiwistów, bibliotekarzy, filozofów, którzy w centralnej i wschodniej Polsce są w gorszej sytuacji.
Gdzie najłatwiej o zatrudnienie?
Gdańsk poszukuje budowlańców
Intensywny rozwój rynku nieruchomości jest mocno odczuwalny także w Gdańsku. Mnogość inwestycji to dobra wiadomość dla mieszkańców, ale minusem jest brak rąk do pracy. Wielu inwestorów ma problemy z zatrudnieniem tynkarzy, murarzy, zbrojarzy, betoniarzy i robotników budowlanych. Nieco mniejszy, ale nadal duży popyt jest na cieśli, stolarzy, spawaczy, operatorów sprzętu budowlanego, ślusarzy. Potrzebni są także pracownicy szczebla zarządzającego na budowach: kierownicy, inżynierowie, brygadziści.
Brakuje zarządców nieruchomości w Gdańsku
Efektem wtórnym rozkwitu rynku nieruchomości jest duże zapotrzebowanie na pracowników gotowych przejąć pieczę nad budynkami oddanymi do użytku. Brakuje zarządców nieruchomości, gospodarzy obiektów, woźnych, dozorców i portierów.
Branża hotelowa szuka sprzątaczek i pokojowych
Gdańsk jest miastem obleganym przez turystów, nie tylko w sezonie letnim. Nie brak tu hoteli i pensjonatów, w których można się zatrzymać. Jednak branża hotelowa mocno ucierpiała przez pandemię, wiele osób zmieniło pracę. Dziś na nowo poszukiwane są sprzątaczki i pokojowe, a także portierzy i recepcjoniści.
W Gdańsku brakuje kucharzy
Podobnie jak branża hotelarska, tak i gastronomiczna negatywnie odczuła skutki pandemii. W mieście działa, szczególnie w sezonie letnim, wiele restauracji i punktów gastronomicznych. Niestety braki kadrowe dają się we znaki cały rok. Kucharze z doświadczeniem nie muszą się martwić o brak ofert pracy. Także pomocnicy kucharzy i kelnerzy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
W tych zawodach zarobisz w Gdańsku najwięcej
Deficyt rąk do pracy pojawił się nie tylko w branżach słabo i średnio opłacanych. Także w tych, w których pensje są na bardzo przyzwoitym poziomie, jest więcej ofert pracy niż chętnych.
Gdańsk szuka specjalistów IT
Branża IT jest obecnie, obok naukowo-technologicznej, najszybciej rozwijającą się branżą w Polsce. Zapotrzebowanie na programistów i projektantów baz danych oraz administratorów sieci i systemów jest bardzo duże, także w Gdańsku. Nie brak też ofert dla projektantów stron internetowych, analityków, testerów oprogramowania, specjalistów od zabezpieczeń i grafików.
Branża IT jako pierwsza weszła z zarobkami na poziom europejski, można tu zarobić naprawdę duże pieniądze.
Kierowcy samochodów ciężarowych pilnie potrzebni w Gdańsku
Gdańsk to nie tylko miasto kulturalne i turystyczne, ale też ważny węzeł handlowy i logistyczny. W związku z tym stale poszukiwani są kierowcy międzynarodowi z prawem jazdy kategorii C + E. Co prawda jeżdżenie na popularnych tirach wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ale niewątpliwie plusem jest wynagrodzenie rzędu kilku tysięcy euro miesięcznie.
W Gdańsku pojawiają się też oferty dla kierowców samochodów osobowych i autobusów.
W Gdańsku brakuje przedstawicieli handlowych
W prężnie rozwijającym się gospodarczo Gdańsku jest duże zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych. Brakuje ich niemal we wszystkich branżach.
Rolą przedstawiciela handlowego jest reprezentowanie firmy na zewnątrz, poszukiwanie nowych klientów i podpisywanie umów. Praca ma charakter czysto zadaniowy, przedstawiciel nie jest rozliczany z przepracowanych godzin, ale z efektów. Zarobki w tej branży mogą być naprawdę duże, najlepsi zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.