Wydanie nr 155/2023, Niedziela 4.06.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Dacjan, Karol, Braturad, Niepełka, Karp, Franciszek, Saturnina, Gostmił, Aleksander, Skarbisław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Burmistrz zwalnia i ponownie zatrudnia zastępcę. Czy dostał odprawę?

Zgodnie z obowiązującym prawem powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emerytura przyznawana jest od miesiąca, w którym osoba złoży wniosek – jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym ukończy powszechny wiek emerytalny. Z takiego prawa skorzystał ostatnio Drugi Zastępca Burmistrza Miasta Malborka, Józef Barnaś, który odwołany został na tę okoliczność ze swojego stanowiska na jeden dzień.

Józef Barnaś funkcję drugiego wiceburmistrza Malborka pełni od 1 lutego 2019 r. Do jego zadań należało m.in. prowadzenie spraw w zakresie działania Wydziału Inżynierii Miasta oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Miał również nadzorować Wydział Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych. Zaraz po ogłoszeniu tej nominacji, Burmistrz Malborka w rozmowie z naszym reporterem podkreślał, że zatrudnienie osoby, która nie byłaby w stanie poprowadzić tych inwestycji byłoby ogromną niegospodarnością z racji pobieranej, wysokiej pensji. Mowa o pensji wiceburmistrzów, która wówczas wynosiła po około 8,5 tys. zł brutto. Dlatego zapewne wielu mieszkańców zdziwił fakt, że Józef Barnaś z dniem 30 września 2021 r. został odwołany ze swojego stanowiska. Czy znaczyło to, że drugi wice jednak nie sprawdził się na swoim stanowisku?

Jestem emerytem.

W polskim prawie powszechny wiek emerytalny kobiety osiągają kończąc 60 lat, a mężczyźni 65. Wówczas bez żadnych przeszkód mogą w spokoju przejść na państwową emeryturę. I z takiego właśnie prawa skorzystał drugi zastępca, Józef Barnaś, który wiek emerytalny osiągnął w 2020 r. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że zwolniony został wyłącznie na jeden dzień, by w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych móc przedstawić świadectwo pracy potrzebne do uzyskania należnego świadczenia emerytalnego. Z dniem 1 października 2021 r. został ponownie powołany na stanowisko drugiego wiceburmistrza Malborka, tyle że tym razem jako emeryt, który – z racji osiągniętego powszechnego wieku emerytalnego, może dorabiać bez żadnych ograniczeń. W Zakładzie Ubezpieczeń Powszechnych dowiedzieliśmy się, że takie działania odbywają się w majestacie prawa. - „Jeżeli wnioskuje o emeryturę powszechną w wieku 65 lat, to oznacza, że jeżeli rezygnuje z pracy, przedstawia świadectwo pracy, to na drugi dzień może się zatrudnić” - usłyszeliśmy w ZUS-ie. -„Żeby prawo do emerytury przysługiwało, musiał mieć ukończone 65 lat, bo taki jest wiek emerytalny powszechny dla mężczyzny. Żeby prawo do emerytury zostało mu przyznane, to w stosunku pracy mógł pozostawać, ale żeby miał prawo do emerytury i żeby wypłata tej emerytury nastąpiła - trzeba było rozwiązać stosunek pracy z każdym pracodawcą”. ZUS potwierdził również, że emeryt taki, jak Józef Barnaś nie będzie przez nich rozliczany z osiąganych przychodów, ponieważ ukończył powszechny wiek emerytalny.

 

Była odprawa dla byłego urzędnika?

W art. 38 ust. 3 i 4 Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych czytamy, że „w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości: po 10 latach pracy – dwumiesięcznego wynagrodzenia, po 15 latach pracy – trzymiesięcznego wynagrodzenia, po 20 latach pracy – sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2 i 3, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy”. Czy to oznacza, że Józef Barnaś – nie dość, że pobiera świadczenie emerytalne i ponownie został zatrudniony na stanowisko drugiego wiceburmistrza Malborka z pensją około 8,5 tys. zł, to jeszcze dostał odprawę?

Źródło zbliżone do malborskiego magistratu podkreśla, że gdyby rzeczywiście Zastępca Burmistrza pobrał odprawę, to byłoby to wysoce nieetyczne z jego strony. Próbowaliśmy dowiedzieć się w magistracie, czy rzeczywiście Józefowi Barnasiowi wypłacona została odprawa. Cóż, powoływanie się na artykuł 61 (prawo dostępu do informacji publicznej) w mniemaniu malborskich urzędników nic nie znaczy, bowiem mimo upływu ustawowych 14 dni nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Czyżby nasi włodarze mieli coś do ukrycia? Czy po raz kolejny nasz e-mail z zapytaniem „zaginął” w wirtualnej przestrzeni malborskiego urzędu?


 

Dlaczego nie stawiamy na młodych? Czy należy przewietrzyć urząd?

