Wydanie nr 101/2021, Niedziela 11.04.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Filip, Herman, Leon, Jaromir, Gemma, Leona, Hildebrand, Hildebranda, Adolf
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak sprytnie urządzić małą, prostokątną łazienkę?

Jak sprytnie urządzić małą, prostokątną łazienkę? fot. Jak sprytnie urządzić małą, prostokątną łazienkę?
Czy można stworzyć przytulną, sprzyjającą relaksowi przestrzeń w łazience, która na pierwszy rzut oka wygląda jak ciemny, wąski korytarz? Naszym zdaniem tak – i mamy dla Ciebie kilka wskazówek aranżacyjnych, z których możesz skorzystać, urządzając tak nieustawne pomieszczenie. 

Odpowiedni układ do wąskiej i długiej łazienki  

W przypadku długiej i wąskiej łazienki należy dobrze przemyśleć układ poszczególnych elementów wyposażenia. Całość powinna bowiem nie tylko ciekawie wyglądać i być wygodna w użytkowaniu, ale również nie utrudniać chodzenia po pomieszczeniu.  

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji okazuje się wybór układu jednorzędowego, czyli takiego, w którym wszystko (wanna, toaleta, umywalka, meble itd.) znajduje się po jednej stronie. Druga z kolei pozostaje pusta i stanowi korytarz komunikacyjny, zapewniający swobodny dostęp do poszczególnych elementów wyposażenia łazienki.  

Jak optycznie skrócić pomieszczenie?  

Łazienka, która jest wąska i jednocześnie ponadprzeciętnie długa, ma zaburzone proporcje. Jeśli skorzystasz z pewnych tricków aranżacyjnych, uda Ci się je wyrównać, a tym samym sprawić, że wnętrze będzie bardziej przypominać pomieszczenie użytkowe a nie ciąg komunikacyjny.  

Aby wizualnie skrócić i poszerzyć łazienkę, możesz:  

  • zabudować dwie krótsze ścianki – jeśli to możliwe, na jednej z nich umieść wannę, a na drugiej zorganizuj strefę prania z pralką slim Electrolux o mniejszych niż zazwyczaj gabarytach. Takie urządzenia mają zwykle dokładnie te same funkcje, co ich pełnowymiarowe odpowiedniki, a jednak zajmują znacznie mniej miejsca. W małej i wąskiej łazience możesz też wykorzystać pralkę przeznaczoną do zabudowy, którą ukryjesz w szafce,  

  • zastosować odpowiednią kolorystykę – jeśli całe wnętrze będzie utrzymane w jasnych barwach a dwie krótsze ściany w ciemnych, będą wyglądać tak, jak gdyby znajdowały się bliżej niż w rzeczywistości,  

  • wybrać dobre płytki podłogowe – optycznemu poszerzeniu łazienki sprzyja ułożenie podłużnych płytek wzdłuż pomieszczenia,  

  • umieść w niej duże lustro – o powiększającym potencjale lustrzanej powierzchni nie trzeba już nikogo przekonywać. Zastosowana w ciasnej łazience wpłynie na jej optyczne poszerzenie.  

Mała, prostokątna łazienka – pozostałe wskazówki aranżacyjne  

Wąskiej, przypominającej korytarz łazience brakuje jednego: przestronności. A jej wrażenie możesz stworzyć poprzez odpowiednie zabiegi aranżacyjne. Jednym z nich jest wybór podwieszanej ceramiki. Gdy toaleta i umywalka nie dotykają posadzki, to sprawiają, że powierzchnia podłogi wydaje się większa niż w rzeczywistości.   

W małych, prostokątnych wnętrzach warto też postawić na przeszklenia. Przy ich pomocy jesteś w stanie wydzielić w pomieszczeniu  funkcjonalną strefę kąpielową, nie przytłaczając pomieszczenia. Co więcej, jeden element w postaci bezbrodzikowego natrysku z gładkim, szklanym przepierzeniem jest w stanie nadać nowoczesny wyraz całej łazience.  

Twoja łazienka będzie przypominać ciemny, ponury korytarz tylko wtedy, gdy będzie niedostatecznie oświetlona. Pamiętaj o tym, że światło odbijające się od błyszczących powierzchni optycznie powiększa przestrzeń i dodaje jej przestronności. W długim pomieszczeniu jedna lampa centralna może się okazać niewystarczająca. Warto ją dopełnić dodatkowymi akcesoriami świetlnymi – efektownymi kinkietami lub punktami czy taśmami LED-owymi. 

Jak sprytnie urządzić małą, prostokątną łazienkę?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.