W I rundzie Młodzieżowej Ligi Województwa Pomorskiego szesnastka malborczyków pokazała się z doskonałej strony. W gronie dwudziestu klubów w klasyfikacji drużynowej, nasza ekipa uplasowała się na doskonałym 6 miejscu, zdobywając w Gdańsku 10 medali, z czego 4 srebrne i 6 brązowych.
- „Miejsca na podium w każdym ze swoich startów zajęła niezawodna Nadia Walentynowicz. Dwa drugie i jedno trzecie miejsce oraz druga lokata w klasyfikacji generalnej to gdański dorobek naszej zawodniczki” - informuje Iwona Ciecholewska z MAL WOPR. - „Na uwagę zasługuje fenomenalny rekord życiowy Nadii uzyskany na sprinterskim dystansie 50m stylem dowolnym, który od niedzieli wynosi 27,87s”.
Minione zawody z pewnością dobrze będzie wspominał Igor Jastrzębski, który wrócił z nich z trzema rekordami życiowymi oraz trzecią lokatą w konkurencji 50m stylem grzbietowym. Igor zaliczył w Gdańsku bardzo dobry start, jeśli tylko nabierze wiary w siebie, kolejne sukcesy będą przychodziły same. Po pierwszej rundzie malborski pływak zajmuje bardzo dobre 13 miejsce w gronie 60 sklasyfikowanych zawodników.
- „Tę samą lokatę, choć w zestawieniu 27 startujących zajął w I rundzie Kamil Czarnota. Kamil wrócił z Gdańska z dwoma „życiówkami” i drugim miejscem w konkurencji 50m stylem grzbietowym. Na miejscu szóstym w zestawieniu juniorek 16-letnich z brązowym medalem i doskonałym rekordem życiowym na 200m stylem dowolnym (2:18,29) uplasowała się Magda Mroczek, a tuż za nią sklasyfikowana została Klaudia Wolanin, która wywiozła też z Gdańska trzecie miejsce na 50m stylem dowolnym” - informuje Iwona Ciecholewska. - „Na duże brawa zasługują po niedzielnych zawodach ci, którzy wrócili do klubu po przerwie. Od stycznia swoją przygodę z pływaniem wznowili Wiktoria Grabara i Nikodem Hermanowicz. Oboje spisali się doskonale, płynąc w czasach swoich rekordów życiowych, a Nikodem przy okazji zajął też trzecie miejsce na 50m stylem klasycznym. Na 7 miejscu w zestawieniu juniorów 16-letnich uplasował się Jakub Grapentyn, który wyśrubował przy okazji swój dotychczasowy rekord życiowy w konkurencji 200m stylem dowolnym na poziom 2:06,31. W tym samym zestawieniu Konrad Patoka zajmuje po pierwszej rundzie miejsce 12, jednak w Gdańsku nasz pływak zaliczył dyskwalifikację na 200m stylem zmiennym, w związku z czym liczone miał dwa, a nie trzy starty. Ma więc szansę poprawić miejsce w „generalce” w kolejnej rundzie. Mimo pecha nasz pływak mógł się cieszyć na zawodach z nowego, doskonałego rekordu życiowego na 50m stylem motylkowym, w którym po raz pierwszy przekroczył granicę 29 sekund (28,83). Dyskwalifikację wynikającą z przedwczesnego startu na 50m stylem motylkowym zanotował też Piotr Zakrzewski. To niepowodzenie tylko go jednak zmotywowało i w konkurencji 50m stylem grzbietowym mógł już cieszyć się zarówno z nowej „życiówki”, jak i trzeciej lokaty w zestawieniu juniorów 17-18 lat”.
Doskonale na zawodach w Gdańsku zaprezentowały się również nasze juniorki w kategorii 14 lat - Zuzanna Suska i Michalina Zielska zapisały na swoim koncie po dwa rekordy życiowe, a także zajęły bardzo dobre lokaty w klasyfikacji generalnej. Zuza jest 12, a Michalina oczko niżej w zestawieniu 46 pływaczek. Ich koleżanka klubowa Agata Kupińska mogła w Gdańsku cieszyć się z piątej lokaty w debiucie w konkurencji 200m stylem zmiennym. Tę samą lokatę na 50m stylem klasycznym zajął Piotr Szuryński ale to ze startu na 50m stylem dowolnym Piotr cieszył się najbardziej, bowiem po raz pierwszy w karierze pokonał w nim barierę 30 sekund notując czas 29,74.
- „Swoje bariery pokonał też Antoni Rozalewicz, który w stylu dowolnym poprawił rekord życiowy na dystansie 50m, zaś w konkurencji czterokrotnie dłuższej po raz pierwszy w życiu zszedł poniżej 3 minut (2:55,49). To właśnie pokonywanie barier i zdobywanie nowych rekordów życiowych jest w pływaniu najważniejsze” - informuje Iwona Ciecholewska. - „Co nie znaczy, że medale i zajmowanie miejsc na podium nie cieszy. Emocji i radości w wyścigach sztafetowych na zakończenie gdańskich zmagań nie zabrakło. Pod nieobecność Liliany Szpaczyńskiej, która przebywa na kwarantannie, srebrny skład sztafety dziewcząt 4x100m stylem dowolnym z Mistrzostw Polski sprzed dwóch lat, został uzupełniony przez młodszą o rok Aleksandra Ziemińską. Ola swoje zadanie spełniła wzorowo. Dziewczyny płynęły jak z nut niesione dopingiem kolegów z klubu i zameldowały się na mecie jako drugie w zestawieniu 8 sztafet. Warto dodać, ze Ola zaliczyła też w Gdańsku nowy rekord życiowy na dystansie 50m stylem dowolnym”.
Startując w ścisłym reżimie sanitarnym, na słupkach startowych w Gdańsku stanęło ponad 250 zawodników z klubów Pomorza i okolic. Malborscy pływacy mimo wielu perturbacji związanych z remontem pływalni i wielu przerw w cyklu treningowym, przetrwali i pokazali się na zawodach z bardzo dobrej strony.
- „Liczymy, że kolejna przerwa, tym razem związana z przeglądem technicznym skończy się już za tydzień i zawodnicy MAL WOPR będą mogli szybko wrócić do cyklicznych treningów, by na zawodach z sukcesami reprezentować Malbork” - podsumowuje Iwona Ciecholewska.
Informacja i zdjęcia: Iwona Ciecholewska, MAL WOPR