Wydanie nr 358/2024, Poniedziałek 23.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Wiktoria, Anatola, Sławomir, Sławomira, Dagobert, Anatolia
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy samochód? Pamiętaj o obowiązkach!

Nowy samochód? Pamiętaj o obowiązkach! fot. Nowy samochód? Pamiętaj o obowiązkach!
Nowy samochód oznacza nie tylko przyjemność płynącą z możliwości świeżego nabytku, ale także obowiązki, czyli formalności, których należy dopełnić. Jako „nowy” pojazd rozumiemy w tym momencie zarówno auta odebrane prosto z salonu, jak i używane, które dopiero stają się własnością kierowcy. W obu przypadkach procedura jest nieco inna. Przekonajmy się, o jakich różnicach mowa.

Samochód prosto od dilera

Po zakupie samochodu z salonu pierwsze kroki należy skierować do wydziału komunikacja w urzędzie miasta lub gminy – w zależności od tego, gdzie jesteśmy zameldowani. Tam składa się wniosek o rejestrację pojazdu, który można zdobyć na miejscu lub wydrukować po pobraniu przez Internet. Ważna uwaga: jeżeli współwłaścicielami auta mają być docelowo dwie osoby, obie muszą stawić się w urzędzie (chyba że jedna z osób wystawi pełnomocnictwo).

Wydział komunikacji, oprócz wniosku, potrzebuje szeregu dokumentów w oryginale:

  • karty pojazdu (otrzymasz ją w salonie);

  • dowód własności (umowa lub faktura z salonu);

  • dokument tożsamości właściciela (lub odpis z KRS, jeżeli rejestrujesz auto na firmę);

  • świadectwo zgodności WE (otrzymasz w salonie, jeżeli samochód spełnia unijne parametry – a skoro to nowy samochód, na pewno tak jest).

Koszt rejestracji samochodu w 2017 roku wynosi dokładnie 180 zł i 50 groszy. Na to składają się opłaty za tablice rejestracyjne, ewidencję, dowód rejestracyjny, naklejkę kontrolną i legalizacyjną oraz pozwolenie czasowe. Tymczasowy dowód rejestracyjny, wydawany wraz z nalepkami i tablicami, jest ważny przez 30 dni.

Teraz najwyższy czas na wykupienie ubezpieczenia OC – pamiętaj, aby zrobić to najpóźniej w dniu rejestracji! Z pomocą przychodzą takie narzędzia jak kalkulator OC i AC najtaniejuagenta.pl. Na tego typu stronach w kilka chwil dowiesz się, które towarzystwo ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę.

Obecnie polisy OC nie są tanie, dlatego warto szukać oszczędności, żeby nie stracić entuzjazmu z powodu nowego zakupu. Po jakimś czasie otrzymasz wiadomość z urzędu komunikacyjnego, że stały dowód rejestracyjny czeka na odbiór. Do jego otrzymania potrzebna będzie ważne ubezpieczenie.

Używany samochód

Pamiętaj, że jeżeli kupujesz auto „z drugiej ręki”, nadal czekają na Ciebie rozliczne obowiązki. Gdy nabywasz samochód od prywatnego sprzedawcy, sporządzacie umowę kupna-sprzedaży, a więc trzeba uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym. Nie zapomnij też o uzyskaniu od sprzedawcy kompletu dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu.

Koszty rejestracji używanego auta zależą od tego, czy jest już zarejestrowany w kraju (i powiecie, wtedy nie potrzeba nowych tablic). OC, obojętnie, czy z PZU, MTU, czy Link4, można przedłużyć dopiero, gdy kończy się jego ważność, czyli np. po kilku miesiącach od przerejestrowania.

Nowy samochód? Pamiętaj o obowiązkach!
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.