Wydanie nr 56/2025, Wtorek 25.02.2025
imieniny: pokaż (5 imion)Cezary, Wiktor, Lubart, Antonina, Adam
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak przekazać swój 1% podatku na organizacje pożytku publicznego?

Jak przekazać swój 1% podatku na organizacje pożytku publicznego? fot. Jak przekazać swój 1% podatku na organizacje pożytku publicznego?
Rozliczając się rok rocznie z fiskusem, korzystamy z ulg, aby obniżyć swój podatek dochodowy. Jest to z pewnością pewnie rodzaj odciążania budżetu domowego i szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Czasami jednak pomijamy fakt, że obliczając swój podatek mamy możliwość pomóc także innym, tym najbardziej potrzebującym. Sami tak naprawdę nic na tym nie tracimy, 1% na Organizację Pożytku Publicznego, przekazujemy z podatku, który trafiłby do budżetu państwa. Zamiast tego, konkretną pomoc pieniężną otrzymują fundacje lub inne Organizacje Pożytku Publicznego, a przede wszystkim ich podopieczni, którzy potrzebują pomocy finansowej. Formularz PIT może więc stać się także formą wsparcia dla innych, znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej.

Status Organizacji Pożytku Publicznego

Wypełniając swoją deklarację podatkową, mamy możliwość nie tylko przekazać 1% na cele charytatywne, ale zdecydować osobiście, komu zostaną przekazane te środki. Organizacja Pożytku Publicznego to organizacje pozarządowe, które na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uzyskały w sądzie status pożytku publicznego. Są to :

  • stowarzyszenia,
  • fundacje,
  • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niedziałające w celu osiągnięcia zysku,
  • organizacje kościelne.

Wspomniana wcześniej ustawa określa działalność organizacji pożytku publicznego jako "działalność społecznie użyteczną”. Może to być np. pomoc społeczna, wspieranie rodzin, działalność charytatywna i na rzecz osób niepełnosprawnych, ochrona i promocja zdrowia, ekologia i ochrona zwierząt, przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym i wiele innych. Tak naprawdę w naszym otoczeniu możemy znaleźć wiele takich organizacji, których zadaniem jest działalność pomocowa. Możemy pomóc zrealizować te cele poprzez swój 1%. To nic nie kosztuje. Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie status OPP może otrzymać organizacja działająca nieprzerwanie co najmniej przez 2 lata oraz spełniająca warunki określone prawem. Jednym z przywilejów posiadania tego statusu jest prawo do 1%. Organizacje te podlegają surowym restrykcjom. Każdego roku mają obowiązek przekazywania Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej szczegółowego sprawozdania ze swej działalności. To w pewien sposób daje nam gwarancję tego, że przekazane przez nas pieniądze z podatku nie zostaną zmarnowane oraz że nie zostaniemy oszukani. Listę legalnie działających organizacji możemy znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jak podało Ministerstwo Finansów, za 2017 rok podatnicy na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazali rekordową kwotę ponad 760 milionów złotych. To najlepiej obrazuje, jak realna i potrzebna jest to pomoc.

Jak to zrobić?

Przekazanie 1% podatku to tak naprawdę bardzo prosta czynność, której dokonujemy w trakcie wypełniania naszego zeznania podatkowego. Jeśli mamy już wybraną, konkretną organizację, którą chcemy wspomóc, w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisujemy numer KRS danej organizacji. Potwierdzeniem nabycia statusu OPP jest odpowiedni wpis do KRS i nadany numer. To pozwala między innymi zidentyfikować organizację. Następnie wpisujemy kwotę, która zasili konto wybranej organizacji. Jest to równowartość 1% podatku, zaokrąglona w dół do pełnych dziesiątek. Przekazana kwota może być niższa niż 1%, ale nie może go przekraczać. Przekazaniem środków na konto wskazanej organizacji zajmuje się urząd skarbowy. Istnieje także dodatkowa możliwość wskazania tzw. celu szczegółowego w ramach działalności danej Organizacji Pożytku Publicznego. Jest to opcja dla tych osób, które chcą wspierać konkretnego podopiecznego danej fundacji. Wówczas w odpowiedniej rubryce formularza PIT, uzupełniamy pole oznaczone jako „Informacje dodatkowe”, wpisując np. imię i nazwisko podopiecznego. W deklaracji podatkowej znajduje się także specjalne pole, gdzie można przekazać fundacji swoje dane osobowe oraz informacje o kwocie okazanego wsparcia, aby nie pozostać anonimowym darczyńcą. Rozliczając się za 2019 rok możemy skorzystać z nowości, przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, logując się na stronie internetowej podatki.gov.pl. Po zalogowaniu mamy dostęp do swojej deklaracji podatkowej, którą przygotowała administracja skarbowa. Twój e-PIT także przewiduje możliwość przekazania 1% na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego.

Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.

Jak przekazać swój 1% podatku na organizacje pożytku publicznego?
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.