Wydanie nr 89/2024, Piątek 29.03.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kredyt hipoteczny – ranking banków

Kredyt hipoteczny – ranking banków fot. Kredyt hipoteczny – ranking banków
Mimo iż w tym roku liczba osób decydujących się na różnego rodzaju kredyty spadła z uwagi na niepewną sytuację w związku z pandemią koronawirusa, to dotychczas statystyki prezentowały się dość imponująco. Według danych z raportu Związku Banków Polskich kredyt w różnych formach posiada ponad 15 milionów Polaków, a więc około połowa dorosłych obywateli.

Jeśli chodzi o same kredyty konsumpcyjne, tutaj liczba ta sięga do około 8 milionów osób. Brzmi to naprawdę niewiarygodnie, ale nie da się ukryć, że coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaju zobowiązania. Dzieje się tak dlatego, że paradoksalnie czujemy się bardziej pewnie pod względem finansowym i mamy poczucie, że jesteśmy w stanie terminowo spłacać kredyt. Wśród tych najchętniej zaciąganych znajdziemy między innymi kredyt hipoteczny, którego oferty porównamy na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

Kredyt hipoteczny – co to takiego?

 

Kredyt hipoteczny stanowi rodzaj długoterminowego kredytu celowego. Oznacza to, że pieniądze pożyczane od banku muszą mieć konkretne przeznaczenie i należy udokumentować ich wydanie. W przypadku kredytu hipotecznego celem tym jest oczywiście zakup mieszkania lub domu, ale nie tylko. Można z jego pomocą wybudować również własny dom, kupić działkę budowlaną, a nawet wyremontować mieszkanie. Tym, co jeszcze charakteryzuje kredyt hipoteczny jest fakt, że zabezpieczenie dla banku stanowi tu hipoteka ustanowiona na jego rzecz.

Oczywiście każda forma kredytu hipotecznego różni się trochę między sobą. Na przykład w przypadku zakupu gotowej nieruchomości musimy wskazać konkretne mieszkanie czy dom, który zamierzamy nabyć, a bank płaci za nie określoną część, aczkolwiek nie na konto kredytobiorcy, jak to jest przy kredycie gotówkowym. Z kolei w sytuacji, gdy bierzemy kredyt na budowę domu, pieniądze są przelewane w transzach zawsze po zakończeniu pewnych etapów budowy.

Dokumenty potrzebne podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny

 

Z pewnością każdy wie, że tak długookresowy kredyt wiąże się z szeregiem formalności, których należy dopełnić. W związku z tym przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny konieczne będzie zgromadzenie pewnych dokumentów, w tym tych związanych z interesującą nas nieruchomością. Należy przygotować przede wszystkim dowód osobisty, a także wypełniony wniosek o przyznanie kredytu. Poza tym potrzebne będzie również zaświadczenie o dochodach, zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy, a także wyciąg z konta bankowego – w zależności od banku z ostatnich trzech, sześciu lub dwunastu miesięcy.

Niezbędne będą też dokumenty bezpośrednio powiązane z zakupem nieruchomości, a więc jej wycena, odpis z księgi wieczystej, dokument zaświadczający o prawie własności zbywcy do nieruchomości czy umowa przedwstępna.

Jak wygląda wnioskowanie o kredyt? Do czego przyda się ranking banków kredyt hipoteczny?

 

Sam proces wnioskowania o kredyt hipoteczny może wydawać się być dość skomplikowany, aczkolwiek w rzeczywistości nie jest to aż tak trudne. Należy przede wszystkim dostarczyć bankowi wypełniony wniosek o przyznanie kredytu. Poza tym bank musi zweryfikować naszą tożsamość poprzez sprawdzenie dowodu osobistego. Następnie jesteśmy sprawdzani pod kątem zdolności i wiarygodności kredytowej, co oznacza, że bank analizuje nasze dochodu, comiesięczne wydatki, liczbę osób w gospodarstwie domowym oraz weryfikuje nasze zatrudnienie. Kontrolowana jest także historia kredytowa, która znajduje się w raporcie z Biura Informacji Kredytowej, w związku z czym przed planowanym ubieganiem się o kredyt warto zadbać o budowanie pozytywnej historii kredytowej, na przykład poprzez zaciąganie małych zobowiązań, które będziemy terminowo spłacać.

Poza tym warto zapoznać się także z innymi warunkami, które ustala indywidualnie dany bank. Są to między innymi wymagane bądź opcjonalne ubezpieczenie nieruchomości, obligatoryjne ustanowienie hipoteki na rzecz banku oraz wniesienie ustalonego wkładu własnego. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny ranking banków będzie tu bardzo pomocny. Narzędzie to szereguje kolejno oferty banków od tych najkorzystniejszych dla klienta. Znajdziemy tam wiele istotnym kwestii, takich jak koszty kredytu, dodatkowe opłaty itp. Oprócz tego za pośrednictwem rankingu można sprawdzić, jakie wymogi stawia każdy bank, co będzie potrzebne przy wnioskowaniu i jakich niestandardowych rzeczy oczekuje bank (np. założenia konta osobistego, znacznie wyższego niż normalnie wkładu własnego).

Kredyt hipoteczny – ranking. Jakie parametry ofert porównywać?

 

Jeśli chodzi o ranking, kredyt hipoteczny porównywany jest pod względem kilku najistotniejszych parametrów. Pierwszym z nich jest okres kredytowania, czyli czas, na jaki zaciągamy zobowiązanie. Warto wiedzieć, że im dłuższy jest okres kredytowania, tym niższe mogą być raty, ale jednocześnie ostateczne koszty kredytu są wyższe. Obecnie maksymalny okres kredytowania wynosi w niektórych bankach 35 lat.

Kolejną kwestią jest wkład własny. Banki z reguły ustalają indywidualne wymogi co do wkładu własnego. Z reguły jest to 10% wartości nieruchomości, jednak wówczas konieczne jest wykupienie ubezpieczenia. Obecnie minimalny wkład własny wynosi 20% wartości nieruchomości.

Istotnym elementem całkowitego kosztu zobowiązania jest – jeśli chodzi o kredyt hipoteczny – RRSO. Ranking pozwala tu sprawdzić, w których banku Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest najniższa, dzięki czemu można naprawdę dokładnie oszacować, ile rzeczywiście przyjdzie nam zapłacić.

Kredyt hipoteczny – ranking banków
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.