Wydanie nr 269/2021, Niedziela 26.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Prawie 4,5 mln zł budżetu – Państwowa Straż Pożarna w Malborku podsumowała 2018 rok.

  • Wydanie nr 269/2021
  • 6 lutego 2019, 09:02
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
Jeszcze do niedawna strażak kojarzył się nam z kimś, kto gasi pożary. Dzisiaj ogromny procent interwencji strażaków związany jest zupełnie z innymi zdarzeniami. To właśnie oni, jako pierwsi przyjeżdżają na miejsce wypadków, szukają zaginionych czy zabezpieczają teren powypadkowy. W zasadzie codziennie mają do czynienia z ludzkimi tragediami.

Przyjęło się, że strażak to „specjalista od spraw beznadziejnych” - przyjedzie nie tylko do wypadku samochodowego czy pożaru, ale również do zawalonego budynku, wybuchu lub wycieku niebezpiecznej substancji, a nawet - gdy trzeba uratować przymarzniętego łabędzia.

W spotkaniu podsumowującym działalność strażaków powiatu malborskiego w roku 2018 wzięli udział również przedstawiciele władz samorządowych naszego powiatu oraz ochotniczych straży pożarnych. Uroczystość odbyła się 4 lutego br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Malborku.

W jedności siła.

Na terenie powiatu malborskiego znajduje się 16 jednostek OSP, z czego 9 z nich należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Na wyposażeniu wszystkich jednostek pozostaje 12 samochodów specjalnych i 19 samochodów ratowniczo – gaśniczych. Komenda Powiatowa PSP w Malborku współpracuje z wojskową strażą pożarną z 22 BLT, która jest w posiadaniu 3 ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych oraz innego sprzętu hydraulicznego.

Nowy sprzęt dzięki gminnym dotacjom.

W swoim podsumowaniu, Komendant PSP w Malborku, bryg. Mariusz Dzieciątek podziękował urzędom gmin za wsparcie i zaangażowanie w pomoc PSP oraz OSP. Dotacje te, podobnie jak pieniądze z budżetu państwa oraz środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pozwoliły w roku 2018 na zakup nowego sprzętu do poszczególnych jednostek, w zależności od ich potrzeb.

W garażu JRG, który doczekał się w końcu nowej posadzki (koszt 80 tys. zł), zaproszeni goście mogli zobaczyć ten wyjątkowo drogi sprzęt, dzięki któremu nasi strażacy ratują innym życie.

Podsumowanie roku 2018.

Miniony rok podsumowali: st. ogn. Jolanta Śmietka, która przedstawiła zgromadzonym organizację i kadrę PSP w Malborku, kpt. Agnieszka Skolimowska skupiła się na finansach komendy, sekc. Łukasz Kuśmierczyk przedstawił działalność kwatermistrzowską, z kolei mł. ogn. Marcin Antoniak działalność prewencyjną, a mł. bryg. Robert Licznerski opowiedział o działalności operacyjno - szkoleniowej i przeprowadzonych ćwiczeniach na terenie powiatu malborskiego w roku 2018. Kpt Daniel Mendak opowiedział w skrócie o działaniach ratowniczych, jakie miały miejsce na terenie naszego powiatu.

Statystyki są nieubłagane.

Zastępca komendanta, mł. bryg. Janusz Leszczewski skupił się na statystyce zdarzeń minionego roku, w którym jednostki ochrony przeciwpożarowej z naszego powiatu interweniowały podczas 854 zdarzeń, średnio co 10 godzin i 15 minut. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do miejscowych zagrożeń (540), w których zginęło 9 osób, a rannych zostało 96, w tym 9 dzieci. W 265 pożarach rannych zostało 6 osób i jeden strażak, śmierć poniosło dziecko. Pozostałe zdarzenia (49) dotyczyły fałszywych alarmów.

OSP Lipinka górą.

W corocznym rankingu komendy powiatowej, w którym oceniana jest m.in. gotowość bojowa, dokumentacja czy infrastruktura wygrała OSP Lipinka, która tym samym zdetronizowała wieloletniego mistrza, OSP Stogi. Przechodni puchar od tej chwili będzie chlubą strażaków – ochotników z Lipinki. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gosc
Gosc 06.02.2019, 11:09
A moze spytajcie sie OSP Lipinka ile sprzetu mieli podczas kontroli?
Michał
Michał 06.02.2019, 10:33
Straż trzeba cały czas dbać