Wydanie nr 3/2025, Piątek 3.01.2025
imieniny: pokaż (10 imion)Arleta, Anter, Daniel, Danuta, Enoch, Meliton, Teonas, Genowefa, Teona, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Elektroniczne wnioski urlopowe – czy trzeba je drukować?

Elektroniczne wnioski urlopowe – czy trzeba je drukować? fot. Elektroniczne wnioski urlopowe – czy trzeba je drukować?
Korzystamy z elektronicznej aplikacji, w której pracownicy składają wnioski o urlop wypoczynkowy, następnie zatwierdzane są przez przełożonego. Czy konieczne jest drukowanie wniosków urlopowych, czy wystarczy ich forma elektroniczna? Jeśli trzeba drukować, to jak długo należy wnioski te przechowywać (przed 2019 r. były one przechowywane przez 3 lata).

W przypadku wyboru elektronicznej postaci prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej nie ma potrzeby drukowania wniosków urlopowych.

Dokumentacja pracownicza składa się z akt osobowych pracownika oraz pozostałej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy.

Papierowa lub elektroniczna – wybór postaci prowadzenia dokumentacji

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może prowadzić i przechowywać dokumentację pracowniczą w postaci papierowej lub elektronicznej. Wybór postaci, w jakiej będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja pracownicza należy do pracodawcy, przy czym dokumentacja pracownicza prowadzona i przechowywana w postaci elektronicznej jest równoważna z dokumentacją pracowniczą prowadzoną i przechowywaną w postaci papierowej. Pracodawca może też zmieniać postać, w której prowadzi i przechowuje dokumentację pracowniczą. Zmiana postaci dokumentacji pracowniczej z elektronicznej na papierową następuje przez sporządzenie wydruku i opatrzenie go podpisem pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej, potwierdzającym zgodność wydruku z dokumentem elektronicznym.

Jeżeli zatem pracodawca wybierze elektroniczną formę prowadzenia dokumentacji pracowniczej, to dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem z urlopu wypoczynkowego mogą pozostać w formie elektronicznej. W przypadku prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie papierowej, konieczne będzie drukowanie wniosków urlopowych i opatrzenie ich podpisem pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej.

Okres przechowywania dokumentacji od 2019 r.

W przypadku pracowników zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r. okres przechowywania dokumentacji pracowniczej wynosi 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł.

Jeżeli pracownik został zatrudniony przez 1 stycznia 2019 r. okres przechowywania dokumentacji pracowniczej ustala się według przepisów dotychczasowych i co do zasady wynosi on 50 lat. Okres ten może jednak ulec skróceniu do 10 lat w przypadku pracowników zatrudnionych między 1 stycznia 1999 r. a 31 grudnia 2018 r., jeżeli pracodawca złoży do ZUS raporty informacyjne za pracowników zatrudnionych w latach 1999-2018.

 

Podstawa prawna:

  • art. 94 pkt 9a i 9b, art. 948, art. 9411 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).
  • art. 7 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. poz. 357).

 

Katarzyna Pietruszyńska
ekspert Portalu Kadrowego
www.PortalKadrowy.pl

 

Elektroniczne wnioski urlopowe – czy trzeba je drukować?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.