Wydanie nr 16/2021, Sobota 16.01.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Marceli, Waldemar, Waleriusz, Treweriusz, Włodzimierz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kupiłeś auto? Sprawdź, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji

Kupiłeś auto? Sprawdź, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji fot. Kupiłeś auto? Sprawdź, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji
Wymarzony dzień dla każdego kierowcy. Dzień zakupu nowego samochodu. Jeśli udało się kupić po promocyjnej cenie i w dobrym stanie, ta chwila jest jeszcze lepsza. Nie oznacza to jednak, że od razu możemy oddać się jeździe nowym autem. Czekają jeszcze formalności, które definiuje polskie prawo. Prócz samej rejestracji samochodu, istnieje także obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego. Powstaje jednak pytanie, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji przysługuje szczęśliwemu nabywcy?

 

Czas goni. Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione OC. Nawet jeżeli stoi w garażu lub nie jest używany. To ubezpieczenie chroni kierowców przed finansowymi skutkami stłuczek, wypadków i innych sytuacji drogowych. Kupując nowe auto trzeba mieć na względzie wydatek w postaci wykupienia ubezpieczenia. Co jednak jest pierwsze? Rejestracja czy ubezpieczenie samochodu?

Okazuje się, że i w tym przypadku polskie prawo jest precyzyjne i nie daje kierowcom wielkiego pola manewru. Trzeba wykupić ubezpieczenie nowego samochodu kiedy tylko zostanie zarejestrowany, a dokładniej: najpóźniej w dniu rejestracji. Najlepiej wykupić je już wcześniej, po zakupie auta. Zdecydowanie tańsze OC w prosty sposób można znaleźć przez internet – posiłkować się można kalkulatorem ubezpieczeń komunikacyjnych OC. W kilka minut znajdziesz najatrakcyjniejsze cenowo oferty i kupisz polisę online. Kiedy już przystąpisz do rejestracji nowego nabytku w urzędzie, weź ze sobą dowód zakupu ubezpieczenia. Jedna rzecz będzie z głowy.

Oczywiście warto pamiętać o poprzedniej polisie. Z reguły kupujemy samochody na rynku wtórnym, czyli używane. Poprzedni właściciel musiał mieć wykupioną polisę OC. Przy sprzedaży nie musiał jej wypowiadać – wówczas ubezpieczenie OC przechodzi na Ciebie. Warto jednak pamiętać, że może dojść do rekalkulacji składki z uwagi na inne dane ubezpieczonego – wiek, staż, historię jazdy, miejsce zamieszkania. Możesz też ją wypowiedzieć sam, jeśli nie odpowiadają Ci warunki, a następnie wykupić nową polisę. Pamiętaj jednak, że przy zakupie stare ubezpieczenie przechodzi na Ciebie, więc nie musisz się martwić jego brakiem przy rejestracji.

 

Lepiej nie spóźnij się z wykupieniem OC. Oto potencjalne konsekwencje

Jak wiadomo, lepiej w życiu być punktualnym. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą pieniądze i formalności. Nie inaczej jest w sytuacji z wykupieniem OC i rejestracją samochodu. Jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie komunikacyjne należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji nowego auta. Co jednak gdy przez całe zamieszanie związane z zakupem, spóźnimy się z ubezpieczeniem?

Cóż, czeka nas kara finansowa. Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie OC dzień po rejestracji, zapłacisz 1040 zł kary za samochód osobowy. Inaczej stawka wygląda w przypadku samochodów ciężarowych. 

Lepiej jednak nawet wtedy nie zwlekać, gdyż to najmniejszy możliwy wymiar kary. Jeżeli jakimś sposobem nie zdążysz wykupić OC przez 14 dni od daty rejestracji, kara zaboli bardziej. Wówczas trzeba zapłacić aż 5200 zł, co czasami jest równowartością używanego i sprawnego auta.

Polecamy do dodatkowego przeczytania wpis na Akademii Mfind o wnioskach dotyczących o rejestracji samochodu - https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/wniosek-o-rejestracje-pojazdu/

Kupiłeś auto? Sprawdź, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.