Wydanie nr 10/2025, Piątek 10.01.2025
imieniny: pokaż (11 imion)Agaton, Danuta, Dobrosław, Jan, Kolumba, Nikanor, Paweł, Wilhelm, Anna, Leonia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Badanie przeciwciał IgE

Badanie przeciwciał IgE fot. Badanie przeciwciał IgE
W organizmie człowieka występuje pięć różnych klas przeciwciał, zwanych immunoglobulinami. Przeciwciała IgE stanowią niewielki udział wszystkich przeciwciał, mimo to pełnią bardzo ważną rolę. Immunoglobuliny klasy E biorą udział głównie reakcjach alergicznych i pasożytniczych. Przeciwciała mają właściwości łączenia się z danym antygenem, powodując jego unieszkodliwienie. W przypadku alergii, antygenem stają się np. pyłki traw lub sierść kota, gdyż są inaczej rozpoznawane przez organizm niż u większości ludzi. Obecność alergenów powoduje wytworzenie się reakcji obronnej, co skutkuje produkcją IgE w dużych ilościach. Stężenie IgE rośnie wraz z wiekiem.

Po czym rozpoznać reakcję alergiczną ?

Objawów alergii jest wiele, mogą mieć różny przebieg i nasilenie, gdyż ten sam alergen może powodować zupełnie inne dolegliwości. Najczęstszymi objawami alergii są: pokrzywki, swędzenie skóry, katar, łzawienie, zaczerwienienia, obrzęki skóry, problemy z oddychaniem a w wyniku zbyt silnej reakcji alergicznej może dochodzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu. Po rozpoznaniu objawów i podejrzeniu alergii najlepiej udać się do lekarza, który po szczegółowym wywiadzie wprowadzi leczenie antyalergiczne, po uprzednich badaniach mających na celu wykrycie przyczyn uczulenia.

Jakie badania się wykonuje?

W celu wykrycia danego alergenu stosuje się testy alergologiczne punktowe lub śródskórne - pisze https://123zdrowie.pl/. Testy punktowe polegają na wprowadzeniu alergenu i nakłuciu powierzchni skóry, najczęściej w okolicach przedramienia i pleców. Natomiast testy śródskórne polegają na wprowadzeniu alergenu pod skórę za pomocą igły, do momentu pojawienia się bąbla.

Stosuje się także próby prowokacyjne, polegające na podaniu substancji uczulającej pod kontrola lekarza, w celu zaobserwowania pojawienia się reakcji alergicznej i jej przebiegu. Kolejnym sposobem jest eliminacja z diety potencjalnie alergizujących pokarmów, sprawdzając czy z czasem objawy alergii ustąpiły.

W laboratoriach badane są również próbki surowicy ludzkiej, w której określana jest obecność przeciwciał IgE przeciw danemu alergenowi, a także możliwe jest odczytanie dokładnego ich stężenia w surowicy metodami immunoenzymatycznymi .Wyniki badania najlepiej skonsultować z lekarzem, który przy potwierdzenia alergii dobierze odpowiedni plan odczulania lub leki.

Jeśli to nie alergia?

Wzrost stężenia przeciwciał IgE nie zawsze oznacza alergię. Mogą być także inne przyczyny podwyższenia ich poziomu, np. obecność pasożytów. Przeciwciała reagują z antygenami, przy okazji angażując do działania komórki tuczne i bazofile, które wydzielają substancje powodujące zapalenie, np. histaminę. Niekiedy wysoki poziom IgE może wynikać z uwarunkowań genetycznych -w przypadku atopii, ale także podczas mukowiscydozy, łuszczycy, problemów z nerkami i w innych chorobach.

Badanie przeciwciał IgE
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.