Wydanie nr 155/2023, Niedziela 4.06.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Dacjan, Karol, Braturad, Niepełka, Karp, Franciszek, Saturnina, Gostmił, Aleksander, Skarbisław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdzie kupić szczepionkę i jak zaszczepić się przeciwko grypie? - pytają mieszkańcy Malborka.

Gdzie kupić szczepionkę i jak zaszczepić się przeciwko grypie? - pytają… fot. Archiwum TvMalbork.pl
Z roku na rok zwiększa się liczba przypadków zachorowań na grypę wśród naszego społeczeństwa. Jest to wirusowa choroba zakaźna układu oddechowego, przenoszona drogą kropelkową. Występuje sezonowo i z różnym nasileniem, najczęściej pojawia się już wraz z nadejściem chłodnej i wilgotnej jesieni. Lekarze wskazują, że najlepszym sposobem uniknięcia sezonowej grypy jest szczepienie.

 

Szczyt zachorowań na grypę przypada na pierwszy trymestr roku, czyli styczeń, luty i marzec. Lekarze doradzają, by zatem najlepiej zaszczepić się jeszcze przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia. Nie wyklucza to przyjęcia szczepionki w późniejszym terminie, nawet w marcu. Warto wspomnieć, że szczepienie przeciwko grypie warto co roku powtarzać.

Do naszej redakcji zadzwonił jeden z mieszkańców naszego miasta z pytaniem, gdzie może kupić szczepionkę przeciwko grypie i się zaszczepić? Postanowiliśmy zająć się sprawą i dowiedzieć szczegółowo, co trzeba zrobić, by móc się zaszczepić.

 

 

 

 

Chcę się zaszczepić. Co muszę zrobić?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, szczepimy się przede wszystkim po to, by zapobiec zachorowaniom na grypę. Zatem szczepionka polecana jest wszystkim, którzy chcą uniknąć zachorowania na grypę. Przy czym pamiętajmy, że szczepienie nie daje nam 100% gwarancji, że w ogóle nie zachorujemy na grypę. Jednak, gdy już będziemy ją przechodzić, wówczas mamy szansę na jej znacznie łagodniejsze objawy i mniejsze ryzyko pogrypowych powikłań. Lekarze często podkreślają, że szczepienie przeciwko grypie jest tym skuteczniejsze, im więcej osób z niego korzysta.

Jeżeli podjęliśmy decyzję o zaszczepieniu się przeciwko grypie, wówczas musimy umówić się na wizytę u lekarza podstawowej opieki, który dokona kwalifikacji do szczepienia. Co to oznacza? Podczas wizyty lekarz zbierze od nas informacje dotyczące przebytych i obecnych chorób, a także przyjmowanych przez nas wcześniej i obecnie lekarstw. Na podstawie tego wywiadu stwierdzi przeciwwskazania lub ich brak do przyjęcia szczepionki. Obecnie, w związku z epidemią koronawirusa, większość lekarzy kwalifikuje pacjentów do szczepienia w trakcie teleporady. Gdy otrzymamy już kwalifikację oraz receptę na szczepionkę, wówczas udajemy się do apteki, by ją wykupić. Ostatnim krokiem jest już samo szczepienie. Musimy wcześniej się tylko umówić w poradni, by wykwalifikowany personel medyczny (lekarz lub pielęgniarka) mógł ją nam wykonać.

 

 

 

 

Szczepionki przeciwko grypie podlegają refundacji.

Od 1 września br. tegoroczne szczepionki przeciwko grypie podlegają refundacji, jednak nie jest to równoznaczne z ich dostępnością w aptekach. Z informacji, jakie uzyskaliśmy z jednej z aptek w Malborku wynika, że część zamówionych przez nich szczepionek będzie dostępna już od połowy września, jednak kolejne dostawy przewidziane są dopiero na październik.

W sezonie 2020/2021 dostępne będą szczepionki przeciwko grypie w formie zastrzyku – Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra w cenie 45,78 zł i 47,83 zł oraz szczepionka donosowa dla dzieci do 2 roku życia i młodzieży – Fluenz Tetra w cenie 95,73 zł. W związku z tym, że szczepionki te zaliczają się do leków refundowanych, a ich ceny są urzędowe, zapłacimy za nie w każdej aptece tyle samo.

Do refundacji szczepionki przeciwko grypie uprawniają nas występujące choroby współistniejące, tj. niewydolność układu oddechowego, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, niewydolność układu krążenia, choroba wieńcowa, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne (np. cukrzyca) oraz choroby neurologiczne. Refundacja szczepionki przysługuje również osobom z obniżoną odpornością. Dostępne w Polsce szczepionki przeciwko grypie zawierają cząstki wirusa grypy lub powierzchniowe białka wirusa grypy. Charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych poszczepiennych odczynów. Używane do produkcji szczepionek szczepy rekomendowane są przez WHO – Światową Organizację Zdrowia. Szczepionka na grypę ważna jest przez rok.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Popi
Popi 17.09.2020, 14:45
Super rzetelny artykul
Ministrant
Ministrant 16.09.2020, 15:43

………………………………..Każdy ksiądz musi być kastrowany aby z godnością znosił trudy celibatu. Należy usunąć mu jąderka. Które wkładamy do słoika i stawiamy na telewizor. Fiuta mu zostawiamy co by miał czym się bawić w wolnym czasie od posługi. Pozdrawiam.
Jare
Jare 16.09.2020, 10:28
taka sytuacja jest wszędzie, pewnie szczepionki beda po 100 zł
Malbkontent
Malbkontent 15.09.2020, 23:44
To informacja z jednej apteki. A co z pozostałymi, bo jest ich jeszcze parę w mieście i w powiecie?