Już we wrześniu 2002 r. przed kolejnymi wyborami samorządowymi w Malborku, Jan Tadeusz Wilk, jeden z ówczesnych liderów Bloku Obywatelskiego podkreślał, że „niektóre osoby związane z magistratem muszą odejść. Konieczne jest przewietrzenie urzędu”. Jak do tej kwestii by się teraz odniósł w kontekście ponownego zatrudnienia na stanowisko drugiego zastępcy Burmistrza Miasta Malborka, Józefa Barnasia? Może warto pochylić czoła nad tym tematem?

 

A co państwo sądzicie na ten temat? Czekamy na Wasze komentarze.

 

6 października br. wysłaliśmy e-mail do malborskiego magistratu z następującymi pytaniami:

Czy Drugi Zastępca Burmistrza Miasta Malborka, Józef Barnaś dostał odprawę z tytułu przejścia na emeryturę 30 września 2021 r.?

Dlaczego właśnie teraz Józef Barnaś, a nie rok temu, gdy osiągnął powszechny wiek emerytalny, postanowił przejść na emeryturę? Co kierowało drugim wiceburmistrzem, że wybrał właśnie ten moment?

Czy często praktykuje się takie zwalnianie i zatrudnianie w malborskim magistracie?

Dlaczego na miejsce Józefa Barnasia nie zatrudniono młodszej osoby z odpowiednim wykształceniem?

Czy malborski magistrat nie wymaga, jak to kiedyś powiedział Jan Tadeusz Wilk – przewietrzenia?

Ile osób piastujących stanowiska kierownicze w malborskim magistracie jest emerytami pobierającymi świadczenie z ZUS-u i nadal pracuje w urzędzie?

Ile osób w malborskim magistracie jest emerytami pobierającymi świadczenia z ZUS-u i nadal pracuje w urzędzie?

Jaki procent osób zatrudnionych w malborskim magistracie to osoby w przedziale wiekowym 20-40 lat, 40-60 lat oraz powyżej 60 roku życia?

Czy miasto Malbork rzeczywiście stać na dwóch zastępców Burmistrza?

Kiedy Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta Malborka, Jan Tadeusz Wilk przeszedł na emeryturę?

Czy przejście na emeryturę Jana Tadeusza Wilka miało podobny schemat, jak w przypadku Józefa Barnasia?

Czy Jan Tadeusz Wilk również dostał odprawę z tytułu przejścia na emeryturę?

Prosimy o odpowiedź w trybie dostępu do informacji publicznej na adres e-mail redakcji TvRegionalna24.pl

Do czasu publikacji artykułu, żadna odpowiedz nie dotarła.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Malbork
Malbork 09.12.2021, 03:56
Za nie gospodarność tacy ludzi powinni trafić do więzienia
mix
mix 03.11.2021, 16:16
nie zapominajmy że dyrektora domu kultury też wybrali z Gdańska a czemu nie z Malborka czemu to nie było kryterium? To proste tak się spłaca partyjne obietnice
ricardo
ricardo 02.11.2021, 21:58
Kolesie.
matka
matka 02.11.2021, 14:28
Dzisiaj byłam na cmentarzu i zapoznałam się z cennikiem Mieszkańcy proszę przeczytajcie za co i ile płacimy 4 tys.zł zostawimy na cmentarzu a gdzie trumna ubranie itd Taką podjęli decyzję nasi bez Radni na których my głupcy głosowaliśmy Teraz trzeba dobrze się zastanowić kogo wybrać ,ażeby nie byli oderwani od rzeczywistości
wtf
wtf 02.11.2021, 10:31
Skandal, a przeciętny urzędnik, ktróy tak na serio odwala robotę, a nie tylko podpisuje dokumenty zarabia niewiele więcej od minimalnej krajowej
Ania
Ania 02.11.2021, 08:08
To jest skandal dwoch wiceburmistrzow emerytow i kaska leci odprawy wziete po 600 % czyli jakies 50 tysiecy za jeden dzien wolnego i powrot, a mlodzi zagranice albo za 3000 brutto - to bardzo nie edukacyjne Panie Marku, ciekawe ilu emerytow takich jest w UM i ile nas to kosztuje? Tak swoja droga swietni specjalisci. Jeden mial najgorszy wynik na burmistrza jak ostatnio startowal ( JTW), a drugi nawet na radnego nie zostal wybrany bo wszyscy wiedza ze jest mierny. Jakie miasto taka patologia.
H.T
H.T 01.11.2021, 22:33
I tak to się kręci w tym mieście i kraju !!!
Krzyżak
Krzyżak 01.11.2021, 10:18
W ramach komentarza proszę obejrzeć skecz kabaretu neonówka pt. Teleekspres i zastosować to w realu
Daniela
Daniela 31.10.2021, 23:56
A ja uwazam ze jeden wiceburmistrz wystarczy. Od spraw inwestycji powinien byc kierownik. Miasta nie stac na takie wydatki. Lepiej pieniadze z wyplaty dla drugiego vice przeznaczyc na modernizacje chodnikow bo pozostawiaja wiele do zyczenia .
Izabela
Izabela 31.10.2021, 23:23
Pan Barnas powinien odejsc na zasluzona emeryture i zrobic miejsce mlodym. Ile mozna pracowac ? Jeden bierze podwojna kase i to niemala a drugi szuka pracy. Tak nie powinno byc.
Martyna
Martyna 31.10.2021, 21:49
Takich wysokich stanowisk nie powinni zajmowac emeryci. On juz sie napracowal zarobil sobie i teraz niech da zarobic innym. Dlaczego absolwenci studiow wyzszych musza szukac pracy w innych miastach bo w Malborku dalej pracuje zachlanny emeryt a dla mlodych nie ma pracy. Kazdy by chcial pracowac na tym stanowisku.
Ys
Ys 31.10.2021, 20:37
Brak słów......w innym przedsiębiorstwie się tak nie da ..hmmm
młody
młody 31.10.2021, 17:37
Czy to Wasz Magistrat zdecydował że za Kaplicę na Cmentarzu trzeba zapłacić 130 zł Czy dopasowaliście swoje wysokie pensje + wysoką emeryturę p.Barnaś
Kajka
Kajka 31.10.2021, 17:15
Szok!! Młodzi ludzie muszą szukać pracy w Gdańsku bo w Malborku blokują etaty ludzie, którzy mają emerytury!! Dlaczego jeżeli nabyli prawa to nie idą na emeryturę, dlaczego ?? Czy Malborski magistrat ma być miastem kolesi i kumoterstwa. Przykre i szok!!
Martynka
Martynka 31.10.2021, 15:36
Piekna willa w centrum miasta,dobra emerytura,i jeszcze dodatkowe zatruieni,skandal.anna
Babcia
Babcia 31.10.2021, 14:53
Przecież wszyscy tak robią, jeżeli chcą pracować. Emerytury wypracowali. Kto chce pracuje, kto chce siedzi w domu. Popytajcie znajomych i rodziców
Wojtas
Wojtas 31.10.2021, 15:04 (odpowiedź do Babcia)
Napracował się, ma emeryturę to niech wnuków pilnuje a nie zajmuje miejsce młodym.
Emerytka
Emerytka 31.10.2021, 17:59 (odpowiedź do Wojtas)
Dlaczego ma pilnować wnuki? Swoje dzieci odchował. Tak traktujecie swoich rodziców? Darmowe niańki? Może pilnować, ale nie musi. Troszkę szacunku do starszych
janek
janek 03.11.2021, 11:14 (odpowiedź do Emerytka)
To "pilnowanie wnuków" to raczej sarkazm. Pani broni człowieka, który zarabiając ponad 8 tys. zł miesięcznie, odchodzi na jeden dzień i wraca ponownie i może dorabiać do emerytury dodatkowe około 4 tys. zł. Ja mu tego nie zazdroszczę, jednak przynajmniej powinien zawiesić swoją emeryturę. Jego comiesięczny zarobek, będzie oscylował w granicach 12 tys. zł. Czy to nie koliduje z tym, co na co dzień otrzymuje większość emerytowanych mieszkańców Malborka? A po drugie, gdzie wykształcony mieszkaniec Malborka, może znaleźć dobrze płatną pracę? Czy są w Malborku firmy, które zapłacą młodemu, wykształconemu człowiekowi? Ja nie widzę takich firm. Oj nie, chyba przesadziłem, powstaną kolejne2 hipermarkety. I osoba z wykształceniem mgr inż. trafi do magazynu takiego sklepu?
mlody
mlody 31.10.2021, 13:28
Skandal Panie Burmistrzu Byłam Pana zwolenniczką NIkt nie wybrał p Bernasia na wice ale była teraz możliwość odstąpienia od bogatego emeryta na rzecz młodego i wykształconego ale takiego boi się władza Prawda Już czas przewietrzyć bogatych emerytów i postawić na Młodych Skandal i jeszcze raz skandal p. Burmistrzu
citizen of city
citizen of city 31.10.2021, 12:00
Wietrzenie urzędu i rady powinno udbyć sie już jakiś czas, a część osób powinna trafić w inne miejsce niż dom spokojnej starości.
Kombinatorek
Kombinatorek 31.10.2021, 10:33
Deweloperskie kombinatorskie miasteczko. Wszystkim urzędnikom z Malborka powodzi się nadwymiar bardzo dobrze. A jak powodzi się mieszkańcom? Co zrobiono dla rozwoju społeczności, młodzieży. Gdzie są godziwe zarobki dla pracującej młodzieży, jak gospodarczo zacofano Malbork?
Piotr
Piotr 31.10.2021, 09:07
Miasto Malbork to miasto starych ludzi. Nic się nie dziele dla młodych. Robi się parki, skwerki i pomniki. A co dla młodych ludzi? NIC! Wszystko się robi dla starszych ludzi bo to elektorat obecnego burmistrza. Dramat.
Stary zgred
Stary zgred 31.10.2021, 08:49
Zakłamane lewactwo w urzędzie miasta .
obserwator .
obserwator . 31.10.2021, 08:53 (odpowiedź do Stary zgred )
Ręka rękę myje .