Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

63-letnia mieszkanka Malborka oszukana metodą "na policjanta". Straciła pieniądze i biżuterię wartą ponad 40 tys. zł.

63-letnia mieszkanka Malborka oszukana metodą fot. redakcja
Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta”. Funkcjonariusze malborskiej komendy cały czas prowadzą działania profilaktyczne mające na celu ostrzeżenie mieszkańców przed fałszywymi funkcjonariuszami, którzy zwłaszcza upodobali sobie osoby starsze. Te działania sprawiły, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego zdarzają się przypadki, że oszuści znajdą swoją ofiarę. W środę 63-letnia mieszkanka Malborka przekazała fałszywemu policjantowi pieniądze i biżuterię o wartości ponad 40 tys. zł.

W środę wieczorem do malborskiej komendy zgłosiła się 63-letnia kobieta, która zgłosiła, że została oszukana metodą „na policjanta”. Schemat działania przestępców był taki sam jak w wielu innych przypadkach. Mężczyzna zadzwonił na telefon stacjonarny i podał się za policjanta, który rozpracowuje grupę oszustów wyłudzających kredyty, posługując się fałszywymi dowodami. Następnie w celu weryfikacji jego wiarygodności, kazał dzwonić na nr 997, gdzie odebrał „inny policjant” i potwierdził tożsamość poprzedniego rozmówcy. Po nawiązaniu kolejnej rozmowy fałszywy policjant wraz z prokuratorem poprosili pokrzywdzoną o pieniądze, które miałyby pomóc w rozbiciu szajki oszustów. W sumie kobieta przekazała gotówkę i biżuterię o wartości ponad 40 tys. zł nieznanemu mężczyźnie i w ten sposób stała się ofiarą przestępstwa. O tym, że została oszukana dowiedziała się dopiero na komendzie policji, kiedy przyszła odebrać „zabezpieczoną do sprawy” biżuterię.

Policjanci apelują zwłaszcza do osób starszych – nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za policjanta. Policja tak nie działa! Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie oraz nie żądają pieniędzy.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami, starszymi sąsiadami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Info: KPP Malbork

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zuza
Zuza 26.06.2019, 08:42
Po prostu głupota!dzisiaj 63 lata to zaden wiek który usprawiedliwia ciemnote i łatwowierność.
Kupa śmiechu.
Policja
Policja 24.06.2019, 07:49
Złodzieje są nieźle wyposażeni i mają coraz lepsze umiejętności lub swoich ludzi, skoro dzwoniąc pod 997 można połączyć się ze złodziejem... Jak to możliwe? wcięli się w przewody telefoniczne?
Senior
Senior 22.06.2019, 07:07
63 letnia kobieta-ofiarą "na wnuczka"? W tym wieku powinno posiadac się ŚWIADOMOŚĆ?
Sam nie wiem
Sam nie wiem 22.06.2019, 23:38 (odpowiedź do Senior)
Niektórzy w tym wieku nawet już nie żyją.