Wydanie nr 224/2020, Wtorek 11.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Bezpieczny weekend” - od środy na drogach więcej policyjnych patroli.

  • Wydanie nr 224/2020
  • 10 czerwca 2020, 08:27
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
„Bezpieczny weekend” - od środy na drogach więcej policyjnych patroli. fot. pomorska.policja.gov.pl
Przed nami kolejny długi weekend „Bożego Ciała”, co wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu czuwać będzie większa, niż zazwyczaj liczba policjantów ruchu drogowego. Wzmożone działania związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa, porządku i płynności w ruchu drogowym podczas nadchodzących dni. To wszystko w ramach ogólnopolskich działań pn. "Bezpieczny weekend".

 

W najbliższych dniach, w związku ze świętem „Bożego Ciała”, należy spodziewać się zdecydowanie większego, niż zwykle, natężenia ruchu. W całej Polsce nad bezpieczeństwem na drogach czuwać będą policjanci ruchu drogowego. Podczas tego weekendu należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Pamiętajmy, że jazda z prędkością niezgodną z przepisami może skończyć się utratą prawa jazdy, a niezatrzymanie się do kontroli to przestępstwo. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, niezatrzymanie się do kontroli drogowej pomimo wydawanych przez policjanta poleceń, stanowi przestępstwo zagrożone karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

 

Bezpieczny weekend”.

Podczas ogólnopolskich działań pn. "Bezpieczny weekend" trwających od środy do niedzieli, tj. od 10 czerwca do 14 czerwca br. oprócz kontroli prędkości policjanci pełniący służbę zwrócą szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, szczególnie dzieci. Funkcjonariusze będą również sprawdzać stan techniczny pojazdów. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania Policji nie zapewnią każdemu bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, w tym od naszej kultury jazdy, stanu psychofizycznego kierowcy, prędkości, zachowania ostrożności oraz stosowania zasady ograniczonego zaufania na drodze.

 

 

 

 

 

Przed wyjazdem na długi weekend pamiętaj o kilku zasadach.

Zabezpiecz mieszkanie przed kradzieżą, zamknij okna i drzwi, wyłącz prąd, gaz i wodę. Zaufanego sąsiada poproś o opiekę nad mieszkaniem. Jeżeli możesz, zainstaluj czasowy włącznik/wyłącznik oświetlenia (możesz w ten sposób oszukać złodzieja i sprawić wrażenie, że ktoś jest w domu). Spisz rzeczy wartościowe i sprzęt elektroniczny (szczególnie numery fabryczne). Spis weź ze sobą lub pozostaw u rodziny, znajomych, sąsiada (u osób, którym ufasz). Jeśli planujesz podróżować komunikacją publiczną (pociąg autobus), weź ze sobą tylko taką ilość gotówki, jaka jest ci niezbędna. Pieniądze na bilet włóż do portfela, resztę schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Włóż je do 2-3 kieszeni (w przypadku kradzieży unikniesz dużych strat). Unikaj tłoku. Jeżeli wchodzisz do autobusu czy pociągu, uważaj na osoby podejrzanie się zachowujące. Nie pozostawiaj w przedziale bagażu bez opieki. Podróż samochodem dobrze zaplanuj. Pamiętaj, że piękna pogoda często wpływa na rozproszenie uwagi kierowców. Zawsze należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. Dostosuj prędkość do warunków na drodze.

Policjanci przypominają, że pomimo zniesienia przez rząd limitu dotyczącego liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie, nadal w tych miejscach obowiązują niżej wymienione nakazy i zakazy, za których nierespektowanie mundurowi będą stosować represje karne.

 

 

 

 

Ograniczenia w przemieszczaniu się.

Obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie oraz osoby, które zasłaniają usta i nos. Ograniczenie obowiązuje do odwołania.

 

 

 

 

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych.

Obowiązek dotyczy noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych. Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień, w sklepie, banku, na targu i na poczcie, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele, w szkole, na uczelni, w urzędzie (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu) i innych budynkach użyteczności publicznej. Wyjątkiem są restauracje lub bary, gdy zajmiesz miejsce przy stole i jesz lub pijesz oraz miejsce pracy, jeśli nie masz styczności z osobami z zewnątrz (np. podczas obsługi klientów i interesantów). Ograniczenie obowiązuje do odwołania.

 

 

 

 

 

Apel policjantów.

Policja apeluje o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie oraz o przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń.

 

 

 

 

 

Informację przekazała: podkom. Katarzyna Marczyk, KPP Malbork

 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